Mincovňa rozširuje expozíciu

Kremnická mincovňa rozšírila prehliadkovú turistickú trasu. Turisti budú môcť nahliadnuť do tlačiarne cenín aj raziarne drahých kovov. Nové časti expozície sprístupnia v polovici mája.

Turistickú expozíciu Mincovňa Kremnica otvorila v roku 2006, kedy v priestoroch starej raziarne mincí inštalovali expozíciu mincovej techniky. Stroje charakterizujú jednotlivé etapy technologického postupu výroby mincí. Jeden z historicky najzaujímavejších priestorov mincovne – stará raziareň – sa tak stal základom prehliadkovej turistickej trasy kremnickej mincovne.

Spolu s ďalším rozširovaním výroby, dochádzalo aj k postupnému rozširovaniu expozície. V roku 2008, kedy mincovňa začala raziť slovenské euromince, pre turistov sprístupnila aj priestory modernej raziarne. Návštevníci tak majú jedinečnú možnosť vidieť nové, moderné raziace stroje priamo pri razení mincí. V sprístupňovaní prevádzok mincovňa pokračovala aj po tom, čo mincovňa začala tlačiť kolky. „Od novembra minulého roka sme štátnou tlačiarňou cenín. Tlačia sa tu kontrolné známky na alkohol a tabak. Rozširujeme teda expozičnú trasu. Turisti, ktorí prehliadkovou trasou pôjdu, zahliadnu časť tlačiarne cenín a uvidia aj pracovisko razby drahých kovov,“ hovorí marketingový manažér mincovne Jaroslav Setnický.

Nové časti expozície sprístupnia v polovici mája. „Ostáva už iba pripraviť inštruktážny videofilm. Pracovisko razby drahých kovov totiž nie je v prevádzke nepretržite, preto pripravujeme krátky inštruktážny film o spracovaní drahých kovov, ktorý budeme premietať v čase, keď raziace stroje nebudú práve pracovať. Ak sa v dielni pracovať bude, návštevníci uvidia online zábery razby z kamery zabudovanej priamo v raziacom stroji a uvidia detaily razby mincí z drahých kovov,“ hovorí Jaroslav Setnický.

Pred samotnou rekonštrukciou prebiehal dôkladný archeologický výskum, ktorý odhalil pôvodné časti budovy z roku 1880. „Rekonštrukcia odhalila pôvodné klenby priestorov, v ktorých je v súčasnosti umiestnená tlačiareň cenín. Súčasťou expozície sú aj pôvodné okná a železné dvere, ktoré pôvodne slúžili v spomínanom objekte,“ vysvetľuje PR manažérka mincovne Veronika Chrienová.

Ročne mincovňu navštívi zhruba 12000 turistov. Namiesto papierovej vstupenky si návštevníci odnášajú kovový žetón. Expozícia je otvorená pondelok až piatok, prehliadky začínajú o 9:00, 11:00 a 12:30. Od 15. mája do 31. augusta je expozícia prístupná aj v sobotu so začiatkami prehliadok o 9:00, 10:00, 11:00. Od 1. júla do 31. augusta je v rovnakých časoch expozíciu navštíviť aj nedeľu.

Silver Jurtinus

Print Friendly, PDF & Email