Detský vozeň z dielne kremnickej umeleckej školy už premáva

Detský vozeň z dielne kremnickej umeleckej školy už premáva

Sedieť na pohodlnej novej sedačke, hrať stolové hry, ale zároveň sa cítiť ako uprostred lesa s lienkou či vážkou nad hlavou a s veveričkou na strome – to sa vďaka Súkromnej škole úžitkového výtvarníctva stalo súčasťou cestovania vlakom na linke Zvolen – Žilina.

Nový vozeň určený pre rodiny s deťmi je výsledkom jedinečného projektu Železničnej spoločnosti Slovensko a študentov z kremnickej Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva. Cestujúci si ho môžu vyskúšať v pravidelnej dennej prevádzke od pondelka 26. októbra 2015 vo vybraných zrýchlených vlakoch na linke Zvolen – Žilina a späť.

„Vytvorenie unikátneho detského vozňa v spolupráci so študentmi bolo motivované snahou vytvoriť prostredie, ktoré zatraktívni osobnú železničnú dopravu rodinám deťmi. Pri cestách s deťmi ľudia volia najčastejšie auto. Ak zatraktívnime vlaky práve najmenším, tak pre cestovanie za babičkami či rodinou, prípadne na výlety si ľudia vyberú vlak,“ poznamenal riaditeľ Úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko Jozef Schmidt.

Návrhy, vizuály i materiálne vyhotovenie pripravili študenti SŠUV, realizáciu konzultovali so zamestnancami Železničnej spoločnosti Slovensko, aby bola v súlade s technickými predpismi. Ide o úpravu vozňa druhej triedy, ktorý sa radí zvyčajne do diaľkových prípadne regionálnych vlakov. Je prvý a zatiaľ jediný svojho druhu.

„Študentom našej školy sa podarilo zrealizovať prvý projekt v spolupráci s reálnym podnikateľským prostredím, so Železničnou spoločnosťou Slovensko. Cieľom bolo naučiť študentov ako kreatívnu myšlienku implementovať na profesionálnej úrovni,“ povedala Katarína Luptáková, riaditeľka Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Podľa Luptákovej realizáciou tohto projektu chce škola poukázať na to, že umenie je potrebné všade a je využiteľné v akejkoľvek oblasti. „Ak budú mať študenti počas štúdia možnosť získať aj praktické skúsenosti, dokážu lepšie svoje znalosti využiť v rôznych oblastiach. Škola realizáciou tohto projektu zlepšuje prípravu našich študentov na ťažký konkurenčný trh práce,“ zdôraznila riaditeľka školy.

Študenti vyrobili novú výbavu interiéru, špeciálne stolíky s hrami, unikátne police na batožinu, zaujímavé podlahy, návrhy čalúnenia, závesy, polepy stien a podobne. Študenti ponúkli kreatívny vizuál aj pre toalety, ktoré sú podstatné pri výbere vlaku ako dopravného prostriedku pri ceste s dieťaťom. Súkromná škola úžitkového výtvarníctva Kremnica investovala do interiérového zlepšenia čiastku 21-tisíc €.

Železničná spoločnosť Slovensko vozeň zaradila na linke Zvolen – Vrútky – Žilina do spojov, ktoré sú z časového hľadiska vyhovujúce pre cestovanie s deťmi. Na 117 km dlhej trase vlak prechádza krajinou oplývajúcou prírodným i kultúrnym bohatstvom. Na ceste zo Zvolena do Žiliny čaká deti 24 tunelov, nachádza sa tu aj najdlhší železničný tunel na Slovensku – Čremošniansky tunel s dĺžkou 4,7 km, tiež štyri viadukty a viac ako 100 mostov. Od platnosti cestovného poriadku 2015 – 2016 bude detský vozeň zaradený aj do vlakov jazdiacich na iných tratiach, čím chce železničná spoločnosť dať príležitosť vyskúšať si cestu v ňom čo najviac cestujúcim z celého Slovenska.

(ZSSK)

Zdieľať tento príspevok.