Bezpečnosť na via ferrate alebo čo treba vedieť pred nástupom na zaistenú lezeckú trasu

Bezpečnosť na via ferrate alebo čo treba vedieť pred nástupom na zaistenú lezeckú trasu

Via ferraty na Skalke sú miestom pre lezecké zážitky rodín s deťmi, ale aj skúsených horolezcov. Ak sa na via ferratu vyberiete bez vodcu, pohyb na nej zostáva na vaše vlastné riziko. Preto prinášame prehľad bezpečnosti na via ferratách, s ktorými sa pred pohybom na zaistenej lezeckej trase jednoznačne zoznámte. Možno tým predídete nepríjemným zraneniam či horším tragédiám.

Ferratová výstroj

Základné vybavenie na via ferratu, bez ktorého je vstup na ňu zakázaný, pozostáva z horolezeckého sedáku, tlmiču pádov a prilby. Kompletnú výstroj pre pohyb na via ferrate si môžete pohodlne požičať v Relax centre na Skalke. Nezabudnite však ani na vhodnú obuv, prípadne rukavice.

Horolezecký sedací úväz

Ak už výstroj máte, či už vlastnú alebo požičanú, mali by ste vedieť, ako ju správne použiť. Základom výstroje je horolezecký sedací úväz. Úväz po navlečení nesmie krížiť žiadny z bezpečnostných prvkov a vždy musí byť nasadený istiacim okom dopredu. Istiace oko je najtvrdšie a najmasívnejšie oko na sedáku, ktoré slúži na bezpečné zaistenie lezca. Na novších sedákoch sa nachádzajú  aj menšie oká po stranách, ktoré však neslúžia na zaistenie, ale na prenášanie karabín a skob. Je potrebné na to pamätať, keďže tieto oká majú nosnosť len od 5-15 kg.

Na via ferrate nepoužívajte ,,odsedky“. Možnosť na odsadnutie a oddýchnutie plnohodnotne ponúka via ferratový set.

 • istiace oko musí byť vždy vpredu
 • žiadna časť sa nesmie krížiť
 • sedací úväz nesmie byť voľný, je potrebné ho správne dotiahnuť
 • vždy sa istíme LEN pomocou istiaceho oka vpredu, bočné oká neudržia lezca

Tlmič pádov

V prípade, že vo svojej výstroji nemáte tlmič pádov, určite si ho zaobstarajte. Bežné lezecké karabíny sú totiž menšie a ľahšie ako tie ferratové a nie sú prispôsobené na pohyb po oceľovom lane. Tlmič pádov v prípade, ak k pádu dôjde, môže zabrániť vážnejším poraneniam. Tlmič pádov sa uväzuje na istiace oko na horolezeckom sedáku. Tlmič pádu znižuje riziko poranení vnútorných orgánov, preto bežné skoby a karabíny nestačia. Tie sa pri páde môžu totiž ľahko pretrhnúť.

 • tlmič pádov nikdy nenahradzujte slučkami s karabínami
 • vždy ho pripevníme na istiace oko sedáku
 • dbajte na správne pripevnenie tlmiču pádov na sedák

Prilba

Poranenia hlavy patria medzi najvážnejšie, preto nepodceňujte prilbu ako neodmysliteľnú súčasť výstroje. Nepomôže vám len pri páde, ale aj pri prípadnom spadnutí skaly alebo iného predmetu. Prilbu si nasaďte pevne, ale zároveň neobmedzujte pohyb hlavy. Použite koliesko vzadu na prilbe. Vždy počas lezenia majte prilbu na hlave.

Pohyb na via ferrate

Pri nástupe na ferratu sa nachádza oceľové lano. Toto oceľové lano je istiace a vždy je po celej dĺžke ferraty. Po celý čas pohybu na ferrate je potrebné byť na oceľové lano pripnutý bez ohľadu na to, aká je náročnosť aktuálneho úseku. Súčasťou každého tlmiču pádu sú dve karabíny, ktoré pomáhajú pri istení na oceľové lano. Nezabudnite si pripnúť obidve, aby ste pri prepínaní karabín boli vždy istení. Nikdy preto neprepínajte obe karabíny naraz. Popri tom si treba dávať pozor na to, aby sa slučky na tlmiči pádu nekrížili a nezamotali.

 • karabíny dávame vždy protiľahle
 • vždy musíte byť zaistení
 • na oceľovom lane pripínajte vždy obe karabíny
 • počas preisťovania musí byť vždy jedna karabína zaistená
 • nikdy neodopínajte obe karabíny naraz

Pri pohybe na via ferratách nikdy nechoďte v protismere a nesnažte sa niekoho predbiehať. Môžete tým spôsobiť nepríjemné zrážky alebo dokonca ohroziť život svoj aj iných. Dôležité je tiež dodržiavať rozstup. Medzi vami a iným lezcom musí byť medzera dlhá aspoň jeden úsek medzi kotviacimi bodmi.

nikdy nelezieme ferraty v protismere

pri vertikálnych úsekoch musí byť rozstup medzi lezcami minimálne dva kotviace úseky

pri horizontálnych úsekoch musí byť rozstup medzi lezcami minimálne jeden kotviaci úsek

Dieťa na ferrate

Dieťa ide na ferrate vždy prvé, za ním nasleduje zodpovedná osoba, ktorá mu pomáha prepínať karabíny. Deti od 10 rokov môžu absolvovať via ferratové cesty v sprievode dospelej osoby.

Pred vstupom na via ferraty sa nezabudnite poistiť. Využite online služby poisťovní alebo sa poistite na hociktorej pobočke. Uložte si tiesňovú linku HZS 18 300.

Zdroje: kamnavylety.sk, Pavol Rajčan

Zdieľať tento príspevok.