Najbližšie udalosti v Kremnici

máj
13
So
2017
Výstava súkromnej zbierky Salvadora Dalího @ Galéria NBS-MMM Kremnica
máj 13 @ 9:00 – aug 13 @ 16:30

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica  a Art Expo International

pozývajú na výstavu  súkromnej zbierky originálnych diel

SALVADORA DALÍHO
JA SOM SURREALIZMUS!

13. 5. – 13. 8. 2017 ● Galéria NBS – MMM
Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s Art Expo International pripravili unikátny výstavný projekt, predstavujúci súkromnú zbierku originálnych diel velikána svetového surrealizmu Salvadora Dalího.

Výstava prezentuje zaujímavú kolekciu viac ako 80 originálnych diel Salvadora Dalího. Dalí, ktorý o sebe vyhlasoval „Ja som surrealizmus“, bol nesmierne talentovaným a plodným umelcom. Popri maľbe sa venoval sochárstvu, filmu, dizajnu, navrhoval šperky, nábytok, divadelné kostýmy, písal a ilustroval knihy. Túto umeleckú všestrannosť dokumentuje aj aktuálna výstava, ktorá predstaví predovšetkým rôzne rarity z tvorby Salvadora Dalího – od litografií cez serigrafie, tapisérie, maľbu na porcelán a práce z oblasti dizajnu, až po modely poštových známok a medaily.

Dalího diela znázorňujú predovšetkým jeho teórie a myšlienky. Považoval za dôležité nezobrazovať videné, ale to, čo cítime, čo si myslíme, hoci bez toho, aby sme si to uvedomovali. Výstava by nám mala poodhaliť a pomôcť pochopiť spôsob, akým Dalí špecifickým umeleckým jazykom zhmotňuje svoj pohľad na veci a dáva im podobu vyobrazení, často s nádychom nehmotna. Divák ich však zreteľne cíti. Za hranicou toho, čo možno vnímať očami, existuje široká paleta niečoho nevysloviteľného, no omnoho dôležitejšieho ako to, čo vidíme. Toto tajomstvo a záhada nás priťahuje a núti uvažovať o základných otázkach života. Dalího tvorba je viac o premýšľaní a predstavivosti, než o videní.

Dalího tvorba, ako každé dielo génia, má svoje dôležité miesto aj v súčasnosti, pričom jeho úvaha: „Myslím, že sa dnes nachádzame v stredoveku, jedného dňa však príde renesancia,“ sa stáva stále aktuálnejšou práve v kontexte čoraz väčšieho nedostatku duchovna a straty individuality človeka v modernom svete. Dali napísal: „Cez všetky tie storočia si Leonardo da Vinci a ja podávame ruky“. A my by sme si mali podať ruku s naším súčasníkom, ktorý nás svojím umením núti premýšľať a pokúša sa zmeniť náš svet k lepšiemu.

Kurátor výstavy: Vassili Kessaouri, Art Expo International

Otvorené denne: 9.00 – 16.30 h (12.30 – 13.00 h / obedná prestávka)

Vstupné na výstavu:

• dospelí / 5 €
• deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP / 3 €
• rodinné vstupné / 10 € + 1 €/dieťa
• deti do 6 rokov / 0 €

Print Friendly, PDF & Email
júl
15
So
2017
Čaro keramiky
júl 15 @ 9:00 – 17:00

NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici pripravuje vo svojich expozíciách sériu letných podujatí a prvé z nich sa bude konať na dlhodobej výstave Pôvab kameninových záhrad pod názvom ČARO KERAMIKY, s podnázvom Čaro lásky. Pestrý program čaká na návštevníkov každého veku v sobotu 15. júla 2017 v čase od 9.00 do 17.00 hod.

Čaro keramiky je pravidelné podujatie, ktoré pripravujeme pre našich návštevníkov počas prázdnin na dlhodobej výstave Pôvab kameninových záhrad v Meštianskom dome na Štefánikovom námestí 32/38, ktorý sa premenil na rozkvitnutú lúku či záhradu plnú kvetov namaľovaných na výrobkoch z kremnickej kameninovej továrne.

Počas tejto soboty si budú môcť návštevníci vyskúšať prácu s hlinou točením na hrnčiarskom kruhu, modelovanie z hliny, či zdobenie hrnčekov.

Čaro lásky príde opísať nekorunovaná kráľovná slovenskej historickej romance, spisovateľka Jana Pronská. Okrem písania má blízko i k umeniu. Do obrazov vkladá rovnako ako do písania všetky svoje pocity a vášne. Stretnutie so spisovateľkou Janou Pronskou spojené s autorským čítaním sa uskutoční o 14.00 hodine vďaka spolupráci s Knižnicou Jána Kollára v Kremnici.

Našich návštevníkov čaká aj letné čajové osvieženie. Popri ochutnávke sviežeho čaju z kvetov budeme klebetiť o čare lásky kremnických historických postáv.

Vstupné na podujatie: 2 € dospelí / 1 € deti, študenti, seniori, ZŤP

                                    (ako pri bežnej prehliadke)

 

Print Friendly, PDF & Email
Mini Food Festival
júl 15 @ 10:00 – 19:00

Mini food fest bude prvým street food festivalom v Kremnici, ktorý spája ľudí milujúcich dobré a kvalitné jedlo či pitie. Príďte teda vyskúšať ako chutí gastronómia vo svete v podaní lokálnych podnikov, a to všetko priamo v centre Kremnice.

Print Friendly, PDF & Email
25. rokov Zvrchovaného Slovenska @ Areál stredu Európy Kremnické Bane
júl 15 @ 17:00
Kremnický hradný organ – 21. európsky organový festival – Prof. Szilveszter Rostetter – Maďarsko @ Mestský hrad, Kostol sv. Kataríny
júl 15 @ 19:00

Informácie o vstupenkách :

1. Normálne sa vstupenky predávajú 30 minút pred začiatkom koncertu, t.j. od doby kedy sa otvára vstup na hrad – 18.30. (O 18.30 sa otvára predný aj zadný vchod – Severná brána.)

2. Predpredaj je možný aj cez túto adresu organ@kremnickyhradnyorgan.sk. Sem ľudia napíšu požiadavku na počet lístkov, pošle sa im číslo účtu a po úhrade dostanú na e-mailovú adresu vstupenku v pdf formáte. (Toto je najužívanejší spôsob, trvá cca 2 dni, ale ľudia nemusia stáť na lístky, majú rezervované miesta v prednej časti kostola a môžu teoreticky prísť aj na poslednú chvíľu.)
Ak nevyhovuje záujemcovi ani jedna alternatíva v Kultúrnom a  Informačnom centre vám  pomôžu napísať mail na už spomínanú adresu ( meno, počet vstupeniek, event. dôchodca ). Tým sa zabezpečí, že miesta budú určite rezervované, úhrada sa urobí až na hrade a nemusia sa robiť žiadne transfery s lístkami a peniazmi.
Print Friendly, PDF & Email
Bažant Kinematograf – Kremnica 2017 @ Zámocké námestie,Kremnica
júl 15 @ 21:30 – júl 18 @ 23:30

Nepremeškajte svetové filmové zážitky pod holým nebom! Pozrite si program vo vašom meste: Kremnica,  Zámocké námestie, 21:30
15.7. Sedem zhavranelých bratov
16.7. Baba z ľadu
17.7. Učiteľka
18.7. Obecná škola

Print Friendly, PDF & Email
júl
20
Št
2017
Kreatívny knižnica – tvorivé dielne pre deti a ich tvorivých rodičov @ Knižnica J. Kollára Kremnica
júl 20 @ 10:00 – 12:00
júl
21
Pi
2017
27. Kremnický jarmok – Cechové hody Kremnické
júl 21 @ 9:00

 

Aktuálna informácia:
Oznamujeme záujemcom o predaj, že kapacita predajných miest na Kremnickom jarmoku je naplnená a nové žiadosti sa už neprijímajú.

Predajcom, ktorí sú zaevidovaní medzi remeselníkmi, budú povolenia na predaj posielané mailom. V prípade, že predajca neuviedol v žiadosti svoju mailovú adresu, dostane povolenie v deň príchodu na jarmok.

Organizačná služba bude na Námestí SNP a na Štefánikovom námestí od 6.30 hod. Predajcovia, ktorí prídu skôr budú vybavení až od tohto času. Veľké smerové šípky s nápisom Kremnický jarmok budú predajcov včas navigovať na ich predajné miesta podľa lokality (smer Štefánikovo námestie alebo smer Námestie SNP a Ul. J. Horvátha). Organizačná služba pri vstupoch na námestia vpustí len predajcov, ktorí sú zaevidovaní a splnili všetky podmienky pre vydanie povolenia na predaj. Pre predajcov, ktorí povolenie nedostali, v deň jarmoku získať a zaplatiť za prípadné “uvoľnené” predajné miesto nebude možné.

Ďakujeme za porozumenie a všetkým účastníkom Kremnického jarmoku prajeme šťastnú cestu do Kremnice.

Bližšie informácie: Svetlana Šverhová, 0915 805 359, 0910 998 836


27. Kremnický jarmok sa uskutoční v piatok 21. júla 2017 v centre mesta na Štefánikovom námestí, Námestí SNP a Ulici Jula Horvátha.

Kontakt – predajcovia: Svetlana Šverhová, svetlana.sverhova@kremnica.sk, telefón: 0910 998 836, 0915 805 359

 Žiadosť o pridelenie predajného miesta

 

SADZBA DANE ZA ZÁBER VEREJNÉHO PRIESTRANSTVA NA KREMNICKOM JARMOKU

Mesto Kremnica určuje zóny a sadzbu dane za záber verejného priestranstva za každý aj začatý m2 osobitne užívaného verejného priestranstva a každý aj začatý deň nasledovne:

Zóna A – dolná časť Štefánikovho námestia od budovy Mincovne Kremnica, š. p. po dolnú bránu a Námestie SNP

Stánok, auto, priľahlá plocha s vystaveným tovarom ………………………………   4 € / m2/ deň

Zóna B – ostatná časť Štefánikovho námestie okrem zóny A

Stánok, auto, priľahlá plocha s vystaveným tovarom ……………………………… 3 € / m2/ deň

Zóna C – Ulica Jána Kollára, Zámocké námestie, Dolná ulica, Ulica Jula Horvátha, Ulica Pavla Križku

Stánok, auto, priľahlá plocha s vystaveným tovarom ……………………………… 2 € / m2/ deň

Gastro zóna – pod hradbami, resp. od autobusovej stanice po Námestie SNP

Stánok, auto ………………………………………………………………………………….   5 € / m2/ deň

Mini gastro (ponúka len jeden sortiment) – umiestnenie podľa pokynov a možností usporiadateľa

Stánok, auto  ………………………………………………………………………………….   5 € / m2/ deň

 

UPOZORNENIE

 

Organizátor si vyhradzuje právo výberu predajcu na jarmoku.

Organizátor rozhoduje o pridelení predajného miesta, nikto nemá právo nárokovať si pridelenie akéhokoľvek miesta.

Remeselníci sú oslobodení od platby dane.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
Len.Art – koncert @ Akropola Kremnica
júl 21 @ 22:00

***afterpártykoncert po Cechových hodoch kremnických***

 

Martinský Len.Art sa vracajú do Kremnice….

Ondrej Lenárth-spev
Michal Krupár-bicie
Radoslav Pfneisl-bassgitara
Miroslav Stacho-gitara

http://www.bandzone.cz/lenart
http://lenart.rock.sk/

 

Print Friendly, PDF & Email
júl
22
So
2017
Kremnický banícky deň
júl 22 @ 16:30