Projekt 100 prinesie desať filmových lahôdok

Projekt 100 prinesie desať filmových lahôdok

Najväčšia putovná prehliadka filmov na Slovensku uvedie tento rok do kín už dvadsiaty výber filmových skvostov. Pôvodná „stovka“ v názve podujatia sa tak pomyselne mení na 200-ku. Filmov, ktoré PROJEKT 100 za históriu konania uviedol, je už dnes však ďaleko viac ako 200.

V polovici septembra sa začne už 20. ročník najväčšej putovnej prehliadky filmov na Slovensku PROJEKT 100 – 2014. Asociácia slovenských filmových klubov už od roku 1995 uvádza pod touto značkou do kín zásadné tituly z histórie i súčasnosti svetovej, vrátane slovenskej a českej kinematografie. Od 16. septembra sa môžu diváci tešiť na tohtoročný „zlatý“ výber filmov, ktorý poputuje do vyše sedemdesiatich kín po celom Slovensku a tradične neobíde ani kremnické kino Akropola, ktoré sa do Projektu 100 zapája od roku 2007. Výberová desiatka celovečerných diel prinesie päticu filmových „klasík“ a päť výnimočných filmov z bezprostrednej súčasnosti. Bude medzi nimi aj jeden slovenský zástupca a výber filmov opäť doplnia aj dva krátkometrážne tituly z dielne slovenských tvorcov.

16. 9. 2014
PULP FICTION

V kultovom diele 90. rokov zadefinoval Quentin Tarantino základné prvky svojej režisérskej poetiky a vytvoril mnohovrstevný filmový vesmír, ktorý si obľúbili rovnako nároční kritici, intelektuáli i robotníci. Pulp Fiction je multižánrový opus plný fetišistických detailov a popkultúrnych odkazov. Tri na prvý pohľad nesúvisiace historky z krvavého podsvetia tvoria jeden príbeh plný štylizovaného násilia, drog, dnes už kultových dialógov, absurdných situácií a nečakaných dejových zvratov.

23. 9. 2014
NICK CAVE: 20 000 DNÍ NA ZEMI

Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta. Nie je však tradičnou biografickou retrospektívou, ale skôr záznamom života hudobníka, ktorý má dnes 57 rokov a stále sa nechá unášať Múzou. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora. Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na planéte.

7. 10. 2014
2001: VESMÍRNA ODYSEA

Filozofická filmová opera. Science-fiction film, po ktorom už filmové sci-fi nikdy nebolo také ako predtým a súbežne napísaný rovnomenný science-fiction román, ktorý definitívne zmenil aj sci-fi literatúru. Neopakovateľný a nadčasový príbeh o ceste za hranice ľudskej skúsenosti, za hranice priestoru a času v roku 1968 nakrútil legendárny Stanley Kubrick a spoluatorom scenára je slávny Arthur C. Clarke.

14. 10. 2014
DETI

Prvý hraný film oceňovaného dokumentaristu Jara Vojteka autenticky zobrazuje pokrivené rodinné vzťahy aj fakt, že s najbližšími sme si najbližší, aj keď to niekedy nezvládame. Štyri poviedky, ktoré vytvárajú jeden pohľad na rôzne podoby vzťahu rodičov a detí. Každá zo štyroch poviedok sa odohráva v inom ročnom období a navzájom vytvárajú vrstevnatú mozaiku vzťahov, v ktorých sa odrážajú nádeje, sklamania a nevyhnutné rozhodnutia. Platí v nich len jediná istota – že život nie je to, čo chceme, ale to, čo máme…

21. 10. 2014
IDA

Originálny poetický príbeh hľadania vlastnej identity. Čiernobiely film v klasickom obrazovom formáte 3:4, dokonale ladiaca vizuálna a zvuková zložka, skvelé herecké výkony s minimálnymi dialógmi, to všetko poskytuje divákom nevšedný umelecký zážitok v duchu veľkých diel klasickej kinematografie.

28. 10. 2014
JIMMY P.

Epický príbeh o pekle vojny, o indiánoch a o sile priateľstva psychoanalytika, ktorý sa snaží pomôcť americkému indiánovi s jeho psychologickou traumou z vojny. Zvláštny, no na skutočnej udalosti založený príbeh sa odohral po skončení druhej svetovej vojny.

4. 11. 2014
KOYAANISQATSI

Film sa zaoberá vzťahom človeka a moderných technológií. Z formálneho hľadiska bol film v čase svojho vzniku revolučný, pretože ide o výsostne hudobno-obrazové dielo bez hovoreného slova. Hudba je súčasťou scenára i rytmického strihu. Prostredníctvom sledu fascinujúcich obrazov bez slov, s minimalistickou hudbou sledujeme deštruktívnu silu ľudského pôsobenia na našu planétu. Ide o nadčasové dielo, ktoré aj po tridsiatich rokoch stále presne vypovedá o stave našej civilizácie.

11. 11. 2014
BIELY BOH

Fascinujúci príbeh je postavený na silnom, univerzálnom príbehu a tiež na výnimočnej režijnej práci, nielen s ľudskými, ale najmä so zvieracími hercami. Je modernou verziou Lassie a hlavnou hrdinkou filmu je tento raz sučka Hagen. Patrí malej Lilly, ktorá sa dostane do starostlivosti otca a ten psa po nových vládnych opatreniach jednoducho vyhodí na ulicu. Hagen hľadá cestu späť.

18. 11. 2014

Jeden z najradikálnejších filmov velikána filmu Federica Felliniho. Filmový režisér Guido sa ocitá v profesionálnej a osobnej kríze. Z tejto situácie ho, zdá sa, nedokážu vymaniť ani nové filmové projekty, no ani krásne ženy. Pod tlakom producenta pripravuje svoj nový film, zatiaľ čo cíti veľkú príťažlivosť k inteligentnej manželke Luise, k zmyselnej milenke Carle, ale aj ku krásnej mladej herečke Claudii. No ani ony mu nedokážu pomôcť pri hľadaní zmyslu života

25. 11. 2014
ŤAŽKÝ DEŇ

Čiernobiely komediálny dokument z roku 1964, v ktorom Richard Lester zachytáva hviezdnych the Beatles Johna Lennona, Paula McCartneyho, Georga Harrisona a Ringa Starra v časoch najväčšej beatlemánie. Je považovaný za jeden z najlepších a najvplyvnejších hudobných dokumentov všetkých čias.

Zdieľať tento príspevok.