Záhradkári vystavia to najlepšie z tohtoročnej úrody

Záhradkári vystavia to najlepšie z tohtoročnej úrody

Jeseň je vari najkrajším obdobím pre záhradkára. Dozrieva ovocie, zberá sa zelenina, vykopávajú sa zemiaky. Dozreté plody sa spracovávajú na lekvár, džemy a rôzne šťavy. Konzervujeme zeleninu, zavárame či nakladáme kapustu na zimné dni. Niektorí si z prebytkov ovocia nechajú urobiť kvalitný destilát, ktorý počas zimných mesiacov zahreje telo i dušu.

Každú jar sa záhradkár zamýšľa, aké prekvapenia mu zas pripraví príroda. Bude dosť vlahy, keď ju najviac potrebuje ovocie aj zelenina, bude dostatok slnka pri dozrievaní, nezničí úrodu ľadovec? Napriek týmto obavám sa príroda vždy zachová podľa vlastných zásad. Nemôžeme ju ovplyvniť, no môžeme jej pomôcť tým, že v čase sucha rastliny polievame, prihnojíme a ošetríme proti škodcom a chorobám. V súčasnosti medzi ľuďmi pretrváva názor, že najľahšie získame ovocie a zeleninu nákupom v obchodných reťazcoch. Nechceme vyvracať tento názor, ale čo môže byť krajšie ako jarné vysádzanie zeleniny vo vlastnej záhradke, ktorú budeme na jeseň zberať a zásobíme ňou pri väčšej úrode svoju rodinu alebo priateľov. Nie je pre záhradkára väčší relax, ak po celodennej práci alebo na konci týždňa môže isť do vlastnej záhradky, či už na Šibeničnom vrchu, na Gróbni, pri Elbe alebo na Špitálskom, a tam si vychutnať slniečko, pokopkať zeleninu, radovať sa zo zakvitnutých záhonov kvetov, vytrhať burinu. A za tým všetkým si dať kávičku, pohrať sa s deťmi alebo vnúčencami, posedieť s priateľmi a tešiť sa z krásnych chvíľ v prírode.

Mesto Kremnica spolu so Slovenským zväzom záhradkárov práve na jeseň, vždy prvý októbrový týždeň pravidelne organizuje výstavu Kremnické jablko. Názov netreba brať úplne doslovne, pretože, okrem najkrajších jabĺk sa tu prezentujú aj hrušky, drobné ovocie, rôznorodá zelenina a kvety. Veľmi atraktívnym spestrením sú aj aranžmány. Už pár rokov záhradkári vystavujú svoje destiláty, ktoré vypálili z úrody v kremnickej pálenici. Na výstavu sa prijímajú aj zaváraniny rôznych druhov,  pomazánky, (najlepšie ak prinesiete aj osvedčený recept), a ak niekto dopestoval nezvyčajnú zeleninu a ovocie (tvarovo alebo veľkosťou) je to vždy rarita, ktorá zviditeľní svojho majiteľa.

Vystavené exponáty hodnotí nezávislá odborná komisia a tie najkrajšie bývajú ocenené vecnými cenami. Základná organizácia SZZ v Kremnici opäť po roku pozýva všetkých svojich členov, ale aj neorganizovaných záhradkárov, aby sa prišli pochváliť tým, čo doma dopestovali a priniesli svoje produkty na výstavu ovocia a zeleniny „Kremnické jablko 2012“. Pretože to, čo máme v pivnici, slúži len pre naše potešenie, ale ak sa chceme aj pochváliť, je práve táto výstava, ktorú každoročne navštívi 500 až 600 návštevníkov, tou najlepšou príležitosťou. Dva až tri kusy ovocia, ktoré dávame na výstavu nám predsa nemôžu chýbať a na požiadanie sa exponáty po výstave majiteľovi vracajú.

Súčasne pozývame všetkých záujemcov a priaznivcov na prehliadku vystavených exponátov do veľkej sály obnoveného Mestského kultúrneho strediska v dňoch od 3. do 5. októbra.

ZO SZZ v Kremnici

Program výstavy Kremnické jablko 2012

1. – 5. október, veľká sála Mestského kultúrneho strediska

pondelok 1. 10.: zber produktov, 9.00 – 17.00
utorok 2. 10.: zber produktov, 8.00 – 12.00
streda 3. 10.: otvorenie výstavy, 15.30 – 17.00
štvrtok 4. 10.: výstava, 8.00 – 14.00
piatok 5. 10.: slávnostné vyhodnotenie, 15.30

Zdieľať tento príspevok.