Na Krahulskom štíte rastie vyhliadková veža

Mestské lesy Kremnica oslávia dvadsiate výročie obnovenia vlastníckych práv k lesným majetkom, vybudovaním vyhliadkovej veže na Krahulskom štíte. Bude mať 13,5 metra a z vyhliadkovej terasy budú mať návštevníci Kremnicu ako na dlani.

vyhliadkova_veza_1Už niekoľko dní je z mesta viditeľná konštrukcia veže na Gróbni, ako Krahulský štít nazývajú domáci. Konštrukciu tvorí šestnásť vztýčených stĺpov, ktoré sú ukotvené na mohutnom betónovom základe.

O vyhliadkovej veži v Kremnických vrchoch uvažoval riaditeľ Mestských lesov Kremnica, Karol Mutňanský, už dlhšiu dobu. Kvôli dobrej prístupnosti a atraktívnemu výhľadu na mesto, padla voľba na vrchol Krahulského štítu. “Zámer vybudovania rozhľadne na Krahulskom štíte vznikol v minulom roku pri príležitosti dvadsiateho výročia obnovenia vlastníckych práv mesta k lesnému majetku. Projektovú dokumentácia a stavebné povolenie máme od minulého roka, s budovaním sa začalo v apríli, ale počasie stavbe neprialo,” hovorí Karol Mutňanský. Ťažkú techniku sa kvôli jarným dažďom podarilo na miesto dopraviť až v júli. Teraz však už stavba pokračuje podľa plánu.

Veža bude mať výšku 13,5 metra a vyhliadkovú terasu vo výške 9 metrov. “Najpôsobivejší výhľad z veže bude na juh – juhozápad. Okrem Kremnice uvidia návštevníci Žiarsku kotlinu, južnú časť Kremnických vrchov, Vtáčnik, Štiavnické vrchy, na sever bude vidieť do Kunešova a do Turčianskej kotliny a na východ bude vidieť hlavný hrebeň Kremnických vrchov,” avizuje Mutňanský.

vyhliadkova_vezaVšetko drevo použité na stavbu veže samozrejme pochádza z mestských lesov. “Stĺpy sú jedľové, pripravené v decembri, zábradlia, schody a šindel bude z červeného smreka. Celkovo na vežu použijeme zhruba 25 kubíkov dreva,” vysvetľuje riaditeľ mestských lesov. Do voľného združenia na výstavbu vyhliadkovej veže sa spojili  mesto Kremnica, obec Krahule, Mestské lesy Kremnica a spoločnosť ELBA, každý prispel finančne alebo materiálom. Celkový rozpočet na výstavbu veže je 40 000 €.

Pred dokončením veže, mestské lesy označia odbočku na vyhliadkovú vežu z gróbňového chodníka Kremnica – Krahule a pribudnú aj informačné tabule v Kremnici aj v Krahuliach. Pod vežou pribudne vyhliadková terasa, lavice aj stoly na oddych. Ak nenastanú nepredvídané okolnosti a počasie vydrží, prví návštevníci budú môcť vychutnať výhľad na okolie už v septembri a na otvorení  veže, nebude podľa slov Karola Mutňanského, chýbať guľáš ani muzika.

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.