Úspešný štart v Rakúsku

Foto Ján Ďurian

Jerguš Baláž

Po našom pretekárovi Richardovi Zandtovi, ktorý štartoval štyrikrát na Majstrovstvách Európy, sa v roku 2012 rozhodol reprezentovať Kremnicu ale aj Slovensko Jerguš Baláž na Medzinárodných majstrovstvách Rakúska v kulturistike a fitness, ktoré sa konali v meste St. Pölten.

Foto Ján Ďurian

Jerguš Baláž

Oddiel TJ KO Kremnica zaslal oficiálnu žiadosť na zväz – SAKFST a po jej schválení sme začali s Jergušom ladiť záverečnú prípravu na súťaž. Hlavne diéta, ktorá trvala nekonečných pätnásť týždňov bola veľmi ťažká a namáhavá, ako po fyzickej tak aj po psychickej stránke. Za toto obdobie Jerguš zdietoval a ťažkým tréningom znížil svoju hmotnosť o 12 kilogramov. Na svoju prvú súťaž v zahraničí sa pripravil veľmi dobre a dosiahol zatiaľ svoju najlepšiu formu.

Dňa 28. apríla 2012 privítalo mesto St. Pölten, ktoré je zároveň aj hlavným mestom Spolkovej krajiny Dolné Rakúsko účastníkov súťaže nádherným počasím a s teplotou nad 30° C. Pretekári, ale ani ich doprovod pri dvanásť hodinovom maratóne, ktorý je už charakteristický pre túto súťaž, nemali žiaden voľný čas aby si mohli pozrieť toto nádherné barokové mesto založené v roku 1159 na rieke Traisen. Táto metropola so svojimi 50.000 obyvateľmi ponúka okrem histórie aj veľa kultúrnych a športových podujatí.

Súťaž sa konala v modernej viacúčelovej hale na okraji mesta. Pre kategórie kulturistika a klasická kulturistika sa prihlásili pretekári z deviatich krajín. Pretože sme pôvodne predpokladali že Jerguš bude štartovať v kategórii do 75 kilogramov jeho hmotnosť 73,5 kilogramov zodpovedala pre túto kategóriu. Priamo na súťaži sme dozvedeli, že najľahšia kategória v kulturistike bude do 80 kilogramov. Jerguš musel v ťažkých súbojoch bojovať s pretekármi ťažšími o päť až šesť kilogramov. V tejto kategórií bola veľmi silná slovenská trojica pretekárov. Víťazom sa stal majster Slovenska Filip Godzák, ktorý potvrdil svoje vysoké ambície aj na Medzinárodných majstrovstvách Rakúska. Druhý bol Peter Muráň a nepopulárne štvrté miesto obsadil Jerguš Baláž. Na treťom mieste rozhodcovia videli domáceho pretekára Wendelína Klinglera. Absolutným víťazom súťaže sa stal Magnus Samuelson z Islandu víťaz kategórie do 100 kilogramov, tesne pred Slovákom Martinom Krakovským víťazom kategórie do 90 kilogramov.

Početná výprava Slovenska pozostávajúca z „druhej vlny“ kulturistov a klasických kulturistov dosiahla vo všetkých kategóriách na medailové priečky a získala tri prvenstvá. Náš pretekár Jerguš Baláž ukázal veľkú perspektívu aj pre kategóriu do 80 kilogramov. Ak chceme dosiahnuť na víťazstvo v tejto kategórií, bude potrebné nabrať ešte 6 kilogramov svalovej hmoty a to znamená v tréningu nadvíhať nespočetne ton železa a podriadiť tomu celú životosprávu na dva až tri roky.

Ján Ďurian, predseda oddielu

Zdieľať tento príspevok.