V sobotu sa bude nad námestím lietať

V sobotu sa bude nad námestím lietať

Deviaty ročník súťaže v adrenalínových skokoch na lyžiach a snoubordoch Big Air v meste začne už dnes večer premietaním toho najlepšieho zo svetovej snoubordingovej a freeski produkcie v kine Akropola. Samotná súťaž prebehne zajtra a pokračovať bude do skorých ranných hodín. O príprave podujatia porozprával šéf organizačného tímu Ondrej Horváth.

Ondrej Horváth, šéf organizačného tímu Big Air v meste.

Ondrej Horváth, šéf organizačného tímu Big Air v meste.

V januári sa zdalo, že sa vám podarí na námestí vyrobiť rekordné množstvo snehu, prišlo však oteplenie a námestie opäť ozelenelo. Budete mať dostatok snehu?

Zasnežovať sme začali na Silvestra. S prestávkami a technickými poruchami sme zasnežovali plných osem dní. Mysleli sme si, že budeme mať snehu viac ako budeme potrebovať, ale opak je pravdou. Ešte by sa nám zišiel. Ale je to fajn, bude to opäť väčšie, lepšie, len to musíme ešte doladiť.

Celý týždeň je na námestí vidieť čulý ruch. Koľko ľudí podujatie pripravuje?

Celý čas okolo toho behá okolo desať ľudí, posledné dni pomáha dvadsiatka dobrovoľníkov.

Mostík už niekto vyskúšal?

Prvé testovacie skoky prebehli dnes. Mostík skúšal Maťo Matys, niekoľkonásobný víťaz kremnického Big Airu a náš kamarát. Mostík je podľa neho super, len dopad je ešte príliš plytký, treba to dokončiť. Mostík je nakopnutý a hádže viac do výšky – aby to bolo efektnejšie – tým pádom však musí byť aj strmý dopad. Inak je to strašná záťaž na kolená. Musíme to teda ešte dokončiť. Mostík je však nájazdom, tvarom a uhlami vydarený, takže to bude fajn. Súťažiaci by mohli lietať vo výške sedem až osem metrov. Je to pomerne náročný skok, nie je to nebezpečné, ale treba si veriť. Nemôže sa na tom pustiť hocikto.

Ty sám si ho vyskúšaš?

Ja sám by som to dal, skákali sme aj väčšie mostíky keď sme boli mladí, ale nie v týchto dňoch. Moje skákanie si odnieslo koleno, bol som s ním nedávno na operácii, takže teraz to skúšať nebudem.

Koľko súťažiacich je prihlásených?

Momentálne je prihlásených dvadsaťpäť súťažiacich, mnohí sa však stále ešte rozhodujú. Dúfam, že príde okolo tridsiatky jazdcov. Z Čiech príde Daniel Hanka, profesionálny lyžiar, ktorý jeden rok náš Big Air vyhral. Následne sa stal pomerne úspešným českým reprezentantom vo freeskiingu, kvalifikoval sa aj na olympiádu, ale kvôli zraneniu na nej neštartoval. Je to človek, ktorý skáče tie najväčšie mostíky v najvychytenejších strediskách. Prídu aj nádejní slovenskí jazdci. Samuel Jaroš má len štrnásť rokov, ale už teraz skáče slušné saltá. Trénuje ho Maťo Matys, obaja sú do súťaže prihlásení. Príde aj Maťo Dolník, ktorý bol neraz v Kremnici na pódiu, minulý rok bol však na univerziáde, mrzelo ho, že nemohol prísť, takže teraz si to vynahradí. Príde aj najstabilnejší jazdec v histórii Big Air v meste Juro Bernát, takže sme radi a tešíme sa. Veľa ľudí, ktorí chceli prísť a nemôžu, lebo sú pracovne zaneprázdnení, keďže profíkov na Slovensku v podstate nemáme a ďalší sú buď na iných akciách alebo nejazdia, lebo zima bola slabá a nemajú natrénované.

O čo sa bude súťažiť?

Navýšili sme prize money na 1600 €, máme pripravenú hernú konzolu Playstation za najlepší trik a chceme robiť aj paralelnú súťaž – keďže diváci majú najradšej saltá, budeme súťažiť o najlepší flip. Snoubordová časť je opäť súčasťou Slovenského snowboardového pohára, takže tí jazdci, ktorí sa umiestnia do piateho miesta, si pripíšu prvé body do tabuľky. Jazdcov sa snažíme motivovať aj čoraz lepším servisom, keďže oni sú tu rovnako dôležití ako diváci. Medaile nám robí mincovňa Kremnica. Z môjho pohľadu je to nutnosť, keď niekto súťaží v Kremnici, musí mať medailu z kremnickej mincovne. Medaile dostávajú iba víťazi kategórií, ktoré sú dve: lyžiari a snoubordisti. Ak bude dostatočný počet jazdkýň, otvoríme aj ženské kategórie, zatiaľ však nemáme prihlásenú žiadnu súťažiacu.

Aké sprievodné podujatia ste tento rok pripravili?

Dnes začíname premietaním najlepších snoubordingových a freeski filmov, ktoré organizujeme v spolupráci s Adrenalin Film Festivalom. V sobotu budeme mať na námestí pekné pódium, Jägermeister doviezol Tatru v ktorej bude bar. Snowtubing sa nám kvôli nedostatku snehu nepodarilo spraviť, ale pre deti spravíme detské ihrisko so šúchačkami na bielej ploche nad fontánou. Prisľúbené máme aj štvorkolky, ktoré by tu mali voziť ľudí po námestí. O piatej bude hip hop koncert Dornkappel. Afterparty bude v kine Akropola, kde budeme od ôsmej večer premietať lyžiarske filmy. O desiatej začne koncert skupiny Moja Reč a zhuba o jedenástej vystúpi kapela Billy Barman. Po nich budú až do rána hrať Dji. O zábavu bude postarané.

 

Silver Jurtinus

Print Friendly, PDF & Email