Kremničan Juraj Koreň s kamarátom ako prví na svete zdolali a zleteli vrch v Antarktíde

Kremničan Juraj Koreň s kamarátom ako prví na svete zdolali a zleteli vrch v Antarktíde

Juraj Koreň a Michal Sabovčík sa do projektu Seven Virgin Summits, ktorý sme predstavili aj v Kremnických novinách, pustili naplno. Prvý ,,panenský vrchol“ už majú za sebou.

Dvaja dobrodruhovia sa pre zdolanie a zletenie siedmych nedoknutých vrcholov po celom svete rozhodli len pred necelými dvomi rokmi. Medzitým sa im už podarilo pozháňať finančné prostriedky a začať si plniť sen. ,,Chceme vyliezť na každom svetadieli na jeden nevylezený vrchol, ktorého sa človek ešte nedotkol. Vrcholom projektu je použitie plachetnice a paraglide, teda prístupu a zostupu na krídlach vetra. Objavovanie nezdolaného zo zeme, vody aj vzduchu, čisto a ekologicky, vlastnými silami či pomocou elementu vetra, to je pionierstvo 21. storočia,“ vysvetľovali vtedy svoj zámer.
Prvou zastávkou sa horolezcovi Sabovčíkovi a paraglajdistovi Koreňovi stala odľahlá a mrazivá Antarktída. Tam sa za 6 dní dopravili plachetnicou cez Drakov prieliv. Juraja Koreňa počas dlhej cesty neminula morská choroba, z ktorej sa však po príjazde a po zhliadnutí úchvatnej scenérie snehu, ĺadu a hôr rýchlo dostal.
Po príchode do ľadovej krajiny sa odvážlivci pustili na pár skúšobných výstupov a letov. ,,Poviem pravdu, že už naozaj dlho som nemal také zvláštne pocity z letu. Pripadal som si vo svojom svete (rozumej vzduchu) nový. Neistý, trochu vystrašený, so srdcom až v gatiach padnutým. Podo mnou utekajú seraky, skaly a trhliny, ktoré končia snáď až v Belzebubovej plešine,“ opisuje prvé pocity na svojom blogu Juraj Koreň.
Po niekoľkých dňoch hľadania správneho vrcholu či čakania na správne počasie sa obom odvážlivcom podarilo to, na čo do Antarktídy pricestovali – zdolať a zletieť na padáku nedotknutý vrchol južného pólu.
Svoje zážitky Juraj Koreň podrobne opisuje aj na blogu www.durifuk.blogspot.sk, ktorý sa určite oplatí navštíviť. Verím, že čoskoro si tam prečítame o ďalších dobrodružstvách a nezdolaných vrcholoch.

Veronika Chrienová

Print Friendly, PDF & Email