Aj Mincovňa Kremnica sa pripája k oslavám 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra

Aj Mincovňa Kremnica sa pripája k oslavám 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra

Mincovňa Kremnica, š.p., sa zapája do osláv výročia Ľudovíta Štúra. Súbor mincí s pamätnou dvojeurovou mincou, zberateľskú kartu s dvojeurovou mincou a pamätnú medailu, ktoré sú venované pamiatke tejto významnej osobnosti slovenského národa, predstaví Mincovňa Kremnica v sobotu 24. októbra v Uhrovci.

Ľudovít Štúr bol slovenským národným buditeľom a vedúcou osobnosťou slovenského národného obrodenia v polovici 19. storočia. Najmä v roku 2015 sa jeho meno skloňuje v mnohých pádoch, oslavujeme totiž 200 rokov od narodenia tohto rodáka z Uhrovca. Aj v Mincovni Kremnica spomíname na Ľudovíta Štúra prostredníctvom hneď niekoľkých výrobkov.

Medaila_SturPrvým z nich je ročníkový súbor slovenských euromincí s pamätnou dvojeurovou mincou 2015 “Ľudovít Štúr – 200. výročie narodenia”, ktorý vychádza v limitovanom počte 3 500 kusov. Pamätná dvojeurová minca s motívom Ľ. Štúra, ktorú vydáva Národná banka Slovenska, bude tiež súčasťou zberateľskej karty „coincard“, ktorá vychádza v limitovanom počte 6 000 kusov. K téme 200. výročia narodenia Ľ. Štúra Mincovňa Kremnica do tretice vydáva aj pamätnú medailu v zlatej verzii v limitovanom počte 50 kusov a v striebornej verzii v limitovanom počte 300 kusov. Autormi motívu vyobrazenom na medaile sú Štefan Novotný a Branislav Ronai z ateliéru Mincovne Kremnica: „Na návrhu sme sa podieľali spoločne aj preto, že nás oboch Ľudovít Štúr ako osobnosť zaujíma. Myslím si, že to je vydarená kombinácia,“ vyjadril sa k spolupráci Branislav Ronai, autor averznej strany medaily.

Výrobky, ktoré Mincovňa Kremnica vydáva k téme výročia Ľudovíta Štúra, budú súčasťou celonárodnej spomienky na Ľudovíta Štúra v Uhrovci v sobotu 24. októbra 2015.

(MK)

Zdieľať tento príspevok.