Trojdňový maratón humoru začne v piatok

Trojdňový maratón humoru začne v piatok

Už tradične na konci leta sa v Kremnici stretne viac ako 300 umelcov z celej Európy na jedinečnom multižánrovom Festivale humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY. Organizátori 34. ročníka pozývajú všetkých – od malých detí až po seniorov – kresbou karikaturistu Ivana Popoviča, v ktorej dominujú dvaja zaľúbení klauni Humor & Satira a sloganom S láskou k humoru…

Zverejnené nominácie naznačujú, že medzinárodná Akadémia humoru pod vedením slávneho slovenského míma Milana Sládka bude vyberať nového držiteľa GRAND PRIX 2014 spomedzi viac ako 40. kandidátov veľmi ťažko.

Zahraničných headlinerov festivalu bude totiž niekoľko. Svetovo populárny Mr. Toons, alebo „The Professional Idiot“ z Dánska privezie svojho kúzelného BALOONMANa. Brilantná koncertná dvojica Thomas & Lorenzo zo Švajčiarska uvedie vynikajúcu hudobnú klauniádu SMOKING CHOPIN. Žonglérskou virtuozitou s viac ako 25. hudobnými nástrojmi očarí nemecká dvojica všestranných klaunov GOGOL & MÄX v zábavnej show HUMOR IN CONCERT. Cirkusovú akrobaciu počas muzicírovania predvedie izraelská klezmer kapela ASPHALT THEATRE a energickou world music roztancuje divákov medzinárodné zoskupenie hudobníkov FEKETE SERETLEK. Artistickými kúskami v uliciach mesta mnohých prekvapí aj žonglér, akrobat a komediant okamihu Shiva Grings z Nemecka. Na Štefánikovom námestí pobaví tiež kočovné divadlo MESEBOLT BÁBSZÍNHÁS z Maďarska, ktoré zahrá POSLEDNÝ VÝLET BALTAZÁRA E. A JEHO NANEBOVSTÚPENIE. No a svoje magické predstavenia pre deti a dospelých predstaví v Uličke slávnych nosov a na Mestskom hrade svetoznámy a populárny bábkar MATIJA SOLCE zo Slovinska. Z tejto krajiny dovezie krásnu a poučnú rozprávku aj LUTKOVNO GLEDALIŠČE z Mariboru.

Najpočetnejšie zastúpenie komediantov spoza hraníc bude mať aj tohto roku Česká republika. Deti rozveselia vynikajúce divadlá: HUSA NA PROVÁZKU z Brna a BUCHTY A LOUTKY z Prahy a dospelých MESTSKÉ DIVADLO zo Zlína. Tínedžerov zaujme najmä moderná PC pantomíma s beatboxom divadla MIME FATALE z Prahy a (nielen) staršie ročníky potešia dve hudobné lahôdky: ROCK AND ROLL BAND Marcela WOODMANA z Ostravy a nový hudobno-vizuálny program DIVIDLO Jiřího STIVÍNA z Prahy.

Z domácich produkcií bude dominovať bratislavské divadlo GUnaGU, ktoré pri príležitosti 30. výročia uvedie REMIX zo svojich najúspešnejších inscenácií a RADOŠINSKÉ NAIVNÉ DIVADLO s pokračovaním správy o 20. storočí pod názvom SČISTA-JASNA. Najnovšie inscenácie zahrajú bratislavské divadlá ELLEDANSE, LUDUS a GONG i novozaložené PREŠOVSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO. Až tri absolventské inscenácie uvedú mladí herci z Katedry bábkarskej tvorby VŠMU a divadla LAB. Z Bratislavy prídu aj VŠETEČNÍCI, ktorí našli humor v ľudovom tanci. Návštevníkov festivalu rozveselia i roztancujú aj slovenské hudobné skupiny: PREŠPOROK, SWEET LITTLE CHICKS, Ján Kulich & KOLÉGIUM, HUMANOID, Peter Janků a SUSEDOVIE KURY.

Aj na 34. ročníku vystavujú na festivale karikaturistické dielka renomovaní európski a slovenskí výtvarníci: Ján Tomaschoff (SK/DE), Jiří Slíva (CZ), Géza Halász (HU), Nikolaj Pecareff (BG), Stano Kochan (SK), Tibor Platzner (SK), Vojtech Krumpolec (SK). Festival už tradične importuje laureátov svetovej výstavy SATYRYKON z poľskej Legnice. Podobne reprezentatívna je aj osobitná výstava karikatúr KÝCHANIE MOZGU dovezená z Prešova. Viacerí prítomní karikaturisti budú na festivale znovu improvizovať – naživo kresliť na tému: Pocta Saulovi Steinbergovi. Dokonca aj Uličku slávnych nosov tento rok doplní umelecký reliéf známeho slovenského karikaturistu Jozefa Scheka (Babušeka).

Do Kremnice sa prídu prezentovať aj špičkoví slovenskí a českí recitátori, ktorí svojou vynikajúcou interpretáciou v programe KOŇA JEHO dokazujú, že aj v literatúre a poézii je humoru dosť. Na Cenu Stana Radiča sú navrhnuté štyri objavy roka. Nominácie na Trafenú hus – cenu za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane, sú ešte stále (po)otvorené…

Festival, ktorý apeluje na ľudí, aby mali radi humor a nebáli sa satiry, bude tohto roku trvať celé tri dni a poskytne kvalitnú zábavu pre celú rodinu. Maratón rozličných humoristických produkcií a sprievodných akcií začína v piatok 29. augusta už o 11:00 hod. a končí v nedeľu 31. augusta neskoro večer slávnostným vyhlásením laureátov Zlatého gunára a Trafenej husi.

Dramaturgický tím, EKG´14

Print Friendly, PDF & Email