Najbližšie udalosti v Kremnici

máj
13
So
2017
Výstava súkromnej zbierky Salvadora Dalího @ Galéria NBS-MMM Kremnica
máj 13 @ 9:00 – aug 13 @ 16:30

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica  a Art Expo International

pozývajú na výstavu  súkromnej zbierky originálnych diel

SALVADORA DALÍHO
JA SOM SURREALIZMUS!

13. 5. – 13. 8. 2017 ● Galéria NBS – MMM
Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s Art Expo International pripravili unikátny výstavný projekt, predstavujúci súkromnú zbierku originálnych diel velikána svetového surrealizmu Salvadora Dalího.

Výstava prezentuje zaujímavú kolekciu viac ako 80 originálnych diel Salvadora Dalího. Dalí, ktorý o sebe vyhlasoval „Ja som surrealizmus“, bol nesmierne talentovaným a plodným umelcom. Popri maľbe sa venoval sochárstvu, filmu, dizajnu, navrhoval šperky, nábytok, divadelné kostýmy, písal a ilustroval knihy. Túto umeleckú všestrannosť dokumentuje aj aktuálna výstava, ktorá predstaví predovšetkým rôzne rarity z tvorby Salvadora Dalího – od litografií cez serigrafie, tapisérie, maľbu na porcelán a práce z oblasti dizajnu, až po modely poštových známok a medaily.

Dalího diela znázorňujú predovšetkým jeho teórie a myšlienky. Považoval za dôležité nezobrazovať videné, ale to, čo cítime, čo si myslíme, hoci bez toho, aby sme si to uvedomovali. Výstava by nám mala poodhaliť a pomôcť pochopiť spôsob, akým Dalí špecifickým umeleckým jazykom zhmotňuje svoj pohľad na veci a dáva im podobu vyobrazení, často s nádychom nehmotna. Divák ich však zreteľne cíti. Za hranicou toho, čo možno vnímať očami, existuje široká paleta niečoho nevysloviteľného, no omnoho dôležitejšieho ako to, čo vidíme. Toto tajomstvo a záhada nás priťahuje a núti uvažovať o základných otázkach života. Dalího tvorba je viac o premýšľaní a predstavivosti, než o videní.

Dalího tvorba, ako každé dielo génia, má svoje dôležité miesto aj v súčasnosti, pričom jeho úvaha: „Myslím, že sa dnes nachádzame v stredoveku, jedného dňa však príde renesancia,“ sa stáva stále aktuálnejšou práve v kontexte čoraz väčšieho nedostatku duchovna a straty individuality človeka v modernom svete. Dali napísal: „Cez všetky tie storočia si Leonardo da Vinci a ja podávame ruky“. A my by sme si mali podať ruku s naším súčasníkom, ktorý nás svojím umením núti premýšľať a pokúša sa zmeniť náš svet k lepšiemu.

Kurátor výstavy: Vassili Kessaouri, Art Expo International

Otvorené denne: 9.00 – 16.30 h (12.30 – 13.00 h / obedná prestávka)

Vstupné na výstavu:

• dospelí / 5 €
• deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP / 3 €
• rodinné vstupné / 10 € + 1 €/dieťa
• deti do 6 rokov / 0 €

Print Friendly, PDF & Email
júl
28
Pi
2017
23. Medzinárodné sympózium umeleckého šperku v Kremnici @ Múzeum mincí a medailí Expozícia Líce a rub peňazí
júl 28 @ 16:00 – sep 1 @ 17:30

Kremnica (19.7.2017)   23. ročník Mezinárodného sympózia umeleckého šperku, ktoré v Kremnici od roku 1990 organizuje Združenie šperkárov AURA, tento rok privíta domácich aj zahraničných šperkárov rôzneho generačného spektra.

Kremnica je už tradične v letných mesiacoch miestom stretnutí autorov, ktorí sa zaoberajú výtvarným šperkom a priestor na tvorivú prácu nachádzajú v zlatníckej dielni Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici. V rámci 23. ročníka podujatia predstavia svoje autorské koncepty, realizácie solitérov i kolekcií výtvarníci medzinárodného zloženia: portugalská autorka Carla Castiajo, renomovaná česká šperkárka Ludmila Šikolová, česká keramická výtvarníčka Markéta Nováková tvoriaca v tandeme so slovenským autorom Timotejom Blažekom, šperkárka Neža Žehelj zo slovinskej Ljubljany a zo Slovenska výtvarníčka Slavomíra Ondrušová a dizajnérky šperkov Veronika Uhrecká a Eva Hegedűsová.

Okrem autorských námetov a tradične spracovávanej témy vychádzajúcej z Genia Loci historického mesta Kremnica či vytvorenia spoločného šperku, výtvarníci v šperkoch reagujú aj na špeciálny lajtmotív aktuálneho ročníka sympózia – Poklady zeme. Výsledky šperkárskeho sympózia budú do začiatku septembra prezentované v numizmaticko-historickej expozícii NBS – Múzea mincí a medailí v Kremnici.

23. Medzinárodné sympózium umeleckého šperku v Kremnici 2017

Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí Kremnica

Expozícia Líce a rub peňazí, Štefánikovo nám. 10/19, Kremnica

Otvorené denne okrem pondelka 8.30 – 13.00 14.00 – 17.30

Vernisáž výstavy:        27. 7. 2017 o 16.00

Trvanie výstavy:         28. 7.- 1. 9. 2017

Kurátorka:                  Mária Hriešik Nepšinská

Projekt organizovaný Združením šperkárov AURA z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond výtvarných umení.

Print Friendly, PDF & Email
Amfiteatrum – Večer najlepších svetových reklám s Petrom Konečným @ Zechenterova záhrada Kremnica
júl 28 @ 20:45


Šéfredaktor portálu Kinema.sk prichádza opäť po roku s krátkym audiovizuálnym žánrom – kino a televíznou reklamou. Pripravil si pre vás viac ako 150 reklám, ktoré považuje za výnimočné v symbióze kreatívy a prevedenia. Príde aj na slávnych filmových režisérov a ich prácu v reklamnom biznise, či návrat v čase, kedy existovali reklamy aj na také produkty, ako sú obaly od vajíčok, či melón. Pozrieme si najoceňovanejšie svetové kreatívy, zakázané koncepty, komparatívne provokácie, najlepšie virálne a gerilové videá a samozrejme najvtipnejšie reklamné kampane. Zavítame na reklamný festival do Cannes a zhodnotíme aj aktuálne reklamné novinky. Veríme, že počas tohto večera, určite nebudete chcieť otrávene prepínať…

Print Friendly, PDF & Email
júl
29
So
2017
PIKNIK NA HRADE – Renesančné hradné hry a hody @ Mestský hrad Kremnica
júl 29 @ 9:00 – 16:00

Obdobie znovuobjavenia antickej kultúry, rozvoja meštianstva, a tiež doba veľkých umelcov. Tak možno opísať obdobie 16. storočia, nazývané aj renesancia. Práve do tohto obdobia sa spolu prenesieme 29. júla 2017 na kremnickom Mestskom hrade, kedy budú môcť návštevníci nahliadnuť do života ľudí žijúcich v ranom novoveku počas podujatia Piknik na hrade.

Renesančný človek obľuboval spoločnosť, zábavu a dobré jedlo. Kde inde možno tieto veci skĺbiť lepšie ako na hradnom pikniku?! Kuchyňa v tomto období bola rozmanitá, plná chutí rôznych kultúr, ktoré renesancia a pred ňou stredovek objavili. Návštevníci kremnického hradného pikniku budú môcť ochutnať niekoľko jedál a nápojov, pre nás a našu dobu síce netypických, avšak plných rozmanitých a okúzľujúcich chutí.

K dobrému jedlu patrí zábava, a preto budú môcť hostia zažiť šermiarske vystúpenie, ktoré odhalí schopnosti, ale aj strasti šermiarskych majstrov v 16. storočí. Krutú tvár vojny bude možno spoznať prostredníctvom predstavenia palných zbraní a ich ničivých schopností. To že renesančný človek obľuboval rozmanitosť kultúr, uvidíme aj v jeho zmysle pre zábavu, kedy predstavíme orientálnu fakírsku a žonglérsku show, plnú napínavých a nebezpečných kúskov. Návštevníci si budú môcť tiež vyskúšať svoje schopnosti v renesančných hrách, disciplínach, ktoré musel ovládať dobový človek preto, aby prežil, ako napríklad lukostreľba, vrh oštepom a ďalšie. Záľubu renesancie v umení a hudbe doplnia ukážky organovej hudby a tvorivé dielne pre deti. Ak by sa niekto túžil stať humanistickým vzdelancom, pripravené pre neho budú príbehy a zaujímavosti z histórie, spolu s odbornými prezentáciami o dobovom živote a kultúre.

Z programu:

• šermiarske vystúpenie / 10.00, 12.00, 14.00 h
• ukážky historických zbraní a historická lukostreľba
• žonglérska a fakírska show / 11.00, 13.00, 15.00 h
• legendy a zaujímavosti zo života v stredoveku
• stredoveké hry a kostýmové prehliadky
• stredoveká kuchyňa a iné dobroty
• ukážky organovej hudby
• tvorivé dielne, ručná razba mincí a viac…

Zmena programu vyhradená.

Vstupné na podujatie: 4 € dospelí / 2 € deti, študenti, seniori, ZŤP

Print Friendly, PDF & Email
Kremnický hradný organ – 21. európsky organový festival – Mgr. István Nagy – Slovensko @ Mestský hrad Kremnica, Kostol sv. Kataríny
júl 29 @ 19:00

Informácie o vstupenkách :

1. Normálne sa vstupenky predávajú 30 minút pred začiatkom koncertu, t.j. od doby kedy sa otvára vstup na hrad – 18.30. (O 18.30 sa otvára predný aj zadný vchod – Severná brána.)

2. Predpredaj je možný aj cez túto adresu organ@kremnickyhradnyorgan.sk. Sem ľudia napíšu požiadavku na počet lístkov, pošle sa im číslo účtu a po úhrade dostanú na e-mailovú adresu vstupenku v pdf formáte. (Toto je najužívanejší spôsob, trvá cca 2 dni, ale ľudia nemusia stáť na lístky, majú rezervované miesta v prednej časti kostola a môžu teoreticky prísť aj na poslednú chvíľu.)
Ak nevyhovuje záujemcovi ani jedna alternatíva v Kultúrnom a  Informačnom centre vám  pomôžu napísať mail na už spomínanú adresu ( meno, počet vstupeniek, event. dôchodca ). Tým sa zabezpečí, že miesta budú určite rezervované, úhrada sa urobí až na hrade a nemusia sa robiť žiadne transfery s lístkami a peniazmi.
Print Friendly, PDF & Email
júl
30
Ne
2017
Letné divadlo : RozKrávka @ Zechenterova záhrada Kremnica
júl 30 @ 17:00

Divadielko pre deti z produkcie kočovného bábkového Divadla PIKI z Pezinka.

Manželia Ľubomír Piktor a Katarína Aulitisová (absolventi bábkoherectva na pražskej Divadelnej akadémii múzických umení) sa v roku 1990 rozhodli založiť si vlastné „rodinné“ divadlo.

 Divadlo, v ktorom by mohli realizovať všetky svoje nápady, hrať to, čo sa aj im páči, čo sa ich dotýka a uplatniť svoju hereckú šikovnosť. Ísť vlastnou cestou v tvorbe pre deti. Tak vznikli napríklad inscenácie ČIN-ČIN, PIPI, Nám sa ešte nechce spať (spracovanie Hevierovej Buvirozprávky ako reakcia na slová ich dcéry), O deviatich mesiačikoch (hra o tom, čo robí dieťatko v brušku), Keď mama nie je doma, Madam Dekla Rácia (inšpirácia Deklaráciou práv dieťaťa) či Paskudárium („múzeum neposlušných detí“).
Dnes patrí neštátne divadlo PIKI k tomu najlepšiemu, čo pre deti v oblasti divadla máme. Jeho poetika je osobitá a jedinečná, predstavenia naplnené emotívnosťou. S Piktorovcami, bábkarmi – komediantmi, sa možno stretnúť všade tam, kam ich pozvú, aby svojim umením potešili malých aj veľkých divákov. Teda doma aj v zahraničí.

RoZkrávka
Viete o tom , že v rozprávkovom lese, žijú vedľa troch kozliatok a troch prasiatok aj tri teliatka? Jasné , že neviete. Veď o tom nevedia ani páni spisovatelia, inak by už určite o troch teliatkach napísali nejakú rozprávku. Ale my sme na to prišli . A nie len na toto, ale aj na kopec ďalších vecí. Ak aj vy chcete vedieť kto zachránil kozliatka z vlkovho brucha, kto pomohol prasiatku postaviť pevný murovaný domček, kde sedela mama koza na kávičke, zatiaľ čo si vlk pochutnával na kozliatkach a iné „kravinky“, určite si nenechajte ujsť túto hudobnú báchorku o tom, ako mlieko nielen žalúdok, ale aj zlé na dobré obrátilo.

Print Friendly, PDF & Email
aug
3
Št
2017
Kreatívna knižnica – tvorivé dielne pre deti a ich kreatívnych rodičov @ Knižnica J. Kollára Kremnica
aug 3 @ 10:00 – 12:00
aug
4
Pi
2017
Letná banská univerzita
aug 4 celý deň


V roku 2016 sa v Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici a v Ľubietovej uskutočnil projekt Letná banská unverzita, ktorý mal ambíciu popularizačným spôsobom vzdelávať deti v oblasti prírodných vied súvisiacich s baníctvom. Prvý ročník bol zameraný na 7 stredoslovenských banských miest a celkovo sa ho zúčastnilo viac ako 200 detí. Počas druhej Letnej banskej unvierzity sa jej študentmi môžu stať deti z celého Slovenska. Producentom projektu je spoločnosť Mana s.r.o. z Banskej Bystrice.

Počas Letnej banskej univerzity (4. – 12. 8. 2017) môžu jej študenti nazbierať svoje vlastné geologické a banícke zážitky nad zemou, aj pod zemou. Jej program bude vyskladaný        z rôznych prednášok, exkurzií, kvízov, hier a stretnutí so zaujímavými lektormi. Je primárne určená deťom od 9 do 14 rokov a počas tohto ročníka bude prebiehať na východnom (11. – 12. 8. 2017), strednom (4. – 5. 8. 2017) aj západnom Slovensku (11. – 12. 8. 2017). Prihlášku je možné vyplniť na www.banskauniverzita.sk. Letná banská univerzita bude ukončená na každom mieste slávnostnou promóciou, počas ktorej spoznáme mená jej druhých absolventov.

Druhou častou Letnej banskej univerzity je Banícky zápisník (1. 8. – 31. 8. 2017). Dvojčlenné tímy alebo jednotlivci sa môžu na chvíľu stať baníkmi, geológmi, historikmi, dobrodruhmi a riešiť na webovej stránke www.banskauniverzita.sk sériu populárno-náučných úloh. Spolu so „sprievodcami“, ktorými sú Slečna Kahancová, Vozík, Kladivko a večne nahnevaný Netopier, sa deti a tínedžeri postupne prekopávajú zadaniami zameranými na Geológiu a stavbu našej zeme, Mineralógiu, Históriu baníctva na Slovensku, Technológiu tradičného baníctva, Banícku kultúru a etnografiu, Banícku akadémiu a banícke školstvo na Slovensku. Banícky zápisník bude prístupný od 1. 8. 2017.

Projekt Letná banská univerzita je realizovaný vďaka finančnej podpore spoločností NAFTA, a.s., SMZ a.s. Jelšava, Hornonitrianske bane Prievidza, a.s., EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o., ELGEO – Trading, s.r.o, Nadácia bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu. Spolupracovníkmi na strednom Slovensku sú Handlovský banícky spolok, Kremnický banícky spolok, Slovenské banské múzeum a Banské múzeum Kremnica. Viac informácií získate na www.banskauniverzita.sk alebo na facebookovom profile Letná banská univerzita.

Harmonogram:
4.8.2017 a 5. 8. 2017
– Letná banská univerzita v Kremnici a Handlovej 11. a 12. 8. 2017 – Letná banská univerzita v Rožňave a Červenici – Letná banská univerzita v Pezinku, Mariánke a obci Gajary

 

Kontakt:

Monika Kováčová

banskauniverzita@gmail.com

0902 395 956

 

Print Friendly, PDF & Email
Letný Big Air v meste
aug 4 @ 11:00 – aug 6 @ 20:00

Poznačte si víkend 4.-6. AUGUST 2017 a napíšte si k ňemu do kalendára KREMNICA !

SNOWBOARDING | FREESKIING | WAKEBOARDING | SKIMBOARDING | SUP | SLACKLINE | KONCERTY | SKVELÉ JEDLO | NAJLEPŠIE DRINKY | DETSKÁ ZÓNA | SLNKO A VODA :)

Piatok 4.8.2017 – brány otvárame o 12:00
16:00 – Dávid Bílek
18:00 – N3O Akustika
19:00 – Pome Kvíz – Summer Edition
21:30 – Premiéra dokumentu 10 rokov BAVM
22:00 – Billy Barman
00:00 – Haf & Beyuz (zmena) Jimmy Pé

Sobota 5.8.2017 – brány otvárame o 11:00
14:00 – Medial Banana
16:00 – Saténové Ruky
17:00 – MALALATA
19:00 – Finále Big Air v meste (freeski & snowboard)
20:00 – Vec & DJ Skrupo a.k.a. Daddy Skrupee, Tono S. (Gramo Rokkaz)., Joe Trendy
23:00 – PARA – Brutalna Zostava
00:30 – Strapo (Official)
01:30 – EMONOIZBOYZ
03:00 – Džunya G

Nedeľa 6.8.2017 – brány otvárame o 10:00
10:00 – Grill & Chill s FRST Crew,kamošmi a jazdcami

* celý víkend DJ support by Marky
* zmena programu vyhradená

Viac informácií o sprievodnom programe, preteku Big Air v meste a kompletnom harmonograme nájdete tu: http://bavm.sk/project/harmonogram/

VSTUPENKY V PREDPREDAJI (od 1.7. do 3.8. alebo do vypredania):
Permanentka (prvých 100 kusov) . . . . . . . . . . . . . . . . . . 10,00 Eur
Permanentka (druhých 100 kusov) . . . . . . . . . . . . . . . . . 12,00 Eur
Permanentka do 3.8.2017 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14,00 Eur
Kapacita kúpaliska je obmedzená. Ak sa nenaplní v predpredaji, budú k dispozícií aj vstupenky na mieste.

Zľavy:
Vstup pre deti od 0 do 14 rokov ZDARMA a len v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu staršieho ako 18 rokov s platnou vstupenkou a s dokladom o veku dieťaťa (ideálna je karta poistenca, ktorú by mal mať každý pri sebe).
Zľavnená Permanentka (Kremničania / ZŤP)* . . . . 9,00 Eur
*Nárok na zľavu je potrebné preukázať dokladom (OP – obyvatelia Kremnice / preukazom ZŤP) inak ľava nebude môcť byť uznaná.

Tešia sa na Vás
FRST Crew Kremnica, o.z.
& Jägermeister

 

Print Friendly, PDF & Email
aug
5
So
2017
Kremnický hradný organ – 21. európsky organový festival – Prof. Hans – Ola Ericsson – Švédsko/ Kanada @ Mestský hrad Kremnica, Kostol sv. Kataríny
aug 5 @ 19:00

Informácie o vstupenkách :

1. Normálne sa vstupenky predávajú 30 minút pred začiatkom koncertu, t.j. od doby kedy sa otvára vstup na hrad – 18.30. (O 18.30 sa otvára predný aj zadný vchod – Severná brána.)

2. Predpredaj je možný aj cez túto adresu organ@kremnickyhradnyorgan.sk. Sem ľudia napíšu požiadavku na počet lístkov, pošle sa im číslo účtu a po úhrade dostanú na e-mailovú adresu vstupenku v pdf formáte. (Toto je najužívanejší spôsob, trvá cca 2 dni, ale ľudia nemusia stáť na lístky, majú rezervované miesta v prednej časti kostola a môžu teoreticky prísť aj na poslednú chvíľu.)
Ak nevyhovuje záujemcovi ani jedna alternatíva v Kultúrnom a  Informačnom centre vám  pomôžu napísať mail na už spomínanú adresu ( meno, počet vstupeniek, event. dôchodca ). Tým sa zabezpečí, že miesta budú určite rezervované, úhrada sa urobí až na hrade a nemusia sa robiť žiadne transfery s lístkami a peniazmi.
Print Friendly, PDF & Email