Kino Akropola získalo dotáciu od Audiovizuálneho fondu

Kino Akropola získalo dotáciu od Audiovizuálneho fondu

Audiovizuálny fond podporil žiadosť kina Akropola sumou 14 000 €. Finančnú spoluúčasť mesta vo výške 4000 € poslanci jednomyseľne chválili na marcovom mestskom zastupiteľstve, sumou 2000 € prispeje spoločnosť ELBA Kremnica.

Všetci členovia komisie Audiovizuálneho fondu projekt kina Akropola hodnotili vysoko pozitívne. “Predložený projekt digitalizácie kina Akropola Kremnica technológiou E-cinema považujem v tejto výzve za jeden z najlepších. Žiadateľ má jasnú predstavu o fungovaní kina, o jeho dramaturgii a celkovom rozvoji. Preto mi je veľmi ľúto, že v tomto prípade z finančných dôvodov neexistuje zatiaľ možnosť pre digitalizáciu kina technológiou D-Cinema,” píše člen komisie vo svojom hodnotení.

Podľa Zdenka Gálisa z občianskeho združenia 1115, ktoré kino Akropola prevádzkuje, získať technológiu D-cinema, teda plnú digitalizáciu v najvyššom štandarde nebola pre Kremnické kino reálna. “Kým náklady na E-cinemu sú okolo 20 tis. €, D-cinema by si vyžiadala až päťnásobne vyššiu sumu, čo nie je v možnostiach samosprávy ani sponzorov,” vysvetľuje Gális. Okrem ceny je rozdiel medzi E-cinema a D-cinema ten, že novinky a kasové trháky môže hrať len kino typu D-Cinema. “K novinkám sa s E-cinema nedostaneme, kino ale bude fungovať a nová technológia nám umožní premietať nie len filmy v kvalite Blu-ray, ale aj športové prenosy, satelitné televízne prenosy, internetové obsahy a mnoho iného. Jedná sa o veľmi flexibilnú technológiu, ktorej možnosti sú nesmierne široké,” hovorí Gális.

Spolu s novou technológiou sa kino pripravuje aj na zmenu dramaturgie. “Pripravujeme novú štruktúru premietaní, aby bol program kina pestrý, aby zaujal všetky generácie a fanúšikov rôznych žánrov. Novú dramaturgiu predstavíme spolu so spustením novej technológie,” avizuje Gális. Z plánov zatiaľ prezradil len letné kino pod holým nebom. “Letné kino sme prvý krát vyskúšali pred pár dňami a boli sme milo prekvapení vysokou účasťou divákov. Toto leto ešte budeme premietať na námestíčku pred kinom, budúce leto však chceme premietanie pod holým nebom presunúť  do Zechenterovej záhrady.” Podľa Zdenka Gálisa by kino mohlo novú technológiu získať už na jeseň tohto roka.

 

Silver Jurtinus, autor je členom občianskeho združenia 1115

Zdieľať tento príspevok.