Zechenterovu záhradu oživí letný festival Kino záhrada

Zechenterovu záhradu oživí letný festival Kino záhrada

Dnes začína projekt Kino záhrada, ktorý do Zechenterovej záhrady prinesie koncerty, divadelné predstavenia, čítačky, workshopy a samozrejme aj premietanie filmov pod holým nebom. V letnom amfiteátri budú od dnešného dňa, každý utorok večer, prebiehať multižánrové kultúrne podujatia. Vstup na všetky podujatia je zdarma.

Občianske združenie 1115 získalo na projekt dotáciu od Ministerstva kultúry v programe Umenie – medziodborové profesionálne kultúrne aktivity, teda podujatia, ktoré sú súhrnom aktivít viacerých druhov umenia. Účelom poskytnutia dotácie je tvorba a šírenie umeleckých diel, ich reflexií a vzdelávania v kultúre.

Podľa Zdenka Gálisa z občianskeho združenia 1115, ideou projektu je oživiť priestory Zechenterovej záhrady a najmä letný amfiteáter za kinom Akropola. “Od začiatku nášho pôsobenia v Kremnici sme sa snažili oživiť letný amfiteáter v Zechenterovej záhrade. V spolupráci s občianskym združením Kremnica nad zlato sme tam organizovali niekoľko ročníkov mini festivalu Amfiteátrum, organizovali sme tam podujatia aj počas Kremnických gagov. Projekt Kino záhrada je zatiaľ najväčším projektom, s ktorým sa priestory záhrady pokúsime oživiť,” hovorí Zdenko Gális.

Každý utorok, vždy okolo 18.00 hodiny začne program sprievodným podujatím, po jeho skončení, okolo 20.30 začne premietanie filmu. “Dramaturgiu sme sa snažili pripraviť tak, aby sprievodné podujatie a večerný film nejakým spôsobom súviseli. Dnes napríklad bude Peter Glocko čítať zo svojich kníh, ale prezradí aj zaujímavosti zo zákulisia natáčania filmu Popolvár najväčší na svete, ku ktorému napísal scenár. Tento film si vzápätí aj pozrieme,” vysvetľuje Zdenko Gális.

Sprievodné podujatia budú multižánrové, raz to bude koncert, inokedy divadelné predstavenie alebo stretnutie s literátom, ale pripravujú napríklad aj workshop maľovania v plenéri s akademickým maliarom.

Občianske združenie 1115 projekt realizuje vďaka dotácii od Ministerstva kultúry, finančné prostriedky sa však snažia získať aj prostredníctvom verejnoprospešného programu SPPoločne. “Letný amfiteáter v Zechenterovej záhrade chceme využívať aj v budúcnosti, preto sme sa zapojili aj do programu SPPoločne. Ak by sa nám vďaka verejnému hlasovaniu podarilo financie získať, investovali by sme ich do letného amfiteátra. Diváckym zážitkom však určite bude aj tento ročník. S prípravou amfiteátra na leto nám pomohlo mesto Kremnica a sponzorsky aj spoločnosť AMI DESIGN,” hovorí Zdenko Gális.

Nie je to prvý úspešný projekt Občianskeho združenia 1115. V roku 2010 združenie získalo 7 000 € na revitalizáciu námestíčka pred kinom v pilotnom ročníku programu Think Big nadácie Ekopolis.

Silver Jurtinus, autor je členom OZ 1115

Zdieľať tento príspevok.