27. Kremnický jarmok zaplnil námestie

27. Kremnický jarmok zaplnil námestie

Mesto Kremnica pripravilo svojim obyvateľom a návštevníkom v piatok 21. júla programovú lahôdku v podobe ďalšieho ročníka Kremnického jarmoku. Organizátori, tak ako pred dvoma rokmi, stavili predovšetkým na pestrý celodenný kultúrny program na Štefánikovom námestí. Jeho štruktúra bola ladená pre všetky vekové skupiny rôznych žánrov. Počas predpoludnia sa na javisku vystriedali domáci účinkujúci – detská folklórna skupina Dukátik zo ZUŠ J. L. Bellu so sólistami skupiny Hron zo Žiaru nad Hronom a Majerovcami z Hornej Vsi, prešovské divadlo Portál a folklórna skupina Podhradie z Turca s ľudovou hudbou Podhradská muzika. Slovenský folklór popoludní vystriedali evergreeny GizkyOňovej, ktorá svoj elán rozdávala na všetky strany a potešila najmä tých skôr narodených. Atmosféru vygradovala etno folková skupinaDružina a k večeru sa Štefánikovo námestie zaplnilo fanúšikmi speváčky Kristíny. Programom po celý deň hovoreným slovom sprevádzala Ľubica Majerová.

Návštevníkom jarmoku sa odprezentovalo takmer 150 predajných stánkov s rozličným sortimentom. Okrem bežných praktických vecí si mohli nakúpiť výrobky a domáce produkty od samotných remeselníkov. Práve remeselníci sa každý rok do Kremnicevracajú radi, obdivujú jedinečnú atmosféru nášho námestia a oceňujú kultivovanosť a dobre zvládnutú organizáciu podujatia, čo nás veľmi teší. Hoci tohtoročný jarmok nebol zameraný na remeslá ako vlani počas dvojdňového Dobýjania kremnického hradu, práve remeselníci tvorili tretinu z celkového počtu predajcov. Okrem dobového dreveného kolotoča na Štefánikovom námestí, si deti mohli prísť na svoje pod hradbami pri autobusovej stanici na nafukovacích atrakciách. Bazén s vodnými guľami tu ešte nebol, a hoci organizátorom spôsobil nemalé starosti s jeho napúšťaním vo štvrtok večer za plnej prevádzky na hlavnej ceste, odmenou bol v piatokveľký záujem čakajúcich v poradí, aby ho mohli vyskúšať.  Často sme sa stretli s ohlasmi, že prečo bol jarmok len jeden deň, keď vždy býval dva. Dôvodov bolo viac. Kremnica je malé mesto a uviesť do života „iba“ jednodňový jarmok je nielen finančne, ale aj organizačne veľmi náročné. To, čo sa zdá byť možno úplne samozrejméa jednoduché si vyžadovalo viac ako polročnú prípravu. Okrem toho situáciu tento rok komplikovala aj uzávierka cesty na Kremnické Bane. Aj ten jeden deň obmedzenej premávky cez mesto šoférom, policajtom, ale i domácim obyvateľom na nálade určite nepridal.Tohtoročný Kremnický jarmok sa uskutočnil aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja.

Jedno z najväčších podujatí kultúrneho leta je za nami, ale pred nami je jeho ďalšia,tiež programovo pestrá druhá polovica.Najbližšími podujatiami, ktoré pripravilo mesto Kremnica budú – vo štvrtok 27. júla koncert populárneho slovenského speváka Bystríka na pešej zóne a v nedeľu 30. júla predstavenie pre deti v podaní pezinského divadla PIKI „RozKrávka“ v Zechenterovej záhrade. Na obe podujatia je vstup voľný a všetci ste srdečne vítaní.

Print Friendly, PDF & Email