Kremnica prehlasovala Bratislavu, Košice aj Prešov

Kremnica prehlasovala Bratislavu, Košice aj Prešov

Po niekoľkých mesiacoch práce, v piatok 26. augusta, členovia občianskeho združenia 1115 slávnostne otvorili zrekonštruované námestíčko pred kinom Akropola. O rekonštrukčných prácach a pôsobení oz 1115 sa zhovárame s jeho tajomníkom, Zdenkom Gálisom.

Ako ste získali finančné prostriedky na opravu námestíčka?
Vďaka programu ThinkBig nadácie Ekopolis sme sa dostali do širšieho výberu občianskych združení, ktoré mohli žiadať o finančný príspevok. O tom, ktoré tri projekty budú podporené rozhodlo SMS hlasovanie za jednotlivé projekty a našim priaznivcom sa podarilo prehlasovať Bratislavu, Košice aj Prešov a získali sme tretí najvyšší počet SMS hlasov. Ešte raz ďakujeme všetkým ktorí sa zapojili a poslali svoj hlas, vďaka nim sme získali 7000 € na úpravu priestoru pred kinom Akropola.

Aký bol váš zámer? Čo všetko ste chceli na námestíčku zmeniť?
Sedem tisíc eur nie je málo, ale nie je to dosť na to, aby sa dalo námestíčko nejako zásadne zmeniť, nebol to však ani náš zámer. Mali sme skromnejšiu ambíciu, námestíčko jednoducho oživiť, aby sa opäť stalo príjemným priestorom pre oddych, relax a stretnutia. Znamenalo to osadenie nových lavičiek, stojanov na bicykle, smetných košov, opravu a čiastočnú výmenu dlažby, výsadbu novej zelene a spustenie WI-FI signálu pre bezplatný internet. Viem, že mnohí, najmä mladí, očakávali trochu viac, napríklad športové vyžitie, ale každý kto niekedy robil väčšie stavebné úpravy vie, že spomínaná suma bola len „tak tak“.

Všetky tieto aktivity vykonávali dobrovoľníci?
Program ThikBig je zameraný práve na dobrovoľníctvo, na ochotu a chuť spraviť vo svojom voľnom čase niečo pre svoje okolie bez nároku na honorár. Dobrovoľníci odviedli deväťdesiat percent práce, odborníkov sme museli zavolať len na odborné činnosti.  Taktiež sme dostali nezištnú pomoc aj od Mestského úradu, konkrétne z Technických služieb a Mestskej zelene, ktorým týmto tiež ďakujeme. Počas dvoch mesiacov, ktoré rekonštrukcia trvala, pred kinom pomáhalo zhruba 20 dobrovoľníkov.

Námestíčko slávnostne otvoríte 26. augusta 2011. Všetky práce sú už ukončené, je to definitívna podoba námestíčka?
Na otvorení sa chceme poďakovať partnerom, donorskej nadácii, sponzorom aj dobrovoľníkom. Definitívnu podobu však námestie získa až po výsadbe okrasných rastlín, ktoré ja naplánované na druhý septembrový týždeň. Vďaka finančnému príspevku od mesta ju zrealizuje oddelenie mestskej zelene. Námestie teda bude prekvitať v plnej kráse až budúci rok.

Aké máte ďalšie plány?
Naše občianske združenie pôsobí v Kremnici od roku 2007, naša činnosť sa viaže na kino Akropola a Kremnica je pravdepodobne najmenším slovenským mestom, ktoré ešte má funkčné kino. Okrem pravidelného premietania v kine však organizujeme aj iné kultúrne podujatia, koncerty, divadelné predstavenia, pred voľbami sme ale zorganizovali napríklad aj verejnú diskusiu s kandidátmi na primátora. Našim cieľom je rozvíjať kultúrne a občianske aktivity v meste, za 4 roky sme zorganizovali okolo stovky podujatí. Budova kina je však žiaľ na pokraji svojej životnosti a môže sa stať, že nás odstaví vážnejšia porucha na vodoinštalácii, elektroinštalácii alebo kúrení a kino budeme musieť zavrieť. Preto verím, že po mestskom kultúrnom stredisku sa pozornosť poslancov upriami na mestské kino, ktoré nutne potrebuje rekonštrukciu. Bola by škoda najväčší priestor pre kultúrne a občianske aktivity v meste zavrieť a nechať chátrať.

Pracovné nasadenie:

Otvorenie námestíčka: 

Zdieľať tento príspevok.