Anastasia Kuzminová: Byť dobrou mamou, dobrou športovkyňou aj dobrým človekom

Anastasia Kuzminová: Byť dobrou mamou, dobrou športovkyňou aj dobrým človekom

Dvojnásobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová navštívila Základnú školu na Angyalovej ulici a odpovedala na všetečné otázky detí.

Slovenská reprezentantka v biatlone Anastasia Kuzminová je v súčasnosti na materskej dovolenke s tri a pol mesačnou dcérkou Oliviou, našla si však čas a navštívila žiakov základnej školy. Príbeh zlatej olympijskej medailistky deti zaujal a keď dostali priestor na otázky, hlásili sa ako o život. Nasťa žiakom prezradila, že mala štyri roky, keď vyhrala prvé preteky na bežkách. „V detstve som skúšala aj krasokorčuľovanie, veľa som plávala, s rodičmi sme chodievali na turistiku. So sestrou sme hrávali volejbal aj basketbal, s bratom som dokonca rok chodila na karate. Najviac ma však bavilo bežecké lyžovanie.“ Stále rada pláva, hrá bedminton a rada chodí s chodeckými paličkami na prechádzky do slovenských hôr, ktoré si zaľúbila už pri prvej návšteve Slovenska pred desiatimi rokmi.

99 zo 100

Do šestnástich rokov sa venovala iba bežeckému lyžovaniu, ale športové vzory mala aj v biatlone a chcela ho skúsiť. „Už na prvých streleckých tréningoch som zo sto rán trafila deväťdesiatdeväť presných zásahov, takže tréner rozhodol, že to skúsime.“ Na otázku koľko nábojov vystrieľa počas sezóny, Nasťa odpovedala slovnou matematickou úlohou: „Rátajme spolu. Na jednom tréningu vystrelím päťdesiat nábojov. Trénujem šesť dní v týždni, niekedy aj dvakrát denne, desať mesiacov v roku. Kto rýchlo ráta?“ Malých počtárov však trápiť nenechala a priznala, že vystrieľa päťsto až šesťsto nábojov týždenne a nabehá až sedemtisíc kilometrov ročne.

Na prvom mieste je rodina

Na otázku prečo reprezentuje práve Slovensko žiakom vysvetlila, že na vrcholovej úrovni reprezentovala už Rusko, ale prišlo obdobie, kedy sa rozhodla pre rodinu: „Bola som v A tíme, reprezentovala som Rusko na svetových pohároch. V Rusku som však nemala podmienky na to, aby som sa aj športovala, aj si založila rodinu. Na Slovensku sa to dalo, poskytli mi takéto možnosti a som rada, že to rozhodnutie padlo v správnu chvíľu a moja športová kariéra išla hore.“ Že rodina je u Nasti na prvom mieste potvrdila aj pri otázke, aké ciele v živote si kladie mimo športu: „Byť dobrou mamou, dobrou športovkyňou aj dobrým človekom. Chcem byť dobrým vzorom pre svoje deti,“ keďže okrem dcérky Olivie má ešte osemročného syna Jeliseja, ktorý je jej najväčším fanúšikom.

Biatlon nie je žiadna nuda

Prečo miluje biatlon? „Biatlon nie je žiadna nuda. Vo vysokých tepových frekvenciách musíš presne strieľať do terča a utekať rýchlejšie ako všetci súperi. Najťažšie v biatlone je však pre mňa nastúpiť na štart. Vtedy sú tie emócie najsilnejšie. Prelomové momenty prichádzajú aj v momente, keď ti dochádzajú sily a ty vieš, že musíš ešte pridať. Vtedy v hlave prebiehajú myšlienky kto si, čo si a prečo to robíš.“ Na otázku ako sa pri prvých nezdaroch nevzdať, olympijská víťazka deťom vysvetlila: „Úspech prichádza len po usilovnom tréningu. Šport je na to, aby v nás vybudoval veľa schopností a medzi tie schopnosti patrí aj trpezlivosť.“ Vyhrať podľa nej pri tom nie je dôležité: „Vyhrala som toho dosť, ale pyšná som na seba aj po pretekoch kde som nevyhrala, ale kde som odchádzala s pocitom, že som pretekala na sto percent a ten výkon bol krásny.“ A samozrejme, deťom pripomenula, že šport má zmysel iba ak je fair play: „Kamarátske vzťahy zo súperkami nemám, ale nie je medzi nami ani žiadny konflikt. Vždy si vieme pozrieť do očí, podať ruku, popriať si šťastie aj zablahoželať k úspechu.“

„Chcem ešte spraviť krásne výsledky“

Pretekať by Nasťa rada začala čo najskôr, ale ako vraví: „momentálne je pre mňa oveľa dôležitejšia moja dcérka, ktorej musím venovať svoj čas, pozornosť a energiu. Momentálne som iba kojaca mamička, ktorá sa teší zo svojej malej dcérky. Mám ale v pláne vrátiť sa k vrcholovému športu a ešte pár rokov pretekať, aby som sa pokúsila o dobrý individuálny výkon a podporila aj dievčatá v ženskom tíme alebo v mix štafete, kde pretekajú dvaja muži a dve ženy. Chcem ešte spraviť krásne výsledky a kariéru ukončiť na olympiáde v Južnej Kórei.“ Žiakom prezradila, že po skončení svojej športovej kariéry by chcela svoje skúsenosti odovzdávať deťom. Kto vie? Možno ju v tej chvíli v sále pozorne počúvali jej budúci zverenci, ktorí budú v budúcnosti pod vedením Anastasie Kuzminovej nosiť medaily z olympiád domov na Slovensko, do Kremnice.

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.