Mia Čopíková: ,,Milujem prácu s nerastami, ktoré sú typické pre moje rodné mesto – Kremnicu“

Mia Čopíková: ,,Milujem prácu s nerastami, ktoré sú typické pre moje rodné mesto – Kremnicu“

Mia Čopíková je šperkárka pochádzajúca z Kremnice. K svojmu snu sa síce dostala až po niekoľkoročnej kariére v reklamnom biznise, no dobiehať nič nemusí.

Mia začala šperk študovať po 30tke na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde sa venovala brúseniu kameňov. Po bakalárovi odišla do nemeckého mestečka Idar-Oberstein, kde sa na tamojšej umeleckej škole brúseniu kameňov venovala už naplno. ,,Mesto je veľmi malé, izolované, v podstate som celé dva roky strávila len v škole. Nenaučila som sa ani po nemecky, boli tam totiž ľudia z celého sveta, a tak sme sa rozprávali prevažne v angličtine,“ opisuje svoje zážitky Mia.

Práve v Nemecku sa Mia začala venovať téme, ktorá v jej šperkoch prevláda aj dnes: komfortná zóna/zmena. Tému šperkárka skúmala najmä prostredníctvom seba. ,,Zmena je dôležitá pre posun v spoločnosti, aj keď je dobré sa do svojej komfortnej zóny vracať, treba ju však neustále zväčšovať,“ vysvetľuje Mia. Podľa nej človek žije naplno vtedy, keď opustí svoju komfortnú zónu a pripustí vo svojom živote zmenu. ,,Chcela som, aby moje šperky boli akýmisi agentmi medzi ľuďmi. Aby ich svojou inakosťou vtiahli a možno vytiahli z komfortnej zóny,“ opisuje Mia svoju prácu a zároveň dodáva, že materiálom, ktorý sa jej pre tento cieľ naskytol ako najvhodnejší, je zrkadlo. ,,Naštudovala som si celú históriu zrkadiel. Moja kolekcia bola vytvorená zo zrkadiel alebo zo zlata, z ktorého sa v minulosti zrkadlá vytvárali. Práve zrkadlo, ktoré všetko odráža, ma k téme zmeny najviac inšpiruje,“ vysvetľuje šperkárka.

Mia po skončení štúdia minulý rok odcestovala do Talianska za teplejším počasím. Tam pôsobí dodnes. ,,Stále sa venujem téme zmeny. Môj tvorivý proces vyzerá tak, že si sadnem do kaviarne, vytiahnem svoje drobné materiály, ktoré mám vždy pri sebe a snažím sa ich spojiť,“ opisuje Mia a ukazuje malú krabičku s kúskami rôznych materiálov. V budúcnosti Mia plánuje viesť kurzy šperku v Taliansku a dať tak možnosť dovolenkárom spojiť oddych s kreatívnou prácou.

Kremnica a šperk majú veľa spoločného

Ku svojmu rodnému mestu má Mia stále blízko. ,,Jedným z mojich najobľúbenejších materiálov je kremeň, ale aj zlato…oba nerasty sú pre Kremnicu typické,“ hovorí Mia. Kremnica je so šperkom spätá aj v mnohých ďalších smeroch. Nachádza sa tu dom Vysokej školy múzických umení, ktorý navštevujú študenti a učitelia a pravidelne sa tu koná Sympózium šperku. ,,Na Sympóziu šperku v Kremnici som sa párkrát zúčastnila. Pochvaľujú si ho aj zahraniční umelci, ktorí oceňujú, že na sympóziu u nás šperkári spoločne pracujú. Nie je to len o prednáškach ako inde,“ opisuje Mia a dodáva, že so šperkármi, s ktorými sa v Kremnici zoznámila je v kontakte doteraz a majú výborné vzťahy.

Na záver šperkárka Mia Čopíková dodala, že do Kremnice sa vracia rada a ak by ju Taliansko omrzelo, neváhala by sa sem vrátiť. Možno sa tak rady v Kremnici pôsobiacich šperkárov rozšíria o ďalšiu kreatívnu umelkyňu.

Veronika Chrienová

Print Friendly, PDF & Email