Naši muži na jarných súťažiach

Za Kulturistický oddiel TJ Kremnica boli v príprave na jarné súťaže dvaja muži. Skúsený pretekár Jerguš Baláž – dva krát bronzový v kategórii do 70 kg a nováčik Michal Lacko. Jerguš po dvojročnej prestávke mal v pláne na majstrovstvách Slovenska súťažiť v kategórii do 75 kg a Michal mal súťažiť v klasickej kulturistike do 175 cm. Podľa pravidiel pri jeho osobnej výške 173 cm musela byť jeho maximálna hmotnosť 77 kilogramov.

Týždeň po úspešnom vystúpení žien v Nitre vyslal Kulturistický oddiel TJ Kremnica Jerguša Baláža do Malmö na súťaž Sweden Grand Prix 2014, ktorá sa konalo dňa 26. apríla. Malmö je tretie najľudnatejšie mesto nachádzajúce sa na južnom pobreží Švédska. Mesto bolo založené už v roku 1275 a patrí do provincie Skåne. V programe súťaže boli len štyri váhové kategórie a Jerguš ako najľahší pretekár musel nastúpiť v kategórii do 80 kg. Na pódiu zaujal dobrou formou a už tradične výborným pohybovým prejavom a voľnou zostavou. Vo finále skončil na 6. mieste, ale bol minimálne vyrovnaným súperom pretekárom ktorý obsadili 4. a 5. miesto. Forma však musela vygradovať až o týždeň neskôr.

bronisova_balaz_durianDoteraz najväčšia a najprestížnejšia súťaž na Slovensku Mozoláni Clasic 4 sa uskutočnila v dňoch 3. a 4. mája 2014 v Žiline. V sobotu bola amatérska časť, ktorej vrcholom boli majstrovstvá Slovenska mužov v kulturistike a klasickej kulturistike a v nedeľu profesionálna kulturistika a fitness, ktorej vrcholom bola kategória mužov do 212 libier. Súťaže mali mimoriadne vysokú športovú úroveň aj vďaka zahraničným amatérskym pretekárom z Malty, Írska, Talianska, Ukrajiny, Rakúska a už tradične z Českej republiky. V profesionálnom tábore k tomu prispeli pretekári z Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. V kategórií do 75 kg bolo prihlásených viac ako dvadsať pretekárov. No na súťažnom pódiu sa predstavilo iba štrnásť súťažiacich a medzi nimi aj výborne pripravený náš Jerguš Baláž. Do tretice získal 3. miesto a bronzovú medailu, keď ho porazil iba majster Európy Miroslav Škadra a účastník ME a majstrovstiev sveta Michal Kertéz.

Michal_LackoDruhý náš zástupca Michal Lacko mal súťažiť v klasickej kulturistike do 175 cm. Tento mimoriadne geneticky disponovaný muž /podobne ako Adam Cibuľa/ nezvládol dodržať dvanásť týždňovú diétu a v záverečnej príprave sa nedostal na stanovenú hranicu 77 kg. Paradoxne bol Michal v životnej forme na konci marca čo bola trištvrtina prípravného obdobia /viď foto/. Jeho nasledovná nedisciplinovanosť v diéte ho stála možnosť získať medailu v klasickej kulturistike. S osobnou hmotnosťou nad 80 kg musel štartoval vo váhovej kategórií do 85 kg. Tu v ťažkej konkurencii skončil na delenom 8. mieste z desiatich pretekárov. Uspieť na majstrovstvách Slovenska v tejto kategórii a získať medailu, znamená pre Michala trénovať tri roky len takzvanú objemovú prípravu a dodržiavať životosprávu.

Do tretice sa Jeguš Baláž zúčastnil súťaže IFBB Fitbalance International Central Europe Cup, ktorá sa konala 11. mája 2014 u našich južných susedov v Budapešti. Tu nás reprezentovala aj Lenka Borchová, ktorá obsadila 4. miesto v kategórii body fitness . Jerguš súťažil v hmotnostne najľahšia kategórii ktorú stanovil usporiadateľ a to do 80 kg. Bol v nej opäť ako vo Švédsku najľahším pretekárom, ale udržal si vynikajúcu formu ktorú mal pred týždňom v Žiline a obsadil v silnej konkurencii 2. miesto. Potvrdil tým, že jeho športová úroveň z roka na rok neustále rastie a v hmotnostne ľahších kategóriách sa zaradil medzi najlepších kulturistov na Slovensku.

Ján Ďurian

Zdieľať tento príspevok.