Skalka opäť obhájila pozíciu významného centra bežkovania

Skalka opäť obhájila pozíciu významného centra bežkovania

Skalka – to je stovka kilometrov bežeckých tratí, ktoré začínajú priamo pod 312 metrov vysokým televíznym vysielačom Suchá hora, na Štadióne Rudolfa Čillíka. Trate sú vhodné pre náročných bežkárov, vrcholových športovcov, mladých i starších, skúsenejších i začiatočníkov.

Na Skalke sú k dispozícii dva druhy tratí. Na tratiach pre výkonnostné športové bežecké lyžovanie, tzv. štandardných tratiach sú organizované podujatia v bežeckom lyžovaní ako Slovenský pohár, Majstrovstvá Slovenska alebo Veľká cena Kremnice. Počas pracovného týždňa boli v uplynulej sezóne denne upravované s cieľom poskytnúť aj rekreačným lyžiarom možnosť bežkovať na kvalitne upravenej trati. Roman Béreš zabezpečil dennú úpravu in-line dráhy, štadióna a ,,hornej päťky“. Mesto Kremnica aj v tejto sezóne uzavrelo zmluvy o úprave tratí s MKL Kremnica a spoločnosťou BÚDA, s.r.o., ktorí upravovali severný a južný okruh na Skalke – MKL Kremnica veľkým strojom a BÚDA, s.r.o. malým strojom každý piatok a sobotu, resp. priebežne podľa snehových podmienok. Na úprave tratí sa podieľa aj mesto Banská Bystrica prostredníctvom Zaares Banská Bystrica, ktorý upravujú južný okruh a trate na Kordíkoch a Králikoch.

Rekreačné alebo tiež turistické trate sú určené pre všetkých nadšencov bežeckého lyžovania. Na severnom a južnom okruhu je organizovaný aj diaľkový beh na lyžiach Biela stopa Euroloppet. Počas sezóny boli upravované vždy pred víkendom, v prípade výrazného sneženia aj mimo tohto zavedeného systému.

Návštevníci Skalky, ktorí lyže nemajú, si môžu požičať  výstroj v predajni Cyklosante v Kremnici, ale aj v požičovni  priamo na Skalke.

Informácie o aktuálnom stave tratí bolo možné nájsť na stránkach www.kremnica.sk, www.bezkar.sk, www.bielastopa.eu.

Hlavným koordinátorom úpravy tratí je mesto Kremnica, ktoré úpravu zároveň financuje prostredníctvom rozpočtu Kultúrneho a informačného centra Kremnica.

V januári bol zavedený nový systém príspevku na úpravu tratí, najmä počas víkendov a prázdnin boli v predaji  náramky v hodnote 2 €, ktoré slúžili ako denná vstupenka na trate.  Sezónnou  vstupenkou bola nálepka  v sume 20 €. Princíp dobrovoľnosti zostal zachovaný. Predajné miesta náramkov boli označené, náramky a nálepky bolo možné zakúpiť  v dreveničke na Skalke, v predajni Cyklosante, v Relax centre,  chate Hostinec a bufete Meridian 19*E. Pri predaji náramkov pomáhali dobrovoľníci z radov dôchodcov a študentov, v teréne pomáhali aj niektorí poslanci MsZ.

Z predaja náramkov a nálepiek je k dnešnému dňu k dispozícii 22 255,41 €, z aktuálnej sezóny bol vyzbieraný príspevok vo výške 17 436,65 €,  z minulej sezóny  zostalo 4 818,76 €. Tieto prostriedky budú použité na zveľadenie  služieb pre bežkárov.

Na území Kremnických vrchov pôsobí Horská záchranná služba Veľká Fatra. V praxi to znamená, že v každom okamihu je zabezpečená starostlivosť o návštevníka. Profesionálna služba tak doplnila dobrovoľníkov, ktorí na Skalke a v Kremnických vrchoch pôsobili v rámci Horskej služby Kremnické vrchy najmä počas víkendov.  Z pohľadu cestovného ruchu v stredisku a starostlivosti o návštevníkov sa jedná o zlepšenie, dobrovoľní záchranári si spoluprácu s profesionálmi pochvaľujú. Tí, ktorí nemajú celoročné poistenie do hôr a chcú predísť problémom s preplatením zásahu horskej záchrannej služby pri úraze, ktorého suma sa môže vyšplhať aj do výšky viac ako 1000 €, môžu využiť možnosť poistenia sa na deň v sume 0,56€. Poistíme vás v Relax centre na Skalke, môžete však tak urobiť prostredníctvom sms služby poisťovne UNION. Takéto poistenie vám bude platiť aj na ferrate Komín.

 

Zuzana Tileschová

Zdieľať tento príspevok.