Matej Tóth štedro zasmečoval

Matej odovzdal dar Ľubošovi Moravčíkovi zo Svetielka nádeje. Foto archív MT

Mladému Kremničanovi Matejovi Tóthovi v osemnástich rokoch diagnostikovali leukémiu, nevzdal sa však a svoj boj nad chorobou vyhral. Dnes študuje na vysokej škole a na výročie vypuknutia choroby organizuje charitatívny volejbalový turnaj, ktorého výťažok posiela na konto Svetielka nádeje. Za tento dar združenie zorganizuje Vianoce pre deti na onkologickom oddelení Banskobystrickej nemocnice, ktoré nemôžu prerušiť liečbu ani počas sviatkov.

Matej odovzdal dar Ľubošovi Moravčíkovi zo Svetielka nádeje. Foto archív MT

Nultý ročník charitatívneho volejbalového turnaja Zasmečuj deťom zdravie Matej zorganizoval len niekoľko mesiacov po prepustení z nemocnice. “Nultý ročník bol záležitosťou jedného dňa, pretože bolo na prípravu málo času, ale predsa sa zadarilo,” hovorí. “Zúčastnilo sa ho dvanásť družstiev a kultúrnym vyžitím pre hráčov ale aj divákov boli vystúpenia Zuzana Smatanovej, Bystríka, Adama Ďuricu, Lenky Ferenčíkovej a skupiny Grammy.” Prvý ročník turnaja sa konal tento rok a jeho výťažok bol 2 205 €. “Keď som na pódiu vyhlasoval výsledky turnaja a následne aj sumu vyzbieraných peniažkov, bol som nadšený,” priznáva Matej. “Až vtedy mi to tak doplo, že to je dosť veľká suma, ktorá môže prikrášliť život malým pacientom.”

Zo združením Svetielko nádeje sa dohodli, že za tieto peniaze nenakúpia hračky, ale zorganizujú deťom z onkologického oddelenia pravé Vianoce. “Bude za ne hradená štedrá večera a všetko, čo k nej patrí,” hovorí Ľuboš Moravčík zo Svetielka nádeje. “Bolo to vždy tak, že za deťmi, ktoré musia byť na Vianoce v nemocnici, príde celá rodina, aby sa mohli spoločne navečerať pri štedrovečernom stole. Vždy sa nám preto ťažko odhaduje, pre koľko ľudí máme tú večeru zabezpečiť. Minulý rok sme mali osem detičiek za ktorými prišli ich rodičia a súrodenci. Z tých peňazí teda určite niečo ostane, potom sa Matej môže rozhodnúť, čo s tými peniažkami urobíme ďalej, či kúpime nejaké hry, alebo ich použijeme na výlet pre deti. To už bude na ňom.”

Matej stále chodieva do nemocnice na kontroly. “Chodím často za mojou rehabilitačnou sestrou, sestričkami a doktormi na oddelenie. Za deťmi ale nie, veľa ich nepoznám a oni nepoznajú mňa a navyše im zdravotný stav nedovolí vidieť nikoho iného len rodičov pár krát do týždňa.” Vianoce bude Matej tráviť doma s rodinou a v pokročilej hodine pôjde k priateľke. “Na darčeky už dávno nie som, ja osobne Vianoce ako také moc nemusím, už nikdy nebudú také, aké si ich pamätám z pred piatich rokov,” hovorí. Pripúšťa však, že tento rok sa aj vďaka tomu, že malým pacientom nezištne pomohol prežiť pekné Vianoce, môžu dostaviť nečakané emócie.

Turnaj Zasmečuj deťom zdravie by preto rád udržal aj naďalej. “Zorganizovať takúto akciu je v podstate jediný spôsob, akým môžem pomôcť. Prišli rôzni ľudia z celého Slovenska, zašportovali si, pobavili sa a hlavne pomohli, bola to vydarená akcia. A je o to krajšia, že som natrafil na ľudí, ktorí chcú tiež pomôcť. Veľa kamarátov a známych so mnou turnaj chystalo týždne vopred a nik za to nič nechcel. Je to krásne vidieť, že stále sme ľudia, ktorí chcú pomáhať!,”

 

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.