Organizované lyžovanie v Kremnici oslavuje 100 rokov

Kremnica – slovenský Semmering je názov výstavy, ktorou si Múzeum telesnej kultúry pripomenulo sté výročie prvých celouhorských pretekov v lyžovaní, ktoré sa konali v januári roku 1914 v Kremnici. Na otázky Kremnických novín odpovedal autor výstavy Viliam Karácsony.

Riaditeľka Múzea telesnej kultúry v SR Zdenka Letenayová, primátorka Kremnice a Viliam Karácsony na otvorení výstavy.

Riaditeľka Múzea telesnej kultúry v
SR Zdenka Letenayová, primátorka Kremnice a Viliam Karácsony na otvorení výstavy.

Nie je sto rokov málo? Nie je lyžovanie v Kremnici predsa len staršie?

Výstavu ako takú sme zorganizovali v rámci toho, že v roku 1914 boli v Kremnici zorganizované prvé celouhorské preteky v lyžovaní. Netvrdíme, že ich organizovali Kremničania, ale v Kremnici sa konali. Čo sa týka 100 rokov organizovaného lyžovania v Kremnici, v archíve som našiel informácie, že v roku 1914 bol v rámci Kremnického korčuliarskeho spolku, vytvorený lyžiarsky oddiel. Ja túto formu považujem za organizované lyžovanie. Či tento názor prijmú iní, ja to na nich. Určite sa v Kremnici lyžovalo aj predtým, sú na to doklady, teraz ide o formu. Či považovať za organizované lyžovanie až to, že sa v roku 1915 uskutočnili preteky, ktoré organizovalo kremnické gymnázium, alebo už vytvorenie lyžiarskeho oddielu? Ja si myslím, že vytvorenie lyžiarskeho oddielu je forma organizovaného lyžovania. Kremnický korčuliarsky spolok bol spoluzakladateľom Uhorského lyžiarskeho zväzu a to už v roku 1913, napriek tomu, že vtedy ešte samostatný lyžiarsky oddiel nemali. Ten zriadili až následne. Boli ale členom zväzu a platili ročné poplatky, je to dokladované v archívnych materiáloch.

Dá sa povedať, že Kremnica je najstarším centrom slovenského lyžovania?

Na území Slovenska sa prvé oficiálne preteky konali v roku 1911 v Tatranskej Polianke. V tom čase do Kremnice začali prichádzať turisti – lyžiari, hlavne z Budapešti. Bolo to blízko, boli tu vynikajúce terény, viedla sem železničná trať. Lyžovanie v Kremnici poznali už od 90. rokov 19. storočia a 100 rokov organizovaného lyžovania určite patrí medzi najstaršie na Slovensku.

Čo môžu návštevníci výstavy vidieť?

Je to stručný prehľad, keďže priestory ktoré máme k dispozícii, umožňujú iba stručný prehľad vývoja lyžovania v Kremnici, ktorý sme sa snažili zdokumentovať textovo, fotodokumentáciou aj predmetmi z našich zbierok. Návštevníci si môžu pozrieť napríklad návrh postupu výroby lyží od Gejzu Angyala, ktorý, zdá sa, mal v sebe športového ducha a bol navyše všestranný človek. Okrem toho, že bol známy maliar, navrhol aj lyžiarsky skokanský mostík a venoval sa aj navrhovaniu lyží. Angyal výrobu lyží a viazania študoval, privážal lyže zo severských krajín a dával návod, ako na to. Kolár Mesároš  potom lyže fyzicky vyrábal. Zbierka lyží kremnických výrobcov skutočne stojí za to. Sú tam lyže aj od ďalších kremnických stolárov a kolárov, ktorý v 30., 40. a 50. rokoch lyže vyrábali podomácky, ale pre Kremničanov ich dokázali vyrobiť dostatočné množstvo. Na výstave sú aj predmety významných osobnosti Kremnického lyžovania, kremnických rodákov, ktorí sa zúčastnili Olympijských hier, čo je najväčší športový sviatok všetkých lyžiarov. Zatiaľ boli štyria – prvá bola kremnická rodáčka Anikó Eleődová, ktorá reprezentovala Maďarsko na zimných olympijských hrách v roku 1948 vo švajčiarskom  St. Moritzi. Potom nasledoval pán Rudolf Čillík, pani Gabriela Sekajová a zatiaľ posledný Kremničan na olympiáde – Andrej Párička v roku 1998.

Výstavu si môžu návštevníci pozrieť v Bellovom dome na Štefánikovom nám. č.14., vždy v piatok, sobotu a nedeľu od 11.00 do 15.00 hod. Vstup je voľný.

Text a foto: Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.