Na Skalke vyrastá nová dominanta

Spoločnosť Skalka aréna, s.r.o. Banská Bystrica začala v auguste s výstavbou vyhliadkovej veže s reštauráciou na Peknej vyhliadke. Stavba bola povolená Stavebným úradom Mesta Kremnica v roku 2009. Na Skalke tak vyrastie nová dominanta, ktorá podľa investora prinesie rozšírenie a skvalitnenie služieb pre všetkých návštevníkov strediska v zime i v lete, podľa poslanca Ivana Petráša však budova skomplikuje pohyb bežkárom, zjazdárom aj turistom.

 

Dokončenie stavby je naplánované na október 2012

Na prízemí budú verejné WC, požičovňa športových potrieb a lyžiarska škola. Samoobslužná reštaurácia s kapacitou 60 miest a vonkajšími terasami pre ďalších 60 osôb bude situovaná na 1. podlaží. Na 2. podlaží bude kaviareň pre 40 osôb a vyhliadková terasa. Z nej budú mať návštevníci nezabudnuteľný výhľad na široké okolie.

Reštaurácia bude otvorená celoročne a okrem návštevníkov Skalky bude poskytovať služby aj pre organizované akcie, ako sú rôzne oslavy, vrátane menších svadieb, stretávok, školení a pod.

V zimných mesiacoch stavba oddelí bežeckú trať, ktorá povedie po hrebeni smerom na Severný okruh od lyžiarov využívajúcich zjazdovku, čím sa podľa Jána Hyžu, konateľa spoločnosti Skalka aréna s.r.o., zabráni kolíziám a stretom ku ktorým doteraz na tomto mieste dochádza.

Dokončenie stavby s rozpočtom 580 tisíc EUR je naplánované na október budúceho roku. Počas najbližšej zimy sa na základy stavby presunie bufet, ktorý momentálne stojí nad konečnou stanicou lanovky a budú tam inštalované aj splachovacie WC. Ján Hyža ubezpečil milovníkov bežeckého lyžovania, že budova reštaurácie nezasiahne do bežeckej trasy a bežkárom bude vyhradený štvormetrový koridor, ktorý v smere od vysielača bude obchádzať budovu z pravej strany. “Počas konania pretekov Biela stopa navyše vyhradíme osem metrový pás, ktorý v smere od vysielača bude reštauráciu obchádzať z ľavej strany,” uistil Hyža.

 

Názor Ivana Petráša, poslanca MsZ, člena výboru TJ Biela stopa Kremnica a člena Horskej služby na Skalke

„Nepochybujem o tom že aj Skalka ako iné strediská cestovného ruchu potrebujú mať kvalitne vybudované služby pre návštevníkov ku ktorým patrí aj skupina bežkárov ktorých sa snažím zastať. Problém Skalky a jej okolia je však v nekoncepčnom a necitlivom budovaní objektov a zariadení ku ktorému výrazne dopomohlo aj odsúhlasenie zle riešeného územného plánu zóny Skalka v minulosti.  Upokojiť sa s vyjadrením pána Hyžu o štvormetrovom koridore, v mieste kde je trasa obojsmerná, sa môže len ten, kto na tomto mieste nikdy v zime nestál a problému sa nerozumie. O bezproblémovom prechode pretekov Biela stopa Euroloppet ľavou stranou objektu v smere od vysielača, uskromnením sa zjazdárov pri výjazde zo sedačky, osem metrový pásom, ja osobne silne pochybujem po skúsenosti s „umožnením“ prechodu cez zjazdovku počas posledných pretekov. Škoda, že zámer na nadchádzajúcu zimnú sezónu premiestniť bufet na základy budúcej reštaurácie nie je opačný. Napríklad premiestnenie základov na miesto dnešného bufetu. Vyriešilo by to možno veľa nepríjemností, ktoré nás dnes znepokojujú na najužšom mieste prepojenia severu s juhom Kremnických vrchov.“

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.