Najbližšie udalosti v Kremnici

feb
23
Št
2017
Galéria NBS MMM – Kresba v procese @ Galéria NBS-MMM
feb 23 @ 16:00 – apr 28 @ 16:00

Vernisáž: 23. 2. 2016 o 16.00 h

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s Kabinetom kresby Vysokej školy výtvarných umení pripravili výstavný projekt, prinášajúci zaujímavý exkurz do sveta kresby, tak minulej ako aj súčasnej.

Čo je kresba? Záujem o bližšie spoznávanie tejto základnej výtvarnej disciplíny podnietil kremnické múzeum k tomu, aby pre proces odborného vzdelávania širokej verejnosti oslovilo k spolupráci Kabinet kresby z VŠVU v Bratislave. Po úvahách nad zreálnením obsahu pripravili spoločné naplnenie galerijného priestoru tromi samostatnými celkami, ktoré spája podtitul „študentská kresba“. Jedným je výber zo zbierkového fondu NBS-MMM. Ide o zachované vyše storočné kresby, prevažne portréty, od dvoch regionálnych umelcov Gejzu Angyala a Rafaela Longina, z ich akademických štúdií v Budapešti. Ďalším sú ukážky z figurálnej veľkoformátovej kresby študentov VŠVU v Bratislave – Katedry grafiky a iných médií. A tretím je voľná tvorba v kresbe Mgr. art. Štefana Osleja z jeho študentských čias, t.č. odborného asistenta pre vedenie predmetu Kresba pre Katedru grafiky a iných médií na VŠVU v Bratislave.

Kresba je forma hry.  Je to špecifická činnosť, ktorou už vo veľmi mladom veku prejde každý z nás. Objavenie kreslenia nás v detstve nadchlo. Táto nečakaná príležitosť nám spôsobila radosť, pretože sme objavili možnosť zobrazovaním si prispôsobiť svet podľa našich vnútorných potrieb.  Potreba kresliť však nepretrvá u každého. Postupné zdokonaľovanie schopnosti kresliť znamená zároveň zdokonaľovanie svojej schopnosti vidieť. Nejde pritom o vylepšenie zrakovej optiky či rozšírenie videnia farebného spektra, ale o nadobudnutie schopnosti kvalitnejšie analyzovať svet okolo seba.

K. Teissig definuje kresbu ako výtvarný prejav zachytený na ploche pomocou čiar, bodov a šrafúr. Zmyslom kresby je bezpochyby zobrazenie vecí, krajín, zvierat, ľudí, pocitov, predstáv, myšlienok alebo ideí.  Je to interpretačný prostriedok, reč účinnej komunikácie. Interpretácia reality v kresbe nesie vždy ľahko identifikovateľné znaky ducha doby. Tak sa stáva nielen hodnotou zmyslových vnemov, ale i dokumentom.

Mgr. Janka Kolláriková, Mgr. art. Štefan Oslej

Print Friendly, PDF & Email
Literárne pásmo pripomenutia si Adama Františka Kollára @ Zasadačka MsKS Kremnica
feb 23 @ 17:00
feb
25
So
2017
BLAUFUSS SKI KARNEVAL
feb 25 @ 10:00

Pozývame všetkých milovníkov zábavy na snehu a dobrej nálady, na tradičný SKI karneval na Krahuliach. Podujatie, ktoré každoročne organizuje obecný úrad Krahule v spolupráci s partnermi sa uskutoční v sobotu, dňa 25.2.2017 od 10:00 hod..

Print Friendly, PDF & Email
feb
28
Ut
2017
Posledná rozlúčka s pani Krembasovou @ Pešia zóna Kremnica
feb 28 @ 14:00
mar
4
So
2017
Zimný prechod Kremnickým pohorím
mar 4 @ 7:30 – mar 5 @ 13:00
Slovenský pohár v behu na lyžiach Skalka @ Skalka pri Kremnici
mar 4 @ 10:00 – mar 5 @ 13:00


Mestský klub lyžiarov Kremnica usporiada v sobotu a v nedeľu 4. – 5. marca 2017 na Skalke preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach – v šprinte.

Sobota, 4. marca
10:00 – Šprint klasicky žiactva
13:00 – Šprint klasicky dorastu, dospelých a juniorov

Nedeľa, 5. marca
10:00 – Šprint voľne dorastu, dospelých a juniorov

Propozície:
http://www.slovak-ski.sk/files/zavody/463/propozice_v.pdf

http://www.slovak-ski.sk/bezecke-lyzovanie/podujatia

Print Friendly, PDF & Email
mar
10
Pi
2017
Oldies Party v Akropole @ Kino Akropola Kremnica
mar 10 @ 20:00 – mar 11 @ 3:00


DJ MOJŽO a DJ ŠAMPÓN
Fjodor – 0,80€

Print Friendly, PDF & Email
mar
13
Po
2017
Divadlo Štúdio tanca @ Kino Akropola Kremnica
mar 13 @ 18:00

JADRO človeka je záhada – ukrýva jeho skutočnú podstatu. Kedy sa odvažujeme skúmať naše jadro – našu podstatu a hľadať vlastný náhľad na vec a kedy je nám pohodlnejšie prijať názor niekoho druhého?

choreografia / Zuzana Ďuricová Hájková
hudba / Matej Háasz
svetelný dizajn a svetlá / Ján Čief
výprava / Marek Gašpar Šafárik

tanec, premiérové obsadenie/ Lenka Rajchmanová, Maria Hernando Blasco, Julia Kannewischer

tanec, súčasné obsadenie/ Lenka Rajchmanová, Julia Kannewischer, Lucia Bielik a.h.

Ženské trio sa trefne vyjadruje k súčasným pálčivým spoločenským otázkam. Jadro vzniklo ako umelecká reakcia na potláčanie slobody a absurdné politické zásahy do činnosti Divadla Štúdio tanca, ale aj do verejného života v banskobystrickom kraji. Predstavenie odkrýva pohľad na to, ako sa dá poňať sila a moc v rukách človeka a aké dôsledky môže mať na osudy obyčajných ľudí.

vstupné – 5€
zľavnené vstupné – 3€ platí pre študentov s ISIC, deti do 12 rokov, dôchodcov a ZŤP.

Videoukážka predstavenia

Print Friendly, PDF & Email
mar
18
So
2017
Cross country cross – Slovak cup finále
mar 18 @ 18:30 – mar 19 @ 0:00


Cez víkend 18. a 19. marca organizuje o.z. TJ Biela stopa na Skalke – „individuálne večerné preteky v behu na lyžiach pri umelom osvetlení“. Štart pretekov je v sobotu o 18,30 hod. :: propozície
a highlight“ sezóny 2016/2017 preteky lyžiarskej obratnosti „Cross-Country Cross“ so štartom v nedeľu o 10,00 hod. :: propozície
Prídte povzbudit bežeckú mládež – nádeje Slovenska. Preteky sú súčasťou Slovenskeho pohára.

Print Friendly, PDF & Email
Trojkoncert : Frankie Kimono, SkratFštrku, Lunapark @ Kino Akropola Kremnica
mar 18 @ 20:00 – 23:00

Trojkoncert troch originálnych kapiel:

Skupina Frankie Kimono vznikla spojením troch multižánrových hudobníkov, gitaristu Petra Zajačka, pôvodom maďarského basgitaristu Tamása Beliczu a bubeníka Jara Žiga ml. Peter Zajaček účinkuje so speváčkou Katkou Ščevlíkovou, okrem toho pôsobí v kapele Medial Banana, Tamása Beliczu možno zahliadnuť okrem iného i v triu s Valérom Mikom či s popovou formáciou Prešporskí Junáci, bubeník Jaro Žigo je nie len hudobníkom (Medial Banana, Katka Ščevlíková), ale i spolumajiteľom štúdia Loft, producentom a zvukovým inžinierom. Hudba je ovplyvnená širokým žánrovým spektrom od bluesu, jazzu, funku až po reggae, drum´n´bass či rock.
https://www.facebook.com/frankiekimono/
https://www.youtube.com/channel/UCCkUgzWWbs52o4SoLZXxHHw

Skupina SkratFštrku je: „Najlepšie strážené tajomstvo stredoslovenského chytrého rocku (ne)známe pre svojský nadhľad, ľahkosť komplikovanosti a tragikomickú hitovosť. Košaté a zároveň chytľavé kompozície originálne stavajú na odkaze zlatej éry prog-psych gitarovej hudby, ktorý tlmočia cez skvelé hudobné výkony a originálnu sympatickú poetiku. Toto všetko je korunované presnými a aktuálnymi textami. Chalani stoja a niektorí trochu asi aj tancujú a sedí iba bubeník. Predstavte si potomka tuzemského bigbítu a kravy s atómovým srdcom splodeného na Woodstocku a narodeného v post-apokalyptickom Žiari, keď pupočnú šnúru prestriháva Ursíny a po zadku ťapká Zappa.“
https://www.facebook.com/skratfstrku/
https://youtu.be/-IT0nYQCpNM

a do tretice Lunapark:
v zlozeni Riso Wagner (gitara), Tomas Wagner (bubny, spev), Slavo Lichner (basa)
http://bandzone.cz/lunapark
https://youtu.be/73pzXv2gHgQ

vstupné je len na Vás ;)
….

 

Print Friendly, PDF & Email