Najbližšie udalosti v Kremnici

feb
23
Št
2017
Galéria NBS MMM – Kresba v procese @ Galéria NBS-MMM
feb 23 @ 16:00 – apr 28 @ 16:00

Vernisáž: 23. 2. 2016 o 16.00 h

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s Kabinetom kresby Vysokej školy výtvarných umení pripravili výstavný projekt, prinášajúci zaujímavý exkurz do sveta kresby, tak minulej ako aj súčasnej.

Čo je kresba? Záujem o bližšie spoznávanie tejto základnej výtvarnej disciplíny podnietil kremnické múzeum k tomu, aby pre proces odborného vzdelávania širokej verejnosti oslovilo k spolupráci Kabinet kresby z VŠVU v Bratislave. Po úvahách nad zreálnením obsahu pripravili spoločné naplnenie galerijného priestoru tromi samostatnými celkami, ktoré spája podtitul „študentská kresba“. Jedným je výber zo zbierkového fondu NBS-MMM. Ide o zachované vyše storočné kresby, prevažne portréty, od dvoch regionálnych umelcov Gejzu Angyala a Rafaela Longina, z ich akademických štúdií v Budapešti. Ďalším sú ukážky z figurálnej veľkoformátovej kresby študentov VŠVU v Bratislave – Katedry grafiky a iných médií. A tretím je voľná tvorba v kresbe Mgr. art. Štefana Osleja z jeho študentských čias, t.č. odborného asistenta pre vedenie predmetu Kresba pre Katedru grafiky a iných médií na VŠVU v Bratislave.

Kresba je forma hry.  Je to špecifická činnosť, ktorou už vo veľmi mladom veku prejde každý z nás. Objavenie kreslenia nás v detstve nadchlo. Táto nečakaná príležitosť nám spôsobila radosť, pretože sme objavili možnosť zobrazovaním si prispôsobiť svet podľa našich vnútorných potrieb.  Potreba kresliť však nepretrvá u každého. Postupné zdokonaľovanie schopnosti kresliť znamená zároveň zdokonaľovanie svojej schopnosti vidieť. Nejde pritom o vylepšenie zrakovej optiky či rozšírenie videnia farebného spektra, ale o nadobudnutie schopnosti kvalitnejšie analyzovať svet okolo seba.

K. Teissig definuje kresbu ako výtvarný prejav zachytený na ploche pomocou čiar, bodov a šrafúr. Zmyslom kresby je bezpochyby zobrazenie vecí, krajín, zvierat, ľudí, pocitov, predstáv, myšlienok alebo ideí.  Je to interpretačný prostriedok, reč účinnej komunikácie. Interpretácia reality v kresbe nesie vždy ľahko identifikovateľné znaky ducha doby. Tak sa stáva nielen hodnotou zmyslových vnemov, ale i dokumentom.

Mgr. Janka Kolláriková, Mgr. art. Štefan Oslej

Print Friendly, PDF & Email
apr
25
Ut
2017
Odber krvi @ Mestské kultúrne stredisko Kremnica
apr 25 @ 7:30 – 10:00

 


Slovenský Červený kríž v Žiari nad Hronom v spolupráci s Mestom Kremnica oznamuje všetkým darcom krvi, že dňa


25. 04. 2017, t.j. v utorok v čase od 7.30 hod. do 10.00 hod.

sa uskutoční Kvapka krvi v Mestskom kultúrnom stredisku  v Kremnici.

Prineste si občiansky preukaz a kartičku poistenca.


„Každá kvapka pomôže zachrániť život“.

Print Friendly, PDF & Email
apr
26
St
2017
Fíha Tralala – Rok @ Kino Akropola Kremnica
apr 26 @ 17:00 – 18:00

Produkcia Fíha tralala Vám prináša novú pesničkovo-divadelnú šou pre najmenších divákov. V hodinovom programe Vás obľúbený škriatok Fíha so svojimi rozprávkovými kamarátmi prevedie všetkými ročnými obdobiami. Zaspievate si najznámejšie detské hity a zatancujete si na najobľúbenejšie fíhovské pesničky,  (BUMBARASA, BUM BÁC, LÚKA, IDEM KVA KVA KVÁM, AJ JA RÁD PAPÁM, HOP A SKOK, OVOCNÝ ROCK AND ROLL, a mnoho ďaľších) ktoré vznikli počas 5 rokov.

Hrajú:
Martina Fíha Jelenová, Kristína Mackovčáková, Romana Orlická, Zuzana Mészárosová, Andrea Gabrišová, al. Ema Papšová.

Print Friendly, PDF & Email
apr
29
So
2017
Gonsofus v Tvojom meste Tour @ Kino Akropola Kremnica
apr 29 @ 21:00 – 23:00

Medzinárodný hudobný projekt Gonsofus je výsledkom spolupráce dvojice Sasha Mamaev a Gábor Tokár. Veľa hudobných a kultúrnych vplyvov a jazykov splýva do ich štýlu, ktorý spája žánre ako reggae, dub, hip-hop a elektroniku. Skupina je známa pre unikátne, veľmi energické a živé koncerty, na ktorých iba oni dvaja ovládajú až desať hudobných nástrojov a prostredníctvom loopovania vytvárajú neuveriteľnú show so zvukom celého orchestra. Naživo a na mieste.​ ​
http://www.gonsofus.com/

Pred vydaním nového albumu, Gonsofus vyrazí na turné po slovenských kluboch. Po prvýkrát sa zastavia aj v Akropola Kremnica. Tretia edícia turné s tradičným názvom “Gonsofus v tvojom meste” sa uskutoční v marci a začiatkom apríla. Gonsofus predstaví na koncertoch úplne nové a ešte nehrané pesničky z nového albumu, ktorý duo plánuje vydať tento rok na jar.​ Samozrejme nebudú chýbať ani známe pesničky z albumov „Taking Shape“ (2015) a „Sueno EP“ (2014).
https://www.youtube.com/watch?v=ToJuFt90OHg

Print Friendly, PDF & Email
máj
1
Po
2017
Otvorenie 3. sezóny Barborskej cesty
máj 1 @ 9:00 – 11:00
Prvomájový koncert Dychovej hudby Minciar @ Pešia zóna Kremnica
máj 1 @ 14:00

V pondelok 1. mája 2017 vás pozývame na prvomájový koncert Dychovej hudby Minciar, ktorý sa uskutoční na pešej zóne o 14-tej hodine.

Veríme, že potešíme priaznivcov dychovej hudby a tiež spríjemníme chvíle voľného dňa.

Tešíme sa na stretnutie.

V prípade daždivého počasia sa koncert neuskutoční.

Print Friendly, PDF & Email
máj
3
St
2017
Motivačno-benefičná prednáška Pavla „Hiraxa“ Baričáka @ Mestské kultúrne stredisko Kremnica
máj 3 @ 18:00 – 20:00

Mesto Kremnica Vás pozýva na motivačnú prednášku s benefičným účelom Pavla „Hirax“ Baričáka, autora mnohých bestsellerov, ktorá sa uskutoční v stredu, 3. mája 2017 o 18.00 h v Mestskom kultúrnom stredisku v Kremnici.

Pavel „Hirax“ Baričák sa vo svojej prednáške zameria hlavne na svoje tri motivačné knihy zo série Šlabikárov šťastia. Najväčší dôraz dá na poslednú vydanú knihu: Rodičia deťom, deti svetu. Príde teda na témy sebaprijatia, odpustenia sebe a iným, spoznanie sa, zrkadlenia sa s rodičmi, výchovy zameranej na rešpektovanie detskej duše a určovania hraníc nemocenským prístupom, odbúrania depresívnych stavov, riešenia krízových situácií, otázok „prečo si človek priťahuje nedobrého partnera“, zbavenia sa blokov z detstva, atď.

Hiraxove slová prepojí svojou hudbou kremnická skupina Virvar:
https://www.facebook.com/virvarkremnica/

V prípade záujmu, po prednáške je možnosť dať si podpísať prinesené knihy, či kúpiť si knihy alebo CDčka priamo od autorov.

Vstupné: 3,00 € v predpredaji, 4,00 € v deň konania sa podujatia, predpredaj vstupeniek v pokladni Informačného centra v Kremnici.

https://www.facebook.com/pavel.hirax.baricak/?fref=ts

Print Friendly, PDF & Email
máj
10
St
2017
72. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom
máj 10 @ 13:00
máj
11
Št
2017
Ander z Košíc @ Akropola Kremnica
máj 11 @ 18:30
máj
12
Pi
2017
Akordeónová súťažná prehliadka umeleckých škôl @ ZUŠ Kremnica
máj 12 @ 7:00 – 16:30