Kremnické Gagy

Kedy:
1. september 2017 @ 11:00 – 3. september 2017 @ 21:00
2017-09-01T11:00:00+02:00
2017-09-03T21:00:00+02:00

Vyberte si z tohtoročného menu humoru a satiry – Kremnické gagy 2017

Netradične, až začiatkom septembra 2017, sa v Kremnici uskutoční už 37. ročník medzinárodnej prehliadky amatérskych a profesionálnych kulinárov humoru a satiry – Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY 2017. Do historického centra Kremnice príde predviesť svoje majstrovské umenie viac ako 200 autorov a interpretov z piatich štátov Európy, Nového Zélandu a Slovenska. Podlinkovou témou festivalu je KONZUM verzus kvalitný humor a kultivovaná zábava, ktoré sú dramaturgickou prioritou posledných 14 ročníkov festivalu. Humor, satira a smiech boli v Kremnici vždy spojené aj s premýšľaním, sebareflexiou a obohatením sa o nové, neopakovateľné kultúrne zážitky. Špeciálne menu nominovaných diel a výkonov v ôsmich kategóriách bude sledovať a „gurmánske“ ocenenia v podobe Zlatého gunára či Trafenej husi udeľovať medzinárodná Akadémia humoru na čele s prezidentkou Zuzanou Kronerovou. Akadémia vyhlási aj najchutnejšie dielo pod titulom GRAND PRIX 2017.

Predjedlom festivalového menu bude v piatok o 11:00 slávnostné otvorenie v areáli Mestského hradu, následné odhalenie nosa karikaturistu a novinára Ján Schustera v Uličke slávnych nosov a jeho výstava kresleného humoru v SOV – Slovenskom olympijskom a športovom múzeu, Stálej expozícii dejín lyžovania na Slovensku. Veľmi výdatnou „polievkovou zmesou“ bude aj vernisáž nominovaných karikaturistov z Česka, Bulharska, Poľska, Luxemburska a Slovenska v Galérii Múzea mincí a medailí. Nepredvídanou lahôdkou môže byť aj ich sobotňajšie spoločné improvizované kreslenie na tému KONZUM.

Pestrú ponuku hlavných chodov pripravila dramaturgia festivalu z českých noviniek: Divadlo v DLOUHÉ z Prahy naservíruje mladým divákom recesistickú komédiu Viliama Klimáčka DEŇ, KEĎ ZOMREL GAGARIN, kapela STO ZVÍŘAT ponúkne hudobné zvieracie pochúťky zo svojho turné BEST OF ELEPHANTOURŠtudenti katedry nonverbálneho divadla HAMU budú formou klaunérie, kúziel, trikov a akrobacie degustovať zvláštnu vesmírnu VĚC. Z Prahy príde ako ochutnávka pre deti Divadlo LOKVAR s chrumkavou bábkovou rozprávkou ČESKÝ HONZA, divadelná skupina BRATŘI V TRICKU ponúkne ako veselý dezert pre rodiny s deťmi PRASEČÍ CIRKUS a ako pohybovú delikatesu pre dospelých pohrebný koktail čierneho humoru a bizarnosti, novocirkusovú grotesku FUNUS.

Najnovšími slovenskými špecialitami uvarenými z humoru a recesie nasýtia divákov Divadlo COMMEDIA Poprad s ich paródiou DON QUICHOT A SANCHO PANZA, z korenistej satiry na súčasné spoločenské a politické pomery upieklo Divadlo ASTORKA z Bratislavy fajnový autorský koláč s názvom JAMA DERAVÁ. Na vynikajúce herecko-kuchárske umenie Kataríny Kolníkovej si zaspomína Radošinské naivné divadlo v inscenácii LÁS-KA-NIE 2. O pestré hudobné občerstvenie sa postarajú kapely ZVA 12-28 BAND zo Zvolena a PREßBURGER KLEZMER BAND z Bratislavy. Silné žalúdky návštevníkov festivalu otestuje Divadlo LA KOMIKA s remake-om slávnej kultovej inscenácie pod novým názvom ENGLISH DVOJKAnová krv. Najmenšie deti ponúkne svojimi dobrotami BABIČKA Z VAJÍČKA známeho bábkového Divadla PIKI z Pezinka, staršie deti si zamaškrtia na trochu netradičnej POPOLUŠKE Divadelného súboru GONG z Bratislavy.

Najvábivejším lákadlom pre široké vrstvy labužníkov humoru zo zahraničia bude pohybovo-pantomimická show svetového majstra fyzického divadla Trygve Wakenshawa, pôvodom z Nového Zélandu. Trygve žije v Londýne, ale so svojim prvotriednym menu cestuje po celom svete. Na Slovensku bude vystupovať po prvýkrát s dvoma pantomimickými inscenáciami KRAKEN a NAUTILUS, ktorými uvaril divákov aj na slávnom Fringe Festivale v škótskom Edinburghu (2014 a 2015) a prestížne ocenenia získal aj na ďalších svetových festivaloch. Asi najatraktívnejšou hudobno-výtvarnou lahôdkou festivalu bude fantazmagorický dychový ansámbel Système Paprika z Francúzska, ktorý na špeciálnom vehikli s čudesnými nástrojmi a v bizarných kostýmoch roztočí v centre mesta mobilný KRAKEN ORCHESTRA.

Pre rodiny s deťmi bude asi najzábavnejšie a okrem pouličných stánkov najvoňavejšie pouličné chodúľové Divadlo KVELB z Českých Budějovíc, ktoré so svojou ČERNOU RODINKOU pripraví pre návštevníkov festivalu nečakané prílohy priamo v uliciach Kremnice po celé tri dni konania festivalu.

Obľúbenou poetickou pochúťkou na festivale je už viac rokov komponovaný program KOŇA JEHO zostavený z prednesov humorných textov najvyspelejšími recitátormi z celého Slovenska. Pre skutočných gurmánov nebude chýbať ani kandidát na Cenu Stana Radiča Objav roka. Tohto roku na ňu kandiduje OZ FLAHERY s kabaretnou výpravou ku koreňom našej civilizácie EKONÓMIA DOBRA A ZLA, ktorú uvádza aj ŠTÚDIO L+S v Bratislave.

Európsky Festival humoru a satiry KREMNICKÉ GAGY, ktorý spolu s Mestom Kremnica, G.A.G.- umeleckou agentúrou, Neziskovou organizáciou NEO spoluorganizuje aj Európska komisia v SR, sa uskutoční od 1. do 3. septembra 2017 na 12 scénach a pódiách v centre mesta Kremnica. V programe je 22 hlavných produkcií a približne aj toľko sprievodných akcií, ktoré sú pre návštevníkov Kremnice zadarmo.

Vyberte si z kvalitného menu humoru a satiry. Konzumujte striedmo, degustujte naplno!

Ján Fakla, HRT KG´17

PROGRAM EURÓPSKEHO FESTIVALU HUMORU A SATIRY  KREMNICKÉ GAGY 2017

PIATOK 1. september 2017

11:00 – 11:30
OTVORENIE FESTIVALU
– hymna KG, vztýčenie vlajok, prezidentka AH Zuzana Kronerová (SK) + hudobná skupina Système paprika (FR) + promenáda účastníkov k Múzeu Gýča a Uličke nosov
Areál Mestského hradu, Banícka bašta, Zámocké námestie                                      Vstup voľný
12:00 – 12:30
NOSY HUMORISTOV – odhalenie umeleckého reliéfu slovenského karikaturistu Jána Schustera (SK), autor: Roman Vykysalý
Nádvorie Uličky slávnych nosov, Ul. J. Kollára                                                            Vstup voľný
12:45 – 13:15 
SOV-SOŠM – Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku (SK):  VERNISÁŽ – JANO SCHUSTER A INÉ KRESLENÉ OBRÁZKY  Výstava karikatúr so športovou tematikou k nedožitým narodeninám Jána Schustera.
Bellov dom – 1. poschodie, Ul. J. Kollára (vchod cez Uličku slávnych nosov)        Vstup voľný
13:30 – 14:20
Divadlo PIKI Pezinok (SK)   5+ BABIČKA Z VAJÍČKA – roztopašná rozprávka o zázračnom vajíčku
Mestské kultúrne stredisko, Ul. P. Križku                                                                  Vstupné 2 €
14:00 – 15:00
VERNISÁŽ – NOMINOVANÍ SLOVENSKÍ A ZAHRANIČNÍ KARIKATURISTI  10+
Pol LEURS (LU), Jan HRUBÝ (CZ), Henryk CEBULA (PL), Valentin GEORGIEV (BG), Natália LOŽEKOVÁ (SK), Tomáš Eniac CÍGER (SK)
DRAŽBA ČISTÉHO PAPIERA (s dodatočným kreslením prítomných karikaturistov)
Galéria NBS – Múzeum mincí a medailí, Štefánikovo námestie                               Vstup voľný
16:00 – 16:55
DIVADLO V DLOUHÉ Praha (CZ)   12+

DEŇ, KEĎ ZOMREL GAGARIN – šťavnatá vesmírna komédia plná utópie a nadsázky
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                              Vstupné 9 €
18:00 – 19:00
BRATŘI V TRICKU Praha (CZ)  12+

FUNUS – novocirkusová groteska, pohrebný kokteil čierneho humoru a akrobacie
Šapitó EURÓPA, Zámocké námestie                                                                            Vstupné 9 €
19:30 – 20:30
TRYGVE WAKENSHOW (NZ/GB)  15+

KRAKEN – show svetového míma a jeho fyzických gagov v štýle Jimma Carryho
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                      Vstupné 14 €
21:00 – 22:30 
STO ZVÍŘAT Praha (CZ)  10+
BEST OF ELEPHANTOUR – pekelne dynamická a recesistická kapela v štýle ska, pop a reggae
Nádvorie Čierna veža, Štefánikovo námestie                                                         Vstupné 9 €
22:30 – 01:00 Divadlo LA KOMIKA Bratislava (SK)  18+
ENGLISH DVOJKA – nová krv – drsná satira o dvoch mafiánoch a jednej femme fatale
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                       Vstupné 13 €


SOBOTA 2. september 2017

09:30 – 10:20 
Divadlo PIKI Pezinok (SK)   5+
BABIČKA Z VAJÍČKA – roztopašná rozprávka o zázračnom vajíčku
Mestské kultúrne stredisko, Ul. P. Križku                                                               Vstupné 2 €
12:00 – 12:30  
Divadlo GONG Bratislava (SK)  7+
POPOLUŠKA – klasická rozprávka bratov Grimmovcov z pohľadu …násťročných
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                     Vstupné 4 €
13:00 – 14:00
IMPROKARIKATÚRY (EU)   12+

Improvizované kreslenie na tému KONZUM, kreslia prítomní karikaturisti.
Súkromná škola úžitkového výtvarníctva, Ul. P. Križku                                    Vstup voľný
13:30 – 14:20
Divadlo LokVar Praha (CZ)   3+

ČESKÝ HONZA – napínavá bábková rozprávka, začína na peci a končí svadbou
Mestské kultúrne stredisko, Ul. P. Križku                                                               Vstupné 3 €
14:30 – 15:45
TRYGVE WAKENSHOW (NZ/GB)  12+ NAUTILUS
– pohybová show svetovo oceňovaného idiota v štýle Jimma Carryho
Šapitó EURÓPA, Zámocké námestie                                                                        Vstupné 14 €
15:00 – 15:30
BRATŘI V TRICKU Praha (CZ)  Family
PRASEČÍ CIRKUS – pouličná cirkusová klauniáda o lietajúcich prasiatkach
Nádvorie Čierna veža, Štefánikovo námestie                                                         Vstupné 4 €
16:00 – 17:30
OZ FLAHERTY + ŠTÚDIO L+S Bratislava (SK)  15+

EKONÓMIA DOBRA A ZLA  – dobrodružný kabaret dvoch manažérov na dne
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                       Vstupné 10 €
18:00 – 19:10
KOŇA JEHO! (SK)
– poetické gagoviny v priestoroch bývalej kočiarne  12+ Účinkujú: nominovaní recitátori zo SR a Martin Geišberg
Kočiareň, Mestský úrad, Štefánikovo námestie                                                      Vstupné 5 €
19:30 – 22:10
RADOŠINSKÉ NAIVNÉ DIVADLO Bratislava (SK)   12+

LÁS-KA-NIE 2 – tragifraška Stanislava Štepku o živote Kataríny Kolníkovej
Šapitó EURÓPA, Zámocké námestie                                                                         Vstupné 18 €
20:30 – 21:45
PREßBURGER KLEZMER BAND Bratislava (SK)     15+

BEST OF PREßBURGER KLEZMER BAND – strhujúci klezmer, balkan i world music do tanca
Nádvorie Čierna veža, Štefánikovo námestie                                                          Vstupné 10 €
21:30 – 22:30 Divadlo COMMEDIA Poprad (SK)  12+
DON QUICHOT A SANCHO PANZA – trefná satira na boj s veternými mlynmi
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                        Vstupné 9 €
22:45 – 00:00 ZVA 12-28 BAND (SK)        15+
ŠIBENICA FRAJERKA – recesistický koncert blues-rocku s folklórnym nádychom
Nádvorie Čierna veža, Štefánikovo námestie                                                          Vstupné 7 €

NEDEĽA 3. september 2017

10:30 – 11:45
Študenti katedry nonverbálneho divadla HAMU Praha (CZ)  9+
VĚC – magická klauniáda kúziel, trikov a akrobacie vo vesmíre
Šapitó EURÓPA, Zámocké námestie                                                                          Vstupné 6 €
13:00 – 14:15 NOVÉ DIVADLO Nitra (SK)  15+
KÚPALISKO – satirický psychothriller o obyčajných ženách a neobyčajnom chlapovi
Kino Akropola, Ul. P. Križku                                                                                        Vstupné 8 €
14:30 – 15:00 BRATŘI V TRICKU Praha (CZ)  Family
PRASEČÍ CIRKUS – pouličná cirkusová klauniáda o lietajúcich prasiatkach
Nádvorie Čierna veža, Štefánikovo námestie                                                          Vstupné 4 €
15:30 – 16:40  
KOŇA JEHO! (SK) – poetické gagoviny v priestoroch bývalej kočiarne  12+ Účinkujú: nominovaní recitátori zo SR a Martin Geišberg
Kočiareň, Mestský úrad, Štefánikovo námestie                                                      Vstupné 5 €
17:30 – 18:30
VYHLÁSENIE LAUREÁTOV ZG + TH / ZATVORENIE FESTIVALU
– hymny, stiahnutie vlajok
Areál Mestského hradu, Banícka bašta, Zámocké námestie                                Vstup voľný
19:00 – 20:45  
Divadlo ASTORKA Bratislava (SK)  15+     
JAMA DERAVÁ – sarkastické zrkadlo súčasného slovenského malomeštiactva
Šapitó EURÓPA, Zámocké námestie                                                                         Vstupné 17 €

SPRIEVODNÝ PROGRAM / DENNE

08:30 – 20:00
NOMINOVANÍ SLOVENSKÍ A ZAHRANIČNÍ KARIKATURISTI  Family
Pol LEURS (LU), Jan HRUBÝ (CZ), Henryk CEBULA (PL), Valentin GEORGIEV (BG), Natália LOŽEKOVÁ (SK), Tomáš Eniac CÍGER (SK)
Galéria NBS – Múzeum mincí a medailí, Štefánikovo námestie                        Vstupné 0,50 €
10:00 – 20:00 
SOV-SOŠM – Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku (SK)
JANO SCHUSTER A INÉ KRESLENÉ OBRÁZKY  Family
Karikatúry so športovou tematikou od Jána Schustera.
Bellov dom – 1. poschodie, Ul. J. Kollára (vchod cez Uličku slávnych nosov)  Vstup voľný
10:00 – 20:00 
MÚZEUM GÝČA (SK) – NÁŠ DOMOV v 20. storočí   Family
Stála expozícia najväčšej zbierky gýčov v strednej Európe.
Viac ako 1000 rôznych „artefaktov“ z nášho krásneho domova.
Bellov dom – prízemie, Ul. J. Kollára (vchod cez Uličku slávnych nosov)     Vstupné 2 €
10:00 – 21:00 GALÉRIA ARCHÍV (SK) – ART-ISTI   Family
Reportážne fotoportréty umelcov očami Gustáva Hegedüša.
Galéria Archív – 1. poschodie, Ul. J. Kollára                                                         Vstup voľný

Zmena programu vyhradená              Stav k 10. 7. 2017

TOP produkcie pre dospelých / TOP produkcie pre deti a pre rodiny
Family  Programy vhodné pre celú rodinu
6+  Programy vhodné pre deti od X rokov       

Spracoval: Ján Fakla

Print Friendly, PDF & Email

Pridaj komentár