Ľadopád na Skalke by mohol vzniknúť aj budúcu zimu

Ľadopád na Skalke by mohol vzniknúť aj budúcu zimu

Vo februári vznikol vďaka spolupráci mesta Kremnica a dobrovoľníkmi na Skalke ľadopád – atrakcia určená pre lezcov po ľadovej stene a návštevníkov Skalky. Iniciátorom projektu bol Peter Vráb z Horskej záchrannej služby, ktorý prezradil, ako ľadopád vznikal a ako ho môžeme využiť.

 

Na Skalke za bufetom Búda v lesíku na pravej strane na zjazdovke Turček nájdu od februára návštevníci novú atrakciu – ľadopád.

Ten je okrem lezcov určený aj ako turistická atrakcia pre širšiu verejnosť. S nápadom ľadopádu na Skalke prišiel Peter Vráb z Horskej záchrannej služby, ktorý podobné steny videl v zahraničí. ,,Je to moja srdcovka, už dávno som chcel niečo také vytvoriť. Teraz sa to podarilo vďaka finančnému príspevku mesta Kremnica a vďaka pomoci ďalších dobrovoľníkov,“ hovorí Vráb. ,,Na vybudovanie ľadopádu je potrebný príjem vody, buď umelý alebo z prírodného zdroja. Keďže na Skalke sa napríklad potok nenachádza, potrebovali sme umelý zdroj, ktorý sa nám práve vďaka príspevku mesta podarilo zaobstarať,“ vysvetľuje ďalej Vráb.

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Ľadopád je široký 13 metrov a vysoký 18 metrov. Je možné ho využiť ako lezeckú stenu, no každý lezec musí poznať základné bezpečnostné pravidlá. Na stenu je možné vyliezť len v špeciálnom lezeckom výstroji. ,,Prosíme všetkých, ktorí budú ľadopád využívať, aby liezli opatrne a dodržiavali bezpečnostné pravidlá,“ upozorňuje aj primátor mesta Alexander Ferenčík.

Ľadopád môže byť pri vyšších teplotách krehký, preto sa na lezenie môže využívať maximálne do plus 10 stupňov. V opačnom prípade by podľa Vrába mohlo dôjsť k jeho vážnemu poškodeniu a prípadným zraneniam. Aj pri nižších teplotách je potrebné dbať o to, aby sa stena nepoškodila nešetrným zaobchádzaním.

 

Ľadopád by mohol vzniknúť aj nasledujúcu sezónu

Podľa Petra Vrába by tohtoročný ľadopád nemusel byť posledným ani jediným. ,,Berieme ho ako pilotný projekt, na ktorom môžeme vychytať muchy. V budúcnosti by sme chceli ľadopád zrealizovať okrem zjazdovky Turček možno aj na iných miestach,“ prezrádza Vráb plány do budúcnosti.

 

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

Zdieľať tento príspevok.