Podporte Zechenterov dub v súťaži o titul Európsky strom roku 2013

Podporte Zechenterov dub v súťaži o titul Európsky strom roku 2013

V súťaži nehľadajú najstarší, najvyšší, najmohutnejší, najkrajší alebo najvzácnejší strom. Hľadajú najsympatickejší strom, ktorý dokáže stmeliť ľudí vo svojom okolí. Všetky stromy ankety Európsky strom roka sú víťazmi národných ankiet.

Hlasovanie trvá od 1. do 28. februára 2014, posledný týždeň je hlasovanie tajné. Jeden človek môže hlasovať iba raz, na hlasovanie používa svoju osobnú e-mailovú adresu. Hlasy z jednorázovej e-mailovej adresy nie sú povolené a budú vymazané. “Ďakujem vopred  všetkým hlasujúcim, pretože svojím hlasom nevyjadria len podporu nášmu dubu, ale aj ukážu, že im prírodné dedičstvo a naše mesto nie je ľahostajné,” povedal Jaroslav Slašťan z občianskeho združenia Naša Kremnica, ktoré Zechenterov dub do ankety Strom roka prihlásilo. Zechenterov dub anketu vyhral, preto má právo súťažiť o titul Európsky strom roka.

“Rozhodne sa nedajte oklamať tým, že tento dub má orezané vetvy a vyzerá, že je pomaly na pokraji svojho života. Aj s našou pomocou môže prežiť niekoľko sto ďalších rokov”, hovorí botanička Ingrid Turisová.

Ochranár Maroš Jasík: “Keď rímski historici opisovali územie dnešného Slovenska, lesy ktoré tu našli, opisovali s obdivom.”

“Stromy nepotrebujú ľudí, ale ľudia aby prežili, potrebujú stromy,” hovorí vysokoškolský pedagóg Jaroslav Vlčko.

Zoológ Tomáš Kizek: “Ak si myslíte, že tento dub ostal osamotený vo svojej starobe, mýlite sa.”

“Zovšadiaľ sa na nás valí politika a ideológia. Táto téma je však iná,” myslí si Marian Vojtko, predseda OZ Naša Kremnica.

“Ak chceme hovoriť o kvalite ľudského života, rozhodne sa musíme zmieniť aj o kvalite nášho vzťahu k stromom,” hovorí lesník Ján Mičovský.

Primátorka Zuzana Balážová: “Vašim hlasovaním upozorníte celú Európu na význam tohto nášho kultúrneho dedičstva.”

“Tento strom za 400 rokov svojej existencie zažil nie jeden príbeh, ale množstvo príbehov. Tieto príbehy žiaľ zostali mnohokrát zabudnuté a zahalené tajomstvom. Verím, že pri ich odkrývaní nám pomôžete práve vy,” hovorí ekológ Jaroslav Slašťan.

Historik umenia Marián Kvasnička: “Strom vo svojej vertikalite koreňov, kmeňa a koruny, je čosi, čím zem vysiela veľkú metaforu k nebu.”

Výsledky štvrtého ročníka ankety budú slávnostne vyhlásené 19. marca v Bruseli. Víťazným stromom roka 2012 sa stal platan z maďarského mesta Eger so 14 205 hlasmi, druhý sa umiestnil komjatický platan. Do hlasovania sa zapojilo vyše 45 000 ľudí. Hlasovať môžete na stránke ankety.

ako_hlasovat

(51) Foto: Facebook: https://www.facebook.com/dub.letnykremnica?

Zdieľať tento príspevok.