Najbližšie udalosti v Kremnici

máj
13
So
2017
Výstava súkromnej zbierky Salvadora Dalího @ Galéria NBS-MMM Kremnica
máj 13 @ 9:00 – aug 13 @ 16:30

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica  a Art Expo International

pozývajú na výstavu  súkromnej zbierky originálnych diel

SALVADORA DALÍHO
JA SOM SURREALIZMUS!

13. 5. – 13. 8. 2017 ● Galéria NBS – MMM
Štefánikovo nám. 33/40, Kremnica

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica v spolupráci s Art Expo International pripravili unikátny výstavný projekt, predstavujúci súkromnú zbierku originálnych diel velikána svetového surrealizmu Salvadora Dalího.

Výstava prezentuje zaujímavú kolekciu viac ako 80 originálnych diel Salvadora Dalího. Dalí, ktorý o sebe vyhlasoval „Ja som surrealizmus“, bol nesmierne talentovaným a plodným umelcom. Popri maľbe sa venoval sochárstvu, filmu, dizajnu, navrhoval šperky, nábytok, divadelné kostýmy, písal a ilustroval knihy. Túto umeleckú všestrannosť dokumentuje aj aktuálna výstava, ktorá predstaví predovšetkým rôzne rarity z tvorby Salvadora Dalího – od litografií cez serigrafie, tapisérie, maľbu na porcelán a práce z oblasti dizajnu, až po modely poštových známok a medaily.

Dalího diela znázorňujú predovšetkým jeho teórie a myšlienky. Považoval za dôležité nezobrazovať videné, ale to, čo cítime, čo si myslíme, hoci bez toho, aby sme si to uvedomovali. Výstava by nám mala poodhaliť a pomôcť pochopiť spôsob, akým Dalí špecifickým umeleckým jazykom zhmotňuje svoj pohľad na veci a dáva im podobu vyobrazení, často s nádychom nehmotna. Divák ich však zreteľne cíti. Za hranicou toho, čo možno vnímať očami, existuje široká paleta niečoho nevysloviteľného, no omnoho dôležitejšieho ako to, čo vidíme. Toto tajomstvo a záhada nás priťahuje a núti uvažovať o základných otázkach života. Dalího tvorba je viac o premýšľaní a predstavivosti, než o videní.

Dalího tvorba, ako každé dielo génia, má svoje dôležité miesto aj v súčasnosti, pričom jeho úvaha: „Myslím, že sa dnes nachádzame v stredoveku, jedného dňa však príde renesancia,“ sa stáva stále aktuálnejšou práve v kontexte čoraz väčšieho nedostatku duchovna a straty individuality človeka v modernom svete. Dali napísal: „Cez všetky tie storočia si Leonardo da Vinci a ja podávame ruky“. A my by sme si mali podať ruku s naším súčasníkom, ktorý nás svojím umením núti premýšľať a pokúša sa zmeniť náš svet k lepšiemu.

Kurátor výstavy: Vassili Kessaouri, Art Expo International

Otvorené denne: 9.00 – 16.30 h (12.30 – 13.00 h / obedná prestávka)

Vstupné na výstavu:

• dospelí / 5 €
• deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP / 3 €
• rodinné vstupné / 10 € + 1 €/dieťa
• deti do 6 rokov / 0 €

Print Friendly, PDF & Email
júl
28
Pi
2017
23. Medzinárodné sympózium umeleckého šperku v Kremnici @ Múzeum mincí a medailí Expozícia Líce a rub peňazí
júl 28 @ 16:00 – sep 1 @ 17:30

Kremnica (19.7.2017)   23. ročník Mezinárodného sympózia umeleckého šperku, ktoré v Kremnici od roku 1990 organizuje Združenie šperkárov AURA, tento rok privíta domácich aj zahraničných šperkárov rôzneho generačného spektra.

Kremnica je už tradične v letných mesiacoch miestom stretnutí autorov, ktorí sa zaoberajú výtvarným šperkom a priestor na tvorivú prácu nachádzajú v zlatníckej dielni Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici. V rámci 23. ročníka podujatia predstavia svoje autorské koncepty, realizácie solitérov i kolekcií výtvarníci medzinárodného zloženia: portugalská autorka Carla Castiajo, renomovaná česká šperkárka Ludmila Šikolová, česká keramická výtvarníčka Markéta Nováková tvoriaca v tandeme so slovenským autorom Timotejom Blažekom, šperkárka Neža Žehelj zo slovinskej Ljubljany a zo Slovenska výtvarníčka Slavomíra Ondrušová a dizajnérky šperkov Veronika Uhrecká a Eva Hegedűsová.

Okrem autorských námetov a tradične spracovávanej témy vychádzajúcej z Genia Loci historického mesta Kremnica či vytvorenia spoločného šperku, výtvarníci v šperkoch reagujú aj na špeciálny lajtmotív aktuálneho ročníka sympózia – Poklady zeme. Výsledky šperkárskeho sympózia budú do začiatku septembra prezentované v numizmaticko-historickej expozícii NBS – Múzea mincí a medailí v Kremnici.

23. Medzinárodné sympózium umeleckého šperku v Kremnici 2017

Národná banka Slovenska – Múzeum mincí a medailí Kremnica

Expozícia Líce a rub peňazí, Štefánikovo nám. 10/19, Kremnica

Otvorené denne okrem pondelka 8.30 – 13.00 14.00 – 17.30

Vernisáž výstavy:        27. 7. 2017 o 16.00

Trvanie výstavy:         28. 7.- 1. 9. 2017

Kurátorka:                  Mária Hriešik Nepšinská

Projekt organizovaný Združením šperkárov AURA z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Fond výtvarných umení.

Print Friendly, PDF & Email
aug
9
St
2017
Galéria Archív – ART-ISTI
aug 9 @ 15:00 – sep 15 @ 19:00
aug
10
Št
2017
Kreatívna knižnica – tvorivé dielne pre deti a ich kreatívnych rodičov @ Knižnica J. Kollára Kremnica
aug 10 @ 10:00 – 12:00
BOBOVA DIETA – folk na hranici jazzu a ethna
aug 10 @ 19:00
CAPELLA MARIANA PIESEŇ PIESNÍ @ Kostol sv.Kataríny , Mestský hrad Kremnica
aug 10 @ 19:00

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica

v spolupráci s OZ Capalest a Banskobystrickým samosprávnym krajom

pozývajú na koncert v rámci festivalu poézie, divadla a hudby Cap à l’Est

CAPALEST V REGIÓNE

Capella Mariana / Pieseň piesní

 Už po 11-ty raz sa otvárajú brány festivalu Cap à l’Est v regióne, ktorý v roku 2017 prináša naozajstnú lahôdku pre milovníkov renesančného umenia. Počas koncertného turné po banskobystrickom kraji sa predstaví české komorné hudobné teleso Cappella Mariana s vokálnou sekciou. Štyria vokalisti, dvaja tenori, bas a barytón, neopakovateľným spôsobom podajú starovekú Pieseň piesní v prevedení renesančných európskych skladateľov. Renesančné polyfónie rozozvučia historické skvosty architektúry banskobystrického regiónu. Festivalová cesta regiónom sa začne vo štvrtok 10. augusta 2017 o 19.00 hodine v Kostole sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici.

 Cappella Mariana sa špecializuje na interpretáciu stredovekého viachlasu, renesančnú polyfóniu a vokálne diela raného baroka. Toto české hudobné zoskupenie, ktoré pôsobí v oblasti uvádzaní zabudnutých diel vrcholnej polyfónie z oblasti talianskej, flámskej, či anglickej renesancie, vzniklo v roku 2008 a neustále žne pozitívne ohlasy kritiky aj poslucháčov. Členovia súboru pôsobia na medzinárodnej scéne a vystupujú na prestížnych festivaloch, ako napr. Festival de Sablé, Stockholm Early Music, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražská jar, Mitte Europa či Bolzano Festival Bozen.

Na Slovensko prichádzajú štyria speváci, Vojtěch Semerád (tenor), ktorý je zároveň aj umeleckým vedúcim, Tomáš Lajtkep (tenor), Tomáš Král (barytón) a Jaromír Nosek (bas) s programom Piesne piesní, ktorá je jedným z najznámejších dochovaných lyrických starovekých diel. Súbor si na túto špeciálnu príležitosť vybral toto výnimočné dielo v piatich renesančných spevoch: Loco introit, Loco alleluia, Loco offertorum, Loco ad elevationem, Loco deo gratias. Korene týchto piatich spevov v tradičnej kompozícii kresťanskej liturgie siahajú až na Ďaleký východ. Guillaume Dufay, Nicolas Gombert, Jean Mouton, Robert de Lassus, Joaquin Desprel, to sú len niektorí zo skladateľov tejto výnimočnej sakrálnej hudby, často skladanej na chválu Panny Márie.

Okrem Kremnice sa štvorica vokalistov predstaví tiež vo Zvolene, Sv. Antone a v Banskej Štiavnici, kde bude pokračovať hlavný program jubilejného 15. ročníka festivalu poézie, divadla a hudby Cap à l’Est. Koncertné turné organizuje občianske združenie Capalest s finančnou podporou Fondu na podporu umenia, v spolupráci s regionálnymi partnermi, pod záštitou predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Vstupné: 5 € dospelí / 3 € deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP

Predpredaj vstupeniek od 1. 8. 2017 na výstave Pôvab kameninových záhrad v Meštianskom dome, Štefánikovo nám. 32/38, Kremnica.

Print Friendly, PDF & Email
aug
11
Pi
2017
Letné kino – Všetko alebo nič @ Terasa pred kinom Akropola Kremnica
aug 11 @ 20:45


Najpredávanejšia kniha Evity Urbaníkovej sa dočkala svojej dlho očakávanej filmovej podoby! Začiatok roku 2017 bude v slovenských kinách patriť nerozlučnej trojici, Linde (Táňa Pauhofová), Vande (Klára Issová) a Edovi (Ľuboš Kostelný), kde každý z nich je iný, každý z nich má svoj príbeh, no spája ich vrúcne, oddané priateľstvo. Ich bláznivo plynúci život naruší Jakub (Michał Żebrowski), ktorý vnesie do Lindiných dní plno vášne a prísľubov na nový vzťah, no rozdielnosť pováh a náhľadu na svet robí ich vzťah komplikovanejším, ako by sa zdalo….
VŠETKO ALEBO NIČ je príbehom o vzťahoch, ktoré nás valcujú, o ženskom priateľstve, ktoré nás chráni, o mužoch, na ktorých sa nezabúda… aj keď vlastne toho nie sú hodní. Príbeh popretkávaný sarkazmom, humorom, hnevom, beznádejou, vášňou, smiechom, slzami, mužským egom a ženským sebavedomím. Príbeh tak skutočný, že v ňom objavíte samých seba…5

Print Friendly, PDF & Email
aug
12
So
2017
Deň otvorených dverí vo Františkánskom kláštore
aug 12 celý deň
Príbehy v múzeu – Veľká návšteva @ Múzeum Mincí a medailí
aug 12 @ 10:00 – 17:00

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pozýva na podujatie z cyklu Príbehy v múzeu

VEĽKÁ NÁVŠTEVA

NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pripravilo na leto ďalšie podujatie z cyklu Príbehy v múzeu. Tentoraz nás divadelné prehliadky z histórie Kremnice zavedú do obdobia príprav na dôležitú cisársku návštevu. Zároveň si tak pripomenieme 300. výročie narodenia panovníčky Márie Terézie. Prehliadky priblížia tereziánsku kultúru, barokovú módu či dobové kratochvíle. Príbehy v múzeu ožijú v sobotu 12. augusta 2017 v expozícii Líce a rub peňazí.

Píše sa rok 1751. V Kremnici, meste významnom pre celú Habsburskú monarchiu, sa má uskutočniť nevídaná udalosť. Počas obvyklých ciest po svojej ríši sa cisársky pár rozhodol navštíviť niekoľko baníckych miest, medzi ktorými Kremnica rozhodne nemohla chýbať. Správa o návšteve Márie Terézie a Františka Lotrinského sa rýchlo rozkríkne po celom meste. Mešťania sa vzápätí pustili do veľkolepých príprav. Azda najvážnejšiu úlohu má však richtár Matej Windisch, ktorému bola zverená mimoriadna zodpovednosť pri organizácii osláv spojených s návštevou. Ten aj so svojim pomocníkom vezme túto úlohu pevne do rúk a nie je snáď žiadny detail, ktorý by počas príprav podrobne nepremyslel. Cisársky pár má v Kremnici zažiť bohatý program plný najrozmanitejších zážitkov, doplnený o pompéznu výzdobu, ba dokonca aj sfárať do bane či stretnúť ozajstného permoníka. To všetko však predstavuje mnoho driny a richtárovi jeho plány nevychádzajú vždy úplne podľa predstáv. Ako každá významná udalosť, aj táto je sprevádzaná množstvom patálií, ktoré neraz vedú k zábavným situáciám.

Ako si richtár napokon poradí s touto veľkou návštevou, sa návštevníci dozvedia počas dramatizovaných prehliadok v expozícii Líce a rub peňazí Múzea mincí a medailí v Kremnici. Divadelné prehliadky sa uskutočnia o 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h. Súčasťou podujatia bude aj sprievodný program na nádvorí múzea, kde návštevníci môžu spoznať dobové zábavky 18. storočia, hmotnú i nehmotnú kultúru tereziánskej doby na našom území a zoznámiť sa s niekoľkými autentickými exponátmi priamo z cisárskej návštevy v Kremnici.

Nenechajte si ujsť čaro príbehov v múzeu, plných zábavy, dobrodružstva, no tiež historických reálií a príďte spolu s richtárom a ďalšími Kremničanmi zažiť prípravy na Veľkú návštevu!

Vstupné na podujatie: 3 € dospelí / 1,50 € deti, študenti, seniori, ZŤP (ako pri bežnej prehliadke)

Print Friendly, PDF & Email
Kremnický hradný organ – 21. európsky organový festival – Mag. Gabriele Marinoni – Taliansko @ Mestský hrad Kremnica, Kostol sv. Kataríny
aug 12 @ 19:00

Informácie o vstupenkách :

1. Normálne sa vstupenky predávajú 30 minút pred začiatkom koncertu, t.j. od doby kedy sa otvára vstup na hrad – 18.30. (O 18.30 sa otvára predný aj zadný vchod – Severná brána.)

2. Predpredaj je možný aj cez túto adresu organ@kremnickyhradnyorgan.sk. Sem ľudia napíšu požiadavku na počet lístkov, pošle sa im číslo účtu a po úhrade dostanú na e-mailovú adresu vstupenku v pdf formáte. (Toto je najužívanejší spôsob, trvá cca 2 dni, ale ľudia nemusia stáť na lístky, majú rezervované miesta v prednej časti kostola a môžu teoreticky prísť aj na poslednú chvíľu.)
Ak nevyhovuje záujemcovi ani jedna alternatíva v Kultúrnom a  Informačnom centre vám  pomôžu napísať mail na už spomínanú adresu ( meno, počet vstupeniek, event. dôchodca ). Tým sa zabezpečí, že miesta budú určite rezervované, úhrada sa urobí až na hrade a nemusia sa robiť žiadne transfery s lístkami a peniazmi.
Print Friendly, PDF & Email