Zdeno Gális: „Do Akropoly pribudnú vedomostné kvízy a vzdelávacie podujatia formou workshopov.“

Zdeno Gális: „Do Akropoly pribudnú vedomostné kvízy a vzdelávacie podujatia formou workshopov.“

Minulý rok Akropola vo svojej dnešnej podobe oslávila 10 rokov. Výročiu si prispôsobil aj program, mohli sme toho vidieť a zažiť viac. Ako reagovali na zhustenie programu návštevníci?

Áno je to už 10 rokov. V minulom roku nebolo viac podujatí len z dôvodu výročia, ale ide o dlhodobejší trend, ktorý by som chcel udržať. V tomto roku plánujeme realizovať ešte o čosi viac aktivít, pribudnú vedomostné kvízy a vzdelávacie podujatia formou workshopov. 

Ako sa cítiš po 10 rokoch na čele Akropoly?

No boli rôzne nálady za to obdobie, pred časom som to už aj plánoval ,,zabaliť“. Nie je to jednoduché prevádzkovať v tak malom mestečku kultúrne zariadenie. Vo väčšine takýchto miest na Slovensku sú kiná už zatvorené alebo fungujú na občasnej báze. Musel som robiť aj veľa kompromisov a aktivít, ktoré priamo nesúviseli s kultúrou, umením ako takým, vyžiadali si to okolnosti. Napriek všetkému mám pocit, že som práve minulý rok chytil ,,druhý dych“ do ďalšej práce.

Vedel by si pre čitateľov Kremnických novín povedať stručný prierez 10 rokmi existencie Akropoly? Čo sa za dekádu zmenilo v jej fungovaní?

Opísať 10 rokov v jednej odpovedi sa výstižne asi nedá, ale stručne: začínali sme ako partia bývalých spolužiakov z VŠ. Rozbehli sme klasické filmové projekcie plus Filmový klub, no čoskoro sme zistili, že to len tak ľahko nepôjde, a že musíme k aktivitám pridať aj iné (prevádzka baru, komerčné zábavy). Učili sme sa za pochodu. Prišli sme vlastne do mesta, v ktorom sme doslova nikoho nepoznali a začali robiť prácu, ktorú sme nikdy predtým nerobili, celkom dobrodružstvo. Postupne sa pridávali ďalšie aktivity (divadlá, koncerty, rôzne estrády a pod.), život a všeobecne miestne reálie si takpovediac samy vyžiadali formu, ako udržať Akropolu v prevádzke. V začiatkoch sme čiastočne fungovali aj na dobrovoľníckej báze, veľa mladých Kremničanov sa ku nám pridalo (napríklad sme opravili námestíčko pred Akropolou). No dobrovoľníckou formou sa nedá fungovať dlhodobo, možno nárazovo na podujatiach áno, ale nie sústavne 365 dní v roku. Preto už v súčasnosti Akropola funguje skôr ako prevádzka, ktorá má svojho riaditeľa, zamestnancov a súčasťou riadenia sú dodávateľské služby (produkčné, zvukárske, osvetľovacie a pod.) Všetko s primárnym zameraním na kultúru v jej rôznych podobách.

Ako sa zmenil/nezmenil návštevník Akropoly?

Myslím, že zmenil. V začiatkoch sme sa pomerne spontánne zamerali na mladého návštevníka, asi to v tom čase súviselo s našim vekom. A primárna propagácia bola cielená na Kremnicu a Kremničanov. V súčasnosti je už dramturgický koncept pomerne iný, ako v začiatkoch. Ponuka je pre celé spektrum návštevníkov, od detí, cez mládež, strednú generáciu až po seniorov. Kapacita mestečka je jednoducho daná počtom obyvateľov, ktorá je priamo úmerná návštevnosti, nijako sa nelíši od slovenského priemeru. Zamerali sme teda propagáciu podujatí aj do širšieho okolia a celkom sa nám darí prilákať návštevníkov aj zo ZH, ZV, BB…

O aký typ programu je medzi návštevníkmi najväčší záujem?

Kremnica je v tomto v podstate rovnako, ako je to vo všeobecnosti na Slovensku. Najúspešnejšie vzhľadom na záujem sú hudobné vystúpenia rôznych ansáblov. Najlepšie, ak sú aj mediálne prezentované. Aj keď osobne si myslím, že nie všetko, čo je v komerčných médiách si aj zaslúži veľkú návštevnosť.

Kino si v posledných rokoch prešlo digitalizáciou. Diváci v Kremnici sa však k aktuálnym novinkám v kinách v Kremnici nedostanú, prečo?

Už som to vysvetľoval mnohokrát, v jednoduchosti, laicky povedané existujú dve formy digitalizácie: ,,malá“ (Ecinema) a ,,veľká“ (Dcinema). My máme tu ,,malú“ (napr. Žiar má ,,veľkú“, čo znamená, že aj násobne drahšiu, ide o desiatky tisíc eur). Distribučné spoločnosti, ktoré vlastnia práva k filmom sa dohodli, že novinky budú k dispozícii len pre Dcinema. Je mi jasné, že pre mesto Kremnica je investovať do ,,veľkej“ digitálnej techniky asi neprípustné, preto sa dlhodobo snažím o získanie finančných prostriedkov na ,,veľkú“ digitalizáciu z iných zdrojov. Uvidíme, možno v čase keď vyjde tento rozhovor, už budeme vedieť či sa to podarilo a budú sa v Kremnici opäť premietať filmové novinky.

Od tohto roka si premenoval kino Akropola na KC (kultúrne centrum) Akropola. Čo ťa k tomu viedlo?

Už som to zvažoval dávnejšie, veď programová štruktúra napovedá, že kino (projekcie) je len jednou z oblastí celkovej ponuky. Koncerty, divadlá, prezentácie, prednášky, benefície, to všetko v niektorých obdobiach už aj prevláda nad samotným premietaním. V tomto duchu by som chcel Akropolu viesť aj ďalej, aby to bolo pestré, aby sa každý mohol vybrať svoj druh podujatia, ktoré mu vyhovuje, a zároveň aby to malo svoju kvalitu.

Súčasťou Akropoly je aj detský návštevník, vonku si pre deti zrealizoval aj niečo ako detské ihrisko. Bol dopyt alebo to bola tvoja iniciatíva po tom, ako si sa stal rodičom? Chodia rodičia s deťmi do Akropoly radi?

Áno, deti (a ich rodičia) sú už našimi stabilnými návštevníkmi. Určite to súvisí aj s mojim životným obdobím (mám tri malé deti). Veci so sebou súvisia, a tak aj priatelia a známi so svojimi deťmi sa radi, najmä v letných mesiacoch pred Akropolou stretnú. Niekedy to tam vyzerá, ako v bejby centre.

V januári si bar v Akropole prešiel rekonštrukciou. Čo je nové/iné? 

Rekonštrukcia baru súvisí s projektom, ktorý sme si dali vypracovať v architektonickom štúdiu 2021.sk. Jeho zámerom je pôvodne jednoúčelovú budovu prispôsobiť tak, aby priestory získali variabilitu. Chceme to riešiť postupne, tak aby vznikali rôzne využiteľné miesta: eventová miestnosť, backstage, sklady (v Akropole niesú prakticky žiadne skladové priestory, pôvodný návrh s nimi vôbec nepočítal). Už dávnejšie sme na poschodí zrealizovali malú premietaciu miestnosť (kino v kine) pre 12 ľudí. A nedávno sme v spolupráci s chalanmi z ,,bigairu“ (pozdravujem malého Muňa s partiou:) upravili sedadlá vo veľkej sále, tak že sa umožní variabilita ich rozloženia. Taktiež je v najbližšom období v pláne zväčšenie javiska, pre mnohé produkcie je to súčasné nevyhovujúce.

Plánuje sa aj rekonštrukcia toaliet? Tie zvyknú byť najmä v zimných mesiacoch pre návštevníka nepríjemným zážitkom.

Áno, uvedomujem si to. Toto je asi najväčšia slabina celej prevádzky. Toalety sú taktiež súčasťou návrhu nového riešenia. V tomto prípade sa už bude jednať o stavebné úpravy a to je už pomerne komplikovaná a nákladná záležitosť. Ten diskonfort toaliet nie je len o ich veku, ale aj o rozvodoch a systéme kúrenia, ktorý je v Akropole nainštalovaný, no a vymeniť kúrenie v tak veľkej budove je veru na samostatný rozsiahly projekt. V každom prípade je to pre nás aktuálna vec na riešenie… 

Akropola je súčasťou programu všetkých veľkých podujatí v meste, či už BAvM, KG alebo tento rok aj Bielej stopy. Čo pre teba tieto spolupráce znamenajú?

Myslím, že Akropola je od začiatku ,,otvorený kultúrno-spoločenský“ priestor. Som veľmi rád, ak sme oslovení na spoluprácu, nevidím jediný dôvod, prečo by sme s týmito (šikovnými) organizátormi nespolupracovali. Skôr naopak, beriem to aj ako určitú povinnosť poskytnúť priestory ďalším subjektom pôsobiacim v rámci ,,športovo-kultúrno-spoločenských“ oblastí.

V lete sa uskutoční 2. ročník Kremnickej jazzdy – jazzového festivalu, ktorého si iniciátorom/hlavným organizátorom. Vieš už prezradiť, na čo sa môžeme tento rok tešiť?

Myšlienka jazzového festivalu v Kremnici je už staršieho dáta. No nepovažujem sa za hlavného inciátora, spolu sa na podujatí organizačne podieľajú aj ďalší ľudia (T. Holečková, J. Sýkorová…), všetko pod hlavičkou združenia Kremnica region – združenie turizmu. V každom prípade dúfam, že sme založili tradíciu a festival sa v meste etabluje. Ide určite o spestrenie ponuky na začiatok letnej sezóny. Tento ročník by som chcel žánrovo obohatiť jazzovú oblasť aj o folk, či folklór. Ak sa podarí, vystúpia na festivale viacerí účastníci televízneho projektu Zem spieva, čiže taká fúzia folklóru a jazzu :) Booking interpretov momentálne prebieha.

Čo by si ešte vyzdvihol z pripravovaného programu Akropoly 2018?

Z pripravovaných podujatí v Akropole na 2018 by som dal do pozornosti napríklad divadelný komiks s Kristínou Farkašovou, alebo marcové vystúpenie slovinskej raggae kapely Raggalution, veľkonočný koncert Bad Karma Boy, a svoje vystúpenie nám potvrdil aj finalista British Blues Awards Jack Hutchinson!, so Štúdiom Tanca BB pripravujeme tanečné divadelné predstavenie pre deti, a ak sa podarí tak na jeseň v Kremnici vystúpi Oskar Rózsa s projektom Hrana, v plnej zostave! A ešte veľa, veľa ďalšieho… Všetkých srdečne pozývam.

 

Veronika Chrienová

Print Friendly, PDF & Email