Herec Pavol Seriš: sledujem každodenné fenomény, ktoré spracúvam do divadelnej hry

Herec Pavol Seriš: sledujem každodenné fenomény, ktoré spracúvam do divadelnej hry

Pavol ,,Palec“ Seriš pre mnohých Kremničanov nie je neznámym pojmom. V Kremnici sa už so svojou tvorbou predstavil.  Žije autorským divadlom, v ktorom mieša stand-up comedy, fyzické divadlo, absurdný humor, pantomímu či tanec. Zaujíma sa najmä o žáner komédie jedného herca.

Po maturite študoval anglický a nórsky jazyk na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne. Počas štúdia jazykov veľa cestoval, začal sa venovať divadlu a v decembri 2006 založil spolu s Jurajom Hubinským autorské divadelné zoskupenie Neandrtal Teatr (dnes S+H).

Po vyštudovaní Filozofickej fakulty v roku 2010 bol prijatý do Ateliéru klaunská scénická a filmová tvorba na Janáčkovej akademii múzických umění v Brně. Po absolvovaní ateliéru v júni 2013 momentálne pokračuje na JAMU v doktoranskom štúdiu.

Pavol Seriš v Kremnici vystúpi opäť s hrou Autor už 2. februára.

V Kremnici vystúpiš už druhýkrát, naposledy to bolo s predstavením Samko Tále v júni 2017. Ako si sa u nás vtedy cítil?

– Cítil som sa v Ringbürgerovej pivnici veľmi príjemne. Diváci boli otvorení a prijali našu tragikomédiu pozitívne. Po vystúpení bola zaujímavá diskusia a taktiež sme ochutnali niekoľko výborných vín.

Ako prijali hru diváci v Kremnici oproti napríklad inému slovenskému publiku? Hra narážala aj na vtedajšiu situáciu s predsedom BBSK.

– Inscenáciu Samko Tále som potom ešte hral i v Banskej Bystrici a Štiavnici a bolo cítiť, že vo vašom kraji situáciu s extrémistickým županom a jeho metódami vnímajú ľudia silnejšie, než napr. v Trenčíne či Bratislave. Našťastie župné voľby ukázali, že títo ,,politici“ počas svojho pôsobenia nič nedokázali a sú nežiadúci. 

Ako by si nám predstavil hru Autor? Na čo sa vlastne môžeme tešiť?

– Autor je komediálna monodráma o tvorbe. Autor je meno hlavnej postavy. Tá dostane na začiatku hry ultimátum, že musí do hodiny vytvoriť nejaký originálny zábavný program, inak príde o prácu a o všetko. Takže začína tvoriť, má mnoho nápadov, ale so žiadnym nie je spokojný. Čas sa mu kráti a napätie sa stupňuje…

Hru Autor si sám napísal, pravdepodobne si sa pri písaní inšpiroval najmä sebou?

– Asi to vzniklo tak, že sme viedli debatu v krúžku tvorivých ľudí, divadelníkov, hudobníkov a výtvarníkov, a rozprávali sa o tom, čo nás vlastne k tej tvorbe poháňa. Či je to skôr akási vnútorná potreba vyjadriť sa skrz to svoje médium, alebo skôr konkrétne záväzky, povinnosti, projekty, deadliny… A prišlo mi to ako zaujímavá téma, ktorú som spracoval podľa seba. Čiže formou divadla jedného herca, s humorom i pohybovo.  

V zásobe však máš aj inscenácie, ktoré nevychádzajú priamo z tvojej praxe. Ako takéto nápady vznikajú? Napríklad komédia Pri kase je z prostredia supermarketov.

– V takomto prípade si zvolím priestor, ako napr. supermarket alebo reštauráciu, a hru píšem a tvorím v tomto prostredí. Čiže chodím do terénu, sledujem ľudí a rôzne každodenné situácie a fenomény, ktoré tam ľudia denne zažívajú. To sa potom znovu pokúšam spracovať do podoby divadelnej komédie.

V Kremnici ťa uvidíme 2. februára v Ringbürgerovej pivnici, teda opäť v komornejšom prostredí. Ako sa ti v takýchto priestoroch pracuje?

– Mám rád striedať priestory. Občas sa mi stane, že v piatok hrám v Brne pre 300 divákov a v sobotu v Topoľčanoch pre 30. Vysoký počet divákov však automaticky neznamená lepšie publikum. V malých komorných priestoroch je zas bližší kontakt s divákmi. Ringbürgerova pivnica patrí k priestorom, kde mám pocit, že vystúpenie sa odohráva doma u jedného z divákov a na chvíľu sa stávame akousi rodinou. 

Veronika Chrienová

Print Friendly, PDF & Email