Osemdesiatročné životné jubileum Rudolfa Čillíka

Osemdesiatročné životné jubileum Rudolfa Čillíka

Kremničan Rudolf Čillík, lyžiar-bežec, tréner, lyžiarsky a telovýchovný funkcionár sa 7. novembra 2011 dožil významného životného jubilea – osemdesiatich rokov.

Rudolf Čillík je najúspešnejšou postavou histórie kremnického športu a snáď najvýraznejšou postavou bezmála storočnej histórie organizovaného kremnického lyžovania. Narodil sa v Kremnici. Osem rokov figuroval v reprezentačnom kádri bývalej ČSR a ČSSR, bol aj kapitánom reprezentácie. V 60. rokoch minulého storočia bol najúspešnejším česko-slovenským bežcom. V rokoch 1957 – 1967 získal deväť individuálnych titulov majstra Československa (3-krát na 15 km, 5-krát na 30 km, 1-krát na 50 km), dva tituly pridal ako člen štafety Stredoslovenského kraja. V r. 1960 reprezentoval člen Baníka Kremnica ako jediný bežec Československo na Zimných olympijských hrách v americkom Squaw Valley (15 km – 36. miesto, 30 km – 30. miesto). Dva razy sa postavil do stopy Majstrovstiev sveta. V r. 1962 v poľskom Zakopanom (15 km – 30. miesto, 30 km – 31. miesto, štafeta 4 x 10 km – 11. miesto) a v r. 1966 v „mekke“ severského lyžovania, v nórskom Oslo-Holmekollene (50 km – 23. miesto). Je dosiaľ historicky jediným členom kremnického oddielu, či klubu – olympionikom. Bol mu udelený titul Záslužilý majster športu.

Obdivuhodná je aj jeho viac ako 50-ročná trénerská dráha. S trénerstvom začal ešte ako aktívny pretekár v Športovej škole dorastu, pokračoval v TJ Baník, Tréningovom stredisku mládeže, TJ, ŠKL, ŠKL Banská spoločnosť i MKL Kremnica až do začiatku tohto storočia. Vychoval niekoľko slovenských a československých reprezentantov. Trénoval budúcu prvú slovenskú zimnú olympiiskú medailistku Gabrielu Sekajovú (neskôr Svobodovú, dnes Soukalovú). Tá získala striebro na ZOH 1984 a bronz na MS 1974 v štafetovom behu. Pod jeho dohľadom sa pripravovali napr. Anna Osvaldová, Kristína Priwitzerová, Jaroslava Kratochvílová (neskôr Páričková), Ondrej Párička, Ľudovít Fusko, Mojmír Slosiarik, dorastenecký majster ČSSR Marián Čunderlík, dnešný predseda MKL Kremnica Róbert Kapšo, neskôr známy funkcionár Slovenského lyžiarskeho zväzu  Peter Neuschl, európsky šampión v letnom štafetovom biatlone Milan Majliš, slovenskí reprezentanti, účastník MS Štefan Korsch, účastníci juniorského svetového šampionátu Peter Korsch, Martin Bialek. Jeho tréningové metódy spoznal aj dorastenecký lyžiar-bežec Jozef Pribilinec, neskôr prvý a dosiaľ jediný Slovák – atletický olympijský víťaz (OH 1988, chôdza 20 km).

Mnoho rokov do r. 2002 stál na čele slovenského bežeckého lyžovania, ako predseda Bežeckého úseku VZL SÚV ČSZTV, neskôr SLZ, bol členom predsedníctva SLZ (Slovenského lyžiarskeho zväzu), pracoval i vo federálnych lyžiarskych orgánoch bývalej ČSSR. Stál pri zrode masových vytrvalostných pretekov Biela stopa SNP, niekoľko rokov bol jej riaditeľom. Podieľal sa na organizovaní Bezroukovho memoriálu, medzinárodných pretekov FIS ako podpredseda organizačného výboru. Bol členom výboru viacoddielovej TJ Kremnica, podpredsedom TJ, podpredsedom lyžiarskeho oddielu TJ Kremnica (neskôr ŠKL, ŠKL BS). Pracoval aj v olympijskom hnutí ako podpredseda Olympijského klubu Banská Bystrica a člen Etickej komisie Slovenského olympijského výboru. V r. 2002 mu bolo udelené vyznamenanie SOV – Strieborné olympijské kruhy.
Bežeckému lyžovaniu sa venovala celá rodina Rudolfa Čillíka. Manželka Ľudmila (rod. Slosiariková) pretekala i trénovala žiactvo. Špičkovými mládežníckymi pretekármi boli aj syn Martin a dcéra Eva. Martin bol i trénerom v kremnickom klube, asistent reprezentačného trénera žien SR a servismanom bežcov a biatlonistov na dvoch ZOH, dnes je funkcionárom MKL. Dcéra Eva pracovala i v SLZ ako sekretárka pre severské disciplíny. Pokračovateľom Čillíkovcov v bielej stope je vnuk Martin v žiackej kategórii. Mnohí si pamätajú Rudolfa Čillíka aj ako aktívneho futbalistu Kremnice a hrajúceho trénera Interu Horná Ves.

Mestské zastupiteľstvo v Kremnici ešte na svojom tohtoročnom marcovom zasadnutí schválilo pomenovanie lyžiarskeho bežeckého štadióna na Skalke pri Kremnici názvom Lyžiarsky štadión Rudolfa Čillíka. Stalo sa tak na návrh Mestského klubu lyžiarov (MKL) Kremnica, ktorý predniesla poslankyňa MsZ, členka a trénerka žiactva MKL Kremnica Jana Brünnová. Aj takouto formou ocenili dlhoročné zásluhy Rudolfa Čillíka o rozvoj kremnického bežeckého lyžovania, o budovanie areálu bežeckého lyžovania na Skalke, vyjadrili úctu a vďaku za jeho celoživotné dielo v prospech behu na lyžiach v Kremnici i na Slovensku. Ešte aj dnes sa zaujíma o dianie v kremnickom bežeckom lyžovaní, je členom Výkonného výboru MKL Kremnica. V predminulej zime pôsobil na pretekoch aj vo funkcii technického delegáta Bež. úseku SLA (Slovenskej lyžiarskej asociácie).

Blahoželáme Rudkovi k životnému jubileu, želáme mu pevné zdravie a ešte veľa radosti z diania v bielej lyžiarskej stope!

Jozef Mecele

 

V marci 2008 sa na Skalke pri Bezroukovom memoriáli stretol Rudolf Čillík  so svojou bývalou zverenkou, odchovankyňou TJ Baník Kremnica Gabrielou Soukalovou (predtým Svobodovou, dievčenským priezviskom Sekajovou), dnes pôsobiacou v Česku. Tá dosiahla v bielej stope najvýraznejšie úspechy z členov, či odchovancov kremnického bežeckého lyžovania. Ako reprezentantka ČSSR získala striebro na ZOH 1984 v Sarajeve v štafete na 4 x 5 km, štafetový bronz jej patril z MS 1974 vo Falune. Jej dcéra Gabriela Soukalová ml. reprezentovala Česko na ZOH 2010 vo Vancouveri v biatlone.

Zľava: Rudolf Čillík, Gabriela Soukalová (Svobodová-Sekajová), vpravo Gabriela Soukalová ml.
Foto: Miloš Lacko

Zdieľať tento príspevok.