Turistický potenciál Kalvárie a Šturca chcú rozvinúť mestské lesy

Turistický potenciál Kalvárie a Šturca chcú rozvinúť mestské lesy

Riaditeľ Mestských lesov Kremnica prezradil plány na komplexnejšiu revitalizáciu lokality kalvárie a Šturca. Prvým krokom bolo osadenie obrázkových skladačiek.

puzzlePrvým krokom postupnej revitalizácie lokality Kalvárie a Šturca bolo osadenie lavičiek a obrázkovej skladačky v spodnej časti kalvárie. Jednoduchá skladačka pozostáva zo 16 kameňov trojuholníkového tvaru, z ktorých sa dajú poskladať tri rôzne obrázky. Inšpiráciou pre obrázkovú skladačku našli v Nemecku. „Kolega bol v na lesníckych oslavách a v skanzene ho zaujala takáto skladačka. Poslal mi mobilom fotografiu, tak sme sa rozhodli, že to skúsime urobiť aj my tu,“ hovorí riaditeľ kremnických mestských lesov Karol Mutňanský. „Prvý prototyp bol celý z dreva, ukázalo sa však, že drevo nie je vhodný materiál, preto funkčné časti ďalších skladačiek sú plechové, polepené fotografiami. Výhodou je, že keď sa obrázky okukajú, dajú sa prelepiť,“ vysvetľuje Mutňanský. Prototyp skladačky darovali materskej škole, prvá skladačka už stojí na začiatku kalvárskeho kopca, druhá skladačka je pred dokončením a umiestnia ju k vyhliadkovej veži na Krahulskom štíte. Skladačka na Kalvárii má obrázky z motívmi mesta Kremnica, skladačka pri vyhliadkovej veži bude s obrázkami zvierat.

Spodnú časť Kalvárie otvoria aktivitám

Spolu so skladačkou na mieste osadili aj lavičky. Karol Mutňanský si pamätá, že ešte v 70. rokoch na tom mieste lavičky boli a bol odtiaľ pekný výhľad na mesto, dnes však výhľad zakrýva zeleň. V spodnej časti kopca preto plánujú výrub. „Spodnú časť kalvárskeho kopca plánujeme trošku viac otvoriť, aby tu vzniklo miesto s peknými vyhliadkami, kde by mohli Kremničania a návštevníci vybehnúť a nebudú sa báť pustiť decká na trávu trošku si pobehať. Nebude to odlesnenie, skôr cielený výrub. Vyššie je aj kúsok rovnej plochy, kde osadíme malé drevené bránky a dúfam, že si tam budú decká kopať loptu,“ vymenúva Karol Mutňanský plány na túto sezónu. Výrub drevín stihnú pri dodržaní prísnej legislatívy najskôr na jeseň v období vegetačného pokoja. „Nechceme z kalvárie spraviť lunapark s atrakciou na každom kroku. Aktivitám chceme otvoriť spodnú, ľahko prístupnú časť. Strednú časť kopca odlesňovať nebudeme. Ten lesný porast má hodnotu, je viacetážový, žije tu vtáctvo aj rôzne živočíchy, je to pekný, stabilný les, vyrúbať ho by nebolo dobré. Upravíme chodník, nebezpečné stromy opília stromolezci. Určite to však neodlesníme do takého stavu, ako to bolo voľakedy. To už nebude nikdy.“

Lokalite chýba komplexné riešenie

Spestriť to chce Karol Mutňanský aj hore pri jazierkach na kalvárii. „Chceme využiť, že tie jazierka sú tam ako krajinotvorný prvok. Chceli by sme tam vybudovať drevený chodník s mostíkom cez mokraď, s nejakou informačnou tabuľou, kde by sa návštevník dozvedel niečo o mokradiach, o rastlinách a živočíchoch, ktorá tam žijú.“ Keďže kalvársky kopec plynule pokračuje na Šturec, plány Karola Mutňanského siahajú aj tam: „Chcel by som, aby banské chodníky neboli len banské, lebo niektoré tie banské diela už nie sú ani viditeľné v teréne. Haldy už sú zarastené pionierskymi drevinami. Mali by sme ich teraz odstrániť aby bolo vidieť haldy, keď sme radi, že príroda sa o ne postarala? Na informačných tabuliach chceme práve upozorniť na tieto procesy, ako sa príroda dokáže vysporiadať s činnosťou človeka.“ Tento rok na banských chodníkoch opravia tri informačné tabule, na budúci rok však plánujú chodníky revitalizovať zásadnejšie – pretrasovať ich a vyznačiť. Podľa riaditeľa mestských lesov totiž lokalita Šturca a kalvárie má obrovský potenciál, aby však táto lokalita bola zaujímavá aj pre turistu, vyžaduje si to komplexnejšie úpravy. „Všetko sa rieši čiastkovo, banské chodníky nemajú gazdu, každý sa hrá len na vlastnom piesočku, chceli by sme to zjednotiť. Pritom to nevyžaduje veľa, stačia malé zásahy, ale riešené komplexne, musí to mať logiku a jednotný rukopis. Ponuku vychádzok musíme stmeliť a skĺbiť tak, aby turisti mali na jednom mieste komplexnú informáciu, čo môžu vidieť a kadiaľ tam ísť. Predstavujem si, že na Ludovike by mohla byť odstavná plocha pre autá. Odtiaľ by sa dali zostaviť pekné vychádzkové okruhy na Jarabicu, na stred Európy, cez salaš Holečkovcov, na Kalváriu… Treba tomu dať logiku, aby turisti nemuseli šliapať z mesta, lebo to je veľa hluchého času,“ prezrádza plány Karol Mutňanský. Jedným dychom však dodáva, že zamestnanci mestských lesov ani mestskej zelene areál udržiavať nedokážu. „Teraz tu tri dni kosili pracovníci mestskej zelene a v meste sa tri dni nekosilo. Potom je kopec sťažností. Keď sem pošlem ľudí z mestských lesov, chýbajú mi v lese. K tomu musí byť spracovaný projekt, aby tu boli traja ľudia aj s technickým vybavením, ktorí to budú robiť. Traja stáli zamestnanci, ktorí budú chodiť do práce sem. Inak to bude vždy len také čiastkové, raz pokosíme a o dva týždne to už bude zarastené. Príroda vždy nad človekom vyhrá.“ hovorí Karol Mutňaský.

 

Silver Jurtinus

 

 

Zdieľať tento príspevok.