Štvrťstoročie kulturistického oddielu TJ Kremnica

Štvrťstoročie kulturistického oddielu TJ Kremnica

foto – Ján Ďurian

Kde, kedy a ako sa začala písať história kulturistického oddielu TJ Kremnica? Na jeseň v roku 1986 ma oslovili vtedy dvaja mladí muži a to Radim Vojtko a Róbert Baláž aby som ich naučil správne cvičiť a zostavil im tréning. Od cvičenia v malých priestoroch paneláku sme postupne prišli k nápadu, založiť v meste činkáreň.

foto – Ján Ďurian

foto – Ján Ďurian

Túto záležitosť sme mohli vtedy vyriešiť len jediným spôsobom a to založením kulturistického oddielu. S novým elánom pre dobrú vec som dňa 9. marca 1987 podal písomnú žiadosť o prijatie do organizácie TJ Kremnica. Následne nás na výročnej konferencii TJ Kremnica všetky oddiely prijali jednohlasne za ich právoplatného člena. V samotnom začiatku nadšenie a elán zakladajúcim členom rozhodne nechýbal. Dňa 27. februára 1988 v spolupráci zo SZM RB Kremnica sme usporiadali otvorené majstrovstvá okresu Žiar nad Hronom. Súťaže sa zúčastnili pretekári s troch okresov. Museli sme čakať až do septembra 1988, kedy sa nám podarilo zabezpečiť priestor pre cvičenie na ľahkoatletickom ihrisku vďaka ústretovosti nového predsedu TJ Kremnica pána Karola Ihringa a dlhoročného funkcionára TJ pána Jozefa Slašťana. Od našich prvých krokov do priestorov našej „železiarne“ uplynulo už dvadsaťpäť rokov.

Náš nový šport to na začiatku nemal, na „ružiach ustlané“. Od pridelenia priestorov sme začali s výrobou činiek a kulturistického náradia, aby sme mohli cvičiť všetky svalové partie. Za túto činnosť musím vyzdvihnúť hlavne prácu Jozefa Vencela, ale aj všetkých vtedajších členov oddielu. Veľakrát sme sa stretli s nepochopením a nezáujmom, ale o to bolo väčšie naše presvedčenie niečo dokázať a to nielen sebe, ale aj celému mestu a neskôr aj celému Slovensku. Zorganizovali sme trikrát otvorené majstrovstvá okresu Žiar nad Hronom a zúčastnili sme sa rôznych spoločenských vystúpeniach. Postupne tu vznikol oddiel s ktorým museli všetci počítať a ktorý mal aj reprezentačné ambície. Za posledných dvadsať rokov žiaden oddiel v meste nedosiahol také významné medzinárodné výsledky, ako Ing. Richard Zandt, ktorý v kategórií mužov získal 6.,5.,7. a 4. miesto na ME a 16. miesto na MS. Náš oddiel od roku 1990 patrí pod Slovenskú asociáciu kulturistiky, fitnes a silového trojboja, ktorá je zastrešená pod svetovou federáciou IFBB. Táto federácia v decembri 2012 združovala 182 členských štátov a je to šiesta najväčšia federácia v rámci všetkých športov na svete.

Za dvadsaťpäť rokov nášho pôsobenia, členovia oddielu veľmi úspešne obstáli na kultúrno spoločenských akciách a hlavne na súťažných pódiách. Okrem spomínaných reprezentačných umiestení sme vybojovali tieto výsledky: Ing. Richard Zandt v kategórii muži 3 krát majster Slovenska + striebro a bronz v ktg. od 65 kg do 75 kg absolútny víťaz medzinárodnej súťaže Veľká cena Dubnice a 2 krát najlepší športovec regiónu Žiar nad Hronom. Tomáš Mecele majster Slovenska v ktg. dorastenci nad 80 kg. Jerguš Baláž 2 krát bronz v ktg. muži do 70 kg. Martin Smolinský 2 krát bronz v ktg. muži nad 95 kg. Lívii Krajčíková získala bronzovú medailu v kategórii dorasteniek do 52 kg a Marcela Zelinová v kategórii junioriek do 52 kg. Vysoko si cením aj ďalšie úspešné výsledky našich pretekárov, ktoré dosiahli na majstrovstvách Slovenska, krajských a okresných súťažiach pri reprezentovaní nášho oddielu, ako aj farieb Mesta Kremnica.

Ján Ďurian

Zdieľať tento príspevok.