90 rokov je starecký vek, ale futbal nestarne

90 rokov je starecký vek, ale futbal nestarne

Autor knihy Milan Barniak, krstný otec Štefan Boldiš a súčasný predseda ŠKF Kremnica Dušan Privalinec krstia škvarou.

Výročie založenia futbalového klubu v našom meste si Športový klub futbalu pripomenul už v lete neformálnym podujatím. Oficiálne spoločenské stretnutie bývalých ale aj súčasných hráčov, funkcionárov a podporovateľov sa uskutočnilo koncom januára. Pokrstili na ňom knihu a ocenili zaslúžilých členov.

Podujatie moderoval tradičný hlas kremnického štadióna Peter Lysek a bolo rozdelené na dva „polčasy“. V prvom pokrstili knihu, v druhom polčase stretnutia ocenili hráčov, funkcionárov a sponzorov.

Autor knihy Milan Barniak, krstný otec Štefan Boldiš a súčasný predseda ŠKF Kremnica Dušan Privalinec krstia škvarou.

Autor knihy Milan Barniak, krstný otec Štefan Boldiš a súčasný predseda ŠKF Kremnica Dušan Privalinec krstia škvarou.

Všetkých prítomných privítala primátorka mesta Zuzana Balážová, podľa ktorej malou spoločenskou udalosťou v meste je každý futbalový zápas. Dušan Privalinec, predseda ŠKF, vo svojom príhovore zhrnul históriu futbalu v Kremnici. Všetky informácie čerpal práve z knihy „90 rokov futbalu v Kremnici“, ktorú vzápätí pokrstil autor knihy, bývalý hráč, tréner a funkcionár Milan Barniak spolu s krstným otcom publikácie, legendou kremnického futbalu Štefanom Boldišom. Nekrstilo sa však šampanským, ani trávou, ale škvarou – pôvodnou z kremnického ihriska. Od vybudovania štadióna v roku 1935 až do rekonštrukcie v roku 1978 sa totiž na kremnickom štadióne hralo na škvare.

Milan Barniak sa vo svojom príhovore vyznal k rodovej spätosti ku kremnickému futbalu. „Môj otec bol pri zrode kremnického futbalu, ja som hrával tu v Kremnici, trénoval som Kremnicu, môj najmladší brat Ondrej takisto hrával v Kremnici, trénoval Kremnicu a ku Kremnici mám blízko už len preto, že je to najkrajšie mesto na svete.“ 90 rokov je podľa Milana Barniaka vekom stareckým, ale futbal nestarne. „Mal by mladnúť práve tým, čím viac mladých sa bude venovať futbalu a tým bude úspešnejší aj slovenský futbal.“  Pri písaní publikácie nemal zo získavaním materiálov problém. „Stačilo osloviť blízkych priateľov  a nebol problém zohnať dostatok fotografií a materiálu, aby vznikla pomerne útla knižočka. Taká, ktorá by bola prísľubom a pomocou mladej generácii, aby vedela, že pred ňou bolo už niekoľko mnoho dobrých futbalistov, ktorí písali túto históriu,“ povedal autor knihy Milan Barniak, ktorý sa v radnej sieni kremnickej radnice priznal aj k súkromnému jubileu: „Je to presne 50 rokov a dva mesiace, čo som tu povedal svoje áno mojej manželke. Je to pekná chvíľa.“

V druhom polčase podujatia Športový klub futbalu a mesto Kremnica ocenili významných hráčov, funkcionárov a sponzorov. Prví si ocenenie – dres s číslom 90, prevzali futbalové legendy, ktoré hrali divíziu v čase najväčšej slávy kremnického futbalu. „Sú to štyria mušketieri, ktorí preslávili kremnický futbal v roku 1955,“ uviedol bývalých futbalistov Peter Lysek. Ocenenie si prevzali Karol Samuelčík, Oldřich Vévoda, Štefan Boldiš a Rudolf Čillík, ktorého verejnosť vníma ako lyžiara, ale bol aj úspešným futbalistom. „Zistil som, že v tom lyžovaní môžem viac spraviť ako vo futbale. Vo futbale by som musel ísť do väčšieho klubu, aby som sa mohol realizovať. Ale v individuálnom športe – ako si zaseješ, tak budeš žať. Hlavne ma tešilo, keď sme vybehli na ihrisko, tak tam nebolo 150 divákov ale 2500, 3000 divákov,  až nezmestili sa na štadión. Mali sme vynikajúcich fanúšikov,“ spomínal Čillík. Oceneným in memoriam bol aj Dr. Vladimír Hodrušský, za sponzorov si od ŠKF prebrali ocenenie akciová spoločnosť ELBA a Mesto Kremnica.

Ďakovný list si prevzali hráči, ktorí hrali za Kremnicu a po skončení fungovali ďalej v štruktúrach klubu: Slavomír Šimko, Janko Valuška, Milan Barniak, Miloš Bíreš, Dušan Krajčík, Karol Ihring, Július Drexler, Jozef Brünn, Vladimír Hric, Igor Kríž a Jaroslav Kaštier in memoriam.

Pamätný list si prevzali aktuálni členovia klubu: Vlasta Žiarna, Ľudmila Schmidtová, Simona Hrmovská, Martin Slašťan, Jaroslav Osvald, Igor Mecele, Slavomír Urgela, Peter Urgela, Mikuláš Urgela, Dušan Dobrotka, František Neuschl a Peter Lysek.

Športu zdar a kremnickému futbalu zvlášť!

Text Silver Jurtinus, foto Eniac

Print Friendly, PDF & Email