Najbližšie udalosti v Kremnici

feb
1
Št
2018
Výstava: Pramenná hodnota dokumentov k 100. výročiu vzniku 1. Československej republiky v kremnickom archíve @ Archív Kremnica
feb 1 @ 8:00 – máj 25 @ 14:00
feb
15
Št
2018
Výstava: Mať tak o koliesko viac @ Galéria NBS - MMM
feb 15 @ 8:00 – apr 30 @ 16:00

Národná banka Slovenska

Múzeum mincí a medailí                                                                                      Kremnica, 1. 2. 2018

Tlačová správa

Dávid & Ivan Popovič: MAŤ TAK O KOLIESKO VIAC!

Trvanie výstavy:     15. 2. – 30. 4. 2018

Miesto konania:      Galéria NBS – Múzea mincí a medailí

                                        Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica

Vernisáž výstavy:   14. 2. 2018 o 15.00 h

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pripravilo na začiatok roka 2018 uvedenie multimediálnej výstavy dvojice otca a syna Ivana a Dávida Popovičovcov Mať tak o koliesko viac!, ktorá vznikla podľa úspešného projektu rovnomenného animovaného seriálu a knihy pre deti. Výstava bola premiérovo uvedená v Medzinárodnom dome umenia pre deti Bibiana v Bratislave v lete 2017. Do Kremnice prídu výstavu predstaviť samotní autori. Výstava v galérii múzea bude slávnostne otvorená v stredu 14. februára 201815.00 h. Hostí vernisáže čaká pestré rozprávanie a kreslenie výtvarníka Ivana Popoviča, ako aj ukážka z animovaného seriálu komentovaná Dávidom Popovičom.

Podľa pôvodne útlej knižky o vynálezoch 20. storočia od autora Ivana Popoviča vydanej vlastným nákladom v roku 2001, vytvorili a nakrútili Dávid a Ivan Popovič v koprodukcii s RTVS 52-dielny animovaný seriál, ktorý vznikal v rokoch 2002 až 2015. Je to najrozsiahlejšie dielo v novodobých dejinách slovenského animovaného filmu. Projekt sa stal úspešným aj v zahraničí. Okrem domácich ocenení (Prémia Igric, Slnko v sieti) bol seriál ocenený na medzinárodných festivaloch v Mníchove, Toronte, Soule a Amsterdame. Veselý animovaný seriál mapuje vážne vynálezy 20. storočia, ktoré používame s takou samozrejmosťou, ako keby tu boli odjakživa. Patria k nim žiarovka, telefón, guľôčkové pero, vysávač, mrakodrap, padák, ale aj počítač, platobná karta, či kalkulačka, a mnoho ďalších. Seriál sa drží faktov, no nechýba mu humor a nadhľad.

Dnešná podoba knihy Mať tak o koliesko viac!, ktorá je aj súčasťou výstavy, vyšla v reedícii vo vydavateľstve IKAR v máji roku 2017. Je obohatená o množstvo obrazového materiálu, ktorý výtvarníci pri výrobe filmu počas 13-tich rokov nazhromaždili. Dobové rytiny, unikátne fotografie, koláže, kresby, animácia… Zostávalo však ešte stále veľa materiálov, ktoré sa nedostali ani do televízneho seriálu, ani do  knižky. Rekvizity, pracovné materiály, pohľady do zákulisia výroby seriálu. Autori sa preto rozhodli pripraviť výstavu, kde by boli prepojené všetky zložky do jedného celku. Súčasťou výstavy je aj 13 dielov rovnomenného televízneho seriálu upravených špeciálne pre výstavu do troch vysielacích blokov. Celý projekt je orientovaný rodinne. Ako uvádzajú autori, ich zámerom je, „aby sa deti pýtali, a aby im rodičia odpovedali. Aby okrem zábavy a poučenia, aj spolu komunikovali. Je to zvlášť veľká výzva v dnešnej dobe, keď mobilné technológie ľudí vzdialených zbližujú, ale ľudí blízkych navzájom od seba vzďaľujú.“

Mgr. Janka Kolláriková a autori

Print Friendly, PDF & Email
mar
20
Ut
2018
Michal Macháček: Gustáv Husák @ Akropola Kremnica
mar 20 @ 18:00 – 21:00

 

Prezentácia knihy spojená s diskusiou za prítomnosti autora.

Gustáv Husák – Symbol zatuhlosti a stagnáce normalizační doby tak v Macháčkově knize vystupuje jako osobnost mnohovrstevnatější, než jak bývá obvykle vnímána. Kniha vychází z výzkumu dosud neznámých pramenů z českých, slovenských a ruských archivů i materiálů ze soukromého archivu rodiny Gustáva Husáka. Je první ucelenou husákovskou monografií nejen v české historiografické produkci.

VSTUP: voľný

Print Friendly, PDF & Email
mar
24
So
2018
Expedičná kamera @ Akropola Kremnica
mar 24 @ 16:30 – 22:00

 

vstupné – 4€
deti, študenti – 2€

I. blok – 16:30 hod.
18:30 – prestávka
II. blok – 19:00 hod.

Print Friendly, PDF & Email
mar
26
Po
2018
Predstavenie Letná noc / divadelný komiks je ZRUŠENÉ @ Akropola Kremnica
mar 26 @ 19:00 – 21:00

Predstavenie Letná noc / divadelný komiks je ZRUŠENÉ.  Zakúpené vstupenky si môžete vymeniť za iné predstavenie Horúca sprcha.

Originálna komédia o generácii štyridsiatnikov – outsiderov, ktorí sa uprostred jednej noci – ale aj uprostred svojich životov a vzťahov – vzájomne spoznávajú a strácajú a míňajú a nachádzajú.
Ľudskosť, sentiment aj ironický cynizmus. A to všetko spoluvytvára dynamicky pulzujúci tok inscenácie. Navyše pripomenie divákom nejeden povedomý moment z ich života.

V hlavných úlohách:
Kristína Farkašová a Marcel Ochránek
ďalej hrajú a naživo muzicírujú: Tomáš Michalčák, Štefan Tomko
http://divadlokomedie.sk/letna-noc-fotogaleria/

Predpredaj: http://www.visitkremnica.com/kontakt/
Predstavenie je vhodné pre divákov od 15 rokov.

Print Friendly, PDF & Email
mar
30
Pi
2018
Raggalution (SLO) koncert @ Akropola Kremnica
mar 30 @ 21:00 – 0:00

Slovinská raggae kapela a jej skvelý live koncert v Kremnici!!
http://raggalution.com/music/

Raggalution are:
Mak Sever – Bass
Luka Bedene – Vocals
Pavel Čebašek – Drums
Žiga Fazarinc – Guitars
Jure Grahek – Keyboards
Leon Slabe – Trumpet and backing vocals
Jernej Jenko – Percussion

entry: fr€€

Print Friendly, PDF & Email
apr
1
Ne
2018
Veľkonočné vajce 2018 @ Štefánikovo námestie
apr 1 @ 14:00 – 17:00

Vrbovskí víťazi vystúpia na Veľkonočnom vajci 1. apríla 2018.

Navyše sa môžete tešiť na predsedu poroty Branislav Jobus! Deň vtákov, ako sa patrí…

 

Print Friendly, PDF & Email
Bad Karma Boy / nvmeri / Prekrásny Nový Svet Tour @ Akropola Kremnica
apr 1 @ 20:00 – 23:00

BAD KARMA BOY
Podľa mienkotvorného slovenského časopisu .týždeň pri nich stráca význam recenzentská skratka „na slovenské pomery“. V roku 2017 totiž Bad Karma Boy nahrali svetový album Prekrásny nový svet, ktorý vyšiel na značke Slnko Records. K producentskej spolupráci si prizvali Pištu Kráľoviča (nvmeri, FVLCRVM), objavili spevácky a skladateľský potenciál Adely Tihlárikovej a k psychedelickému zvuku pridali viac elektroniky. Ich hudba teraz trochu spomaľuje, texty pôsobia hĺbavejšie a kapela synergickejšie, ako kedykoľvek predtým.
http://bad-karma-boy.com/

NVMERI
Grew up in church, got older in clubs. Eastern European trio fusing gospel influences with mathematical beats and rich arrangements clashing with the dirt and unpredictability of ‘70s progressive rock bands. The way they capture the audineces by dynamic orchestration of different moods nicknamed them: the goosebumps makers.
http://nvmeri.com/

6€ – predpredaj: čoskoro…

Print Friendly, PDF & Email
apr
4
St
2018
Oslavy pri príležitosti 73. výročia oslobodenia mesta Kremnica @ Pred budovou Mestkého úradu
apr 4 @ 13:00
apr
7
So
2018
Organový koncert: Ľuboš Ihring, kremnický interprét @ Kostol sv. Kataríny
apr 7 @ 17:00