Kino Akropola bude žiadať o príspevok na digitalizáciu

Kino Akropola bude žiadať o príspevok na digitalizáciu

Kino Akropola požiada Audiovizuálny fond o dotáciu na digitalizáciu. Oproti kinám v okolí, ktoré budú plne digitalizované v štandarde DCI, v Kremnici pôjde o finančne menej náročnú a flexibilnú digitálnu technológiu E-cinema HD.

Plná digitalizácia kina do štandardu DCI by podľa vedúceho kina Akropola, Zdenka Gálisa, nebola reálna. “Sumy na DCI kino a E – kino sú neporovnateľné,” hovorí. “O plnú digitalizáciu sme mesto ani nežiadali, technológia DCI stojí okolo 120 000 €, E-cinema bude stáť približne 22 000 €.” Finančnú spoluúčasť mesta vo výške 4000 € poslanci jednomyseľne chválili na marcovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve, sumou 2000 € prispeje spoločnosť ELBA Kremnica. “Zvyšnú sumu budeme žiadať od Audiovizuálneho fondu,” hovorí Gális.

Podľa Gálisa rozdiel medzi kinom s technológiou DCI a E-cinema je ten, že novinky a kasové trháky môže hrať len kino typu DCI. “K novinkám sa síce nedostaneme, kino ale bude fungovať a nová technológia nám umožní premietať nie len filmy v kvalite Blu-ray, ale aj športové prenosy, satelitné televízne prenosy, internetové obsahy a mnoho iného. Jedná sa o veľmi flexibilnú technológiu, ktorej možnosti sú nesmierne široké.” S novou technológiou sa teda kino chystá aj upraviť dramaturgiu premietania. “Chceme sa inšpirovať kinom Aero v Prahe, ktoré máva špeciálne projekcie pre seniorov, pre rodiny s deťmi, tematické večery a podobne. Novú dramaturgiu však ešte bližšie predstavíme, keď budeme novou technológiou skutočne disponovať.” Pri najoptimistickejšom variante by to podľa Gálisa mohlo byť už počas tohto leta.

Digitalizácia bude konkrétne znamenať inštaláciu 18 nových reproduktorov pre priestorový zvuk Dolby Surround, samozrejme výkonný digitálny projektor, ktorý bude premietať z premietacej kabíny a vymení sa aj premietacie plátno za špeciálne s lepšou odrazivosťou obrazu. K tomu kino získa aj potrebné prehrávacie zariadenia a satelitnú technológiu. Digitálna premietacia technika je prenosná, bude teda možné premietať takmer kdekoľvek na plátno o rozmeroch 8×4 metre.

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.