Toto nie je šperk!

Putovná výstava „Toto nie je šperk!“ prezentuje desať kolekcií šperkov študentov stredných umeleckých škôl odboru Zlatníctvo a strieborníctvo/Šperk z ôsmich európskych krajín.

Okrem spoločného študijného odboru tieto školy spája spoločný medzinárodný projekt Comenius – multilaterálne partnerstvá s rovnakým názvom :„Toto nie je šperk! – This is not a jewel! – Ceci n´est pas un bijou!“ inšpirovaný dielom belgického surrealistu René Magritta. Odkazuje na jeden z jeho najznámejších obrazov, ktorý predstavil v roku 1929 doplnený odkazom: “Toto nie je fajka!“ Táto koncepčná myšlienka inšpirovala študentov, k vytvoreniu vlastnej interpretácie, práci so znakmi a symbolmi, netradičnými, alternatívnymi materiálmi – vytvoreniu šperkov, ktoré šperkmi (nie) sú.

„Toto nie je šperk!“ a „Toto nie je kolekcia!“

Práve tvorivá práca s rozmanitým materiálom podnietila študentov všetkých oddelení Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Vznikli skutočne rôznorodé koncepcie menších autorských kolekcií, založených na individualite, reinterpretácii a natureli študentov, sledujúce alebo kombinujúce dve línie súčasného umenia: idea – koncept; forma – materiál. Rozličné pochopenie témy so sebou prináša experiment. Od skúmania výrazových možností plastických hmôt, cez nové poňatie pečatného prsteňa, netradičné prezentovanie denného statusu na „Knihe tvárí“ – Facebooku, mäkký šperk, „Emergency jewel“ ako šperk – predmet použiteľný v stave najväčšej núdze, po skutočne ne-typické slovenské medovníky použité na „upečenú“ kópiu veľko-moravských náušníc. Jednoducho každý zo šperkov má vlastný ne-reálny – surreálny príbeh prečo (NIE) JE ŠPERKOM a spolu (NIE) SÚ KOLEKCIOU.

Súkromná škola úžitkového výtvarníctva a NBS – Múzeum mincí a medailí Kremnica pozývajú na výstavu „TOTO NIE JE ŠPERK!“, ktorá bude trvať od 12. 9. do 6. 10. 2013 v expozícii Líce a rub peňazí. Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 12. 9. 2013 o 15.30 hod.

mmm

Zdieľať tento príspevok.