Banskobystrický kraj nesúhlasí s používaním kyanidu

Banskobystrický kraj nesúhlasí s používaním kyanidu

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja vyjadrili nesúhlas so spracovaním a úpravou nerastov s použitím technológie kyanidového lúhovania na území kraja. Aktuálnych zámerov spoločnosti Ortac v Kremnici sa nové uznesenie nedotkne.

Návrh predložil na februárovom zasadnutí krajského zastupiteľstva poslanec Strany zelených za obvod Detva Miroslav Suja: „Ide nám o to, aby na celom území kraja nedochádzalo k spracovaniu nerastov kyanidovým lúhovaním,“ vysvetlil Suja.

Podľa nezávislého poslanca Ladislava Kukolíka je návrh veľmi podobný tomu, ktorý žiarski poslanci neúspešne predkladali v minulom volebnom období a ktorý podľa Kukolíka zablokovali poslanci strany SMER-SD.

Nezávislý poslanec Radoslav Vazan však oponoval: „Všetko by bolo v poriadku, keby na jedno zastupiteľstvo neprišla skupina z Kremnice a na to ďalšie potom skupina z Podpoľania.“ Podľa Vazana nikto z poslaneckého klubu strany SMER-SD nemal nikdy problém zahlasovať za to, aby sa kyanidovou metódou v kraji neťažilo.

Pôvodný návrh, ktorý žiarski poslanci predložili neúspešne tri krát, však okrem kyanidového lúhovania nesúhlasil ani s povrchovou ťažbou zlato-strieborných rúd. Práve povrchová ťažba z návrhu uznesenia teraz vypadla. Podľa predkladateľa Miroslava Suju však zákaz povrchovej ťažby obsahuje návrh nového Územného plánu kraja, ktorý je v pripomienkovom konaní. „Územný plán je na rozdiel od uznesenia právne záväzný a má oveľa väčšiu silu,“ povedal Suja.

Aktuálnych zámerov spoločnosti Ortac v Kremnici sa nové uznesenie nedotkne. „Ani náš zámer polo-prevádzkovej podzemnej ťažby, ani náš zámer pokusnej povrchovej ťažby, neobsahujú použitie kyanidu sodného pri spracovaní,“ hovorí Martin Golian, zástupca riaditeľa spoločnosti Ortac. Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici potvrdil, že na území Banskobystrického kraja úprava nerastov metódou kyanidového lúhovania v súčasnosti neprebieha. Uznesenie sa teda nedotkne ani jedinej funkčnej banskej prevádzky v kraji, keďže v Hodruši – Hámroch nepoužívajú kyanid, ale inú chemickú metódu.

Pred hlasovaním návrh v plnom rozsahu podporil aj predseda kraja. Po jednohlasnom odsúhlasení uznesenia všetkými prítomnými poslancami, im za toto rozhodnutie Marian Kotleba poďakoval. „Som presvedčený o tom, že budúce generácie žijúce v našom kraji, to ocenia,“ uzavrel.

 

Silver Jurtinus, foto: BBSK
13. 3. 2014 doplnené o vyjadrenie OBÚ BB

Print Friendly, PDF & Email