MÚDr.e Veľkonočné vajce vyšetrí váš zmysel pre humor

MÚDr.e Veľkonočné vajce vyšetrí váš zmysel pre humor

Veľkonočné vajce si tento rok vzalo na mušku úplatkárske škandály v slovenskom zdravotníctve a jeho aktuálnym mottom je okrídlený výrok: “Keď niekto nemá, tak má smolu!” Odmeniť sa Vajcu za výkon bude možné hydinou, peniazmi aj obrazmi. Veľkonočné vajce s titulom MÚDr.e, bude ordinovať tradične na Veľkonočnú nedeľu na Štefánikovom námestí so začiatkom o 14.00.

Terapia smiechom

Tradičný veľkonočný karneval Veľkonočné vajce drží prst na tepe doby a tento rok bude pulz merať fonendoskopom. Témou karnevalu sú totiž škandály v slovenskom zdravotníctve. Organizátori sľubujú divákom zvýšenie tlaku, najmä však na bránicu – terapia smiechom pomáha na všetky neduhy. Infarkt hrozí iba návštevníkom bez zmyslu pre humor a recesiu. A keby aj náhodou nejaký divák pocítil náhlu nevoľnosť, netreba mať žiadne obavy – odborný personál bude na mieste. Odborná posudková komisia, ktorá bude hodnotiť karnevalové masky, bude totiž zložená zo zdravotných sestričiek vo výslužbe.

Začiatok sa posúva na poobedie

Dejiskom karnevalu bude po druhýkrát Štefánikovo námestie v Kremnici. „Minulý rok sa nám nový priestor konania Veľkonočného vajca osvedčil. V minulosti boli návštevníci Skalky limitovaní dopravnými spojmi, niekedy mali diváci problém dostať sa hore alebo dole. Štefánikovo námestie je z tohto pohľadu bezproblémové,“ hovorí Hana Zlatošová, vedúca oddelenia školstva, kultúry a športu mestského úradu v Kremnici. Začiatok podujatia organizátori posunuli na štrnástu hodinu poobede. „Doobedie Veľkonočnej nedele si Kremničania a návštevníci Vajca môžu v pokoji užiť v rodinnom kruhu a po sviatočnom obede ich všetkých pozývame na námestie, kde sa môžu zabaviť, prípadne svojou maskou zabaviť iných,“ vysvetľuje Zlatošová. Na námestí budú pripravené aj stánky s jedlom, pitím aj cukrovou vatou.

Nepozerajte televízor, príďte ho vyhrať!

Hlavnou cenou neodmysliteľnej tomboly bude televízor, ktorý venoval hlavný partner, spoločnosť Harmónia s.r.o. zo Žiaru nad Hronom – predajca motorových vozidiel značky Citroën. Ďalšie ceny do tomboly venovalo spotrebné družstvo COOP Jednota, galantéria Súkrodev, kníhkupectvo Dobrotková, papiernictvo Králik, trafika Sobeková, vinotéka Biely Bocian, pohostinstvo Pod orgovánom, K+B Domáce potreby, Cyklo-Santé, Vinotéka Schmidt, záhradníctvo Alpinum, E+M Farby – laky a drogéria Sekajová, Lekáreň Recept, Slovak folk Travel, kino Akropola, DDaDSS Kremnica, Kremnické medovníky – Ing. Haurík, Euráčik, pohostinstvo Oliva, IMPA Žiar nad Hronom, Relax centrum Skalka, 1000+1 drobností M. Michalka, kvetinárstvo Nezábudka, ZO SZZ Kremnica a ďalší.

Vajce napíše svoj 54. ročník

Veľkonočné vajce je tradičná karnevalová rozlúčka so snehom, ktorá tento rok napíše svoj 54. ročník. V roku 1962 sa na Skalke pri Kremnici konali neoficiálne preteky pre členov športovej školy dorastu. Jeho zakladateľom bol tajomník lyžiarskeho oddielu Michal Žiarny, ktorý pravdepodobne ani netušil, že odštartuje tradíciu, ktorá sa rozrastie do masového podujatia plného humoru a zábavy. Až štvrtý ročník však zahájil tradíciu karnevalových masiek. Bolo to v roku 1965 a víťazom sa stal Rudolf Čillík v maske horára. V rokoch 1979 až 1981 Veľkonočné vajce prešlo pod organizačný štáb Turistického oddielu TJ Kremnica, neskôr sa organizovania podujatia veľmi dobre zhostili členovia klubu Labyrint a mestského SZM. Nová éra Veľkonočného vajca sa začala písať, keď si ho pod svoje ochranné krídla vzalo Mestské kultúrne stredisko. Z nenápadného lyžiarskeho slalomu sa zrodil jedinečný karneval, v ktorom už nešlo o rýchlosť, ale predovšetkým o čo najväčšiu snahu zabaviť rastúci dav divákov, ktorí začali podujatie vyhľadávať pre svoju neopakovateľnú atmosféru. Veľký podiel na úspešnosti podujatia má moderátor Peter Lysek. Od minulého roku sa podujatie koná na Štefánikovom námestí v Kremnici. Medzi najväčšie legendy Veľkonočného vajca patrí určite Ladislav Aťo Fusko, ktorý celkovo vynechal iba štyri jeho ročníky. Za posledné roky si podujatie získalo svojich fanúšikov aj pre svoju vtipnú zápletku. Nie je to len prehliadka najlepších kostýmov a masiek, ale aj obsahový náboj plný satiry, ktorý si každoročne berie na mušku nejakú významnú celospoločenskú udalosť.

 

Silver Jurtinus, foto Ivan Čillík

Zdieľať tento príspevok.