Pripraviť sa, pozor, štart!

Pripraviť sa, pozor, štart!

A je to tu opäť. September by sa nám hádam ani nezdal, keby to nebol mesiac začiatku školských povinností. Bol by to len taký mesiac po lete, bezvýznamný, stál by v tieni svojich silných bratov júla, augusta, či decembra. Ešte aj sused október má úctu k starším.

Ale slovo povinnosť nemusí hneď znamenať niečo negatívne. Je to zároveň niečo, čím získavame nové schopnosti, vedomosti, či zručnosti na celý život. September si teda vybojoval začiatok niečoho nového. Aj keď žiakom sa akosi nechce, predsa len je tu nádej začať odznova. Môžeme sa oddýchnutí opäť nadýchnuť a podniknúť spolu niečo nové. My učitelia sa na svojich zverencov už veľmi tešíme. Lebo je to už raz tak, učiteľstvo je poslanie. Nás deti napĺňajú energiou. Dávajú nám chuť podnikať niečo nové, ale aj pestujú našu trpezlivosť, odhodlanie a zmysel pre povinnosti. Učiteľ bez žiaka nie je učiteľom a žiak bez učiteľa by nebol žiakom. Tak to už chodí.

Preto sme si pre našich žiakov pripravili aj tento školský rok nové informácie, budeme v nich chcieť upevniť nové zručnosti, napríklad na hodinách techniky. Máme predsa priestor dielní vybavený perfektnými pomôckami, ktorý niekoľko rokov driemal. No teraz sme prijali pána učiteľa Oravca, ktorý môže v našich žiakoch vzbudiť záujem o pílenie, rezanie, tesanie a mnoho iných zručností, tak ako si to mnohí pamätáme z našich školských čias. Dodnes vlastníme možno otvárače listov, či podložky pod hrnce u nás doma.

Aj keď september nás jesenne trošku schladil, my sme do našej školy prišli ešte s letným horúcim zápalom. Pripravili sme hneď dve ochutnávky. Už vo štvrtok 14. 9. sme spoločne s firmou OCTAGO rozpohybovali všetko živé v areáli školy v projekte ROZHÝB SVOJU ŠKOLU. Cvičilo sa, kreslilo sa, vzdelávalo sa v správnom pitnom režime a stravovaní. Veď nech nám to v tej škole pekne myslí. Najväčší úspech asi zožal Tanec ulice v podaní perfektného tanečníka Maja. Ani sa nám skončiť nechcelo.

A tak, aby sme nevychladli 29.9. sa zapojíme do Európskeho týždňa športu. Budeme cvičiť na rôznych stanovištiach, lebo športovať nás baví. A ak môžeme znova spoločne prispieť k svojmu zdraviu, tak poďme do toho!

A pomedzi prekrvovaní buniek pohybom sa môžeme vrhnúť do objavovania tajov aj ostatných predmetov. Už v 26.9. sa znova zapojíme do Európskeho dňa jazykov. Určite sa naši šikovní žiaci zapoja do množstva matematických súťaží, budú nasávať vedomosti, ktoré potom využijú pre svoj život. Už teraz máme naplánované exkurzie, ktoré ponúkajú prakticky si zažiť minulosť i prítomnosť života. Už sme spustili obľúbené rozhlasové vysielanie každú stredu v školskom rádiu a pomaly sa pripravuje nové voňavé číslo školského časopisu RYTMUS ŠKOLY, ktorý je výhradne výsledkom talentu našich žiakov.

Už v predchádzajúcom školskom roku a počas prázdnin sme  pracovali na rôznych projektoch, ktoré nám pomáhajú skvalitniť vzdelávanie našich žiakov. V schvaľovacom procese je projekt „Aj my môžeme pomôcť životnému prostrediu“. Hodnotiaca komisia Nadácie Tesco v programe “Vy rozhodujete, my pomáhame“ ho zaradila medzi tri najlepšie v regióne! Postupuje do druhého kola, v ktorom budú o jeho podpore rozhodovať zákazníci. Na tomto linku si môžete pozrieť zoznam predajní, kde sa bude za váš projekt hlasovať spolu s ostatnými postupujúcimi žiadateľmi:

http://www.nadaciapontis.sk/data/files/Tesco_zoznam%20postupuj%C3%BAcich.pdf

Schválený bol projekt Reiffaisen Banky, program Gesto pre mesto pod názvom “Životné prostredie sa nás týka“. Projekt je zameraný na meteorologické, hydrologické merania a vo výške 1 000 eur budeme mať  v areáli školy altánok pre potreby výučby v čase vyučovanie, ale aj pre aktivity Školského klubu detí popoludní. Do konca septembra prebieha verejné hlasovanie. Budeme radi, ak sa pridáte.

https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/ziar-nad-hronom/1213

Získali sme dotáciu poskytnutú z rozpočtu mesta Kremnica v projekte: S rodičmi je v škole zábava v sume 400 eur a ak sa vám Vyzývací deň na konci školského roka páčil, budeme radi, keď sa na podobnej akcii uvidíme znova.

Boli sme úspešní aj v projekte cez Ministerstvo školstva SR v programe: Odstránenie stavebných bariér v školách, ktoré navštevujú žiaci so zdravotným znevýhodnením. V sume 5780 eur bude zakúpený schodolez pre našu novú šikovnú imobilnú prváčku.

Projekt cez Nadáciu Slovenskej sporiteľne pod názvom „Objavuj svet, objavíš seba“ je prírodovedný projekt, v ktorom budú žiaci objavovať a prežívať radosť vedomosti a zručnosti vlastnou skúsenosťou, budú bádať a experimentovať. Môžeme nakúpiť pomôcky  pre prírodovedné vzdelávanie v hodnote 2250 eur.

Zapojili sme sa do projektu Nadácie Volkswagen a Goetheho inštitútu pre zatraktívnenie nemeckého jazyka na školách. A tak budú učitelia vzdelávaní, tak aby mohli využívať nemecký jazyk metódou CLIL na svojich vyučovacích hodinách. Zároveň škola získa pomôcky pre takéto vzdelávanie.

Nový školský rok 2017 – 2018 sa teda môže úspešne začať. Prajeme Nám všetkým – žiakom, učiteľom ale aj rodičom, ale aj starým rodičom, aby bol plný splnených očakávaní a príjemných prekvapení.

Mgr. Ivana Šebeňová

Za kolektív Základnej školy na Angyalovej ulici v Kremnici

Print Friendly, PDF & Email