Kalendár na rok 2016 „Kremnica v noci“ nafotil mladý fotograf Dominik Roth

Kalendár na rok 2016 „Kremnica v noci“ nafotil mladý fotograf Dominik Roth

Dominik Roth fotografuje iba dva roky, za ten čas si však svojou tvorbou získal viac ako 5000 fanúšikov na Facebooku a pracovný diár má už teraz zaplnený na rok a pol dopredu. Pritom má len sedemnásť rokov a študuje na strednej škole.

Kultúrne a informačné centrum mesta Kremnica plánuje vytvoriť sériu kalendárov od kremnických fotografov. „Prvý s kým sme realizovali myšlienku vytvorenia série kalendárov od kremnických fotografov, je mladý Kremničan Dominik Roth. Našou snahou je nadviazať na tradíciu vydávania kalendárov kremnických umelcov – Angyalovcov, Hermélyho, Alleráma, ako aj kalendárov s motívom historických pohľadníc,“ hovorí riaditeľka KIC Zuzana Tileschová.

Foto Dominik Roth photography

Foto Dominik Roth photography

„Fotiť som začal pred dvomi rokmi, keď som nastúpil na strednú školu a všetko ostatné som dal stranou a venoval som sa iba fotografi,“ hovorí Dominik Roth. „ Moje dni vyzerali tak, že som zobral foťák, túlal som sa a fotil. Prišiel som domov a začal fotky upravovať v počítači. Zrazu som zistil, že sú štyri hodiny ráno a že mi o dve hodiny ide autobus do školy.“ Neskôr, keď bol so svojimi fotografiami spokojný, začal ich uverejňovať na Facebooku. „Ľuďom sa to páčilo, až som bol z toho prekvapený. Tak som si povedal, že chcem byť fotograf a chcem sa tým živiť.“ Odvtedy si pravidelne kladie méty a zatiaľ sa mu ich darí prekonávať. Najviac ho baví fotografovanie ľudí, ktorým pri fotení plní sny. “Najprv som fotil všetko, teraz som však žánre obmedzil na rodinné fotenia, portréty a svadby, lebo tieto fotografie sú najviac osobné. Často sa mi stáva, že zákazníci mi po odovzdaní fotiek napíšu krásne slohy, niektorí sa pri mojich fotkách až rozplakali. Robiť ľuďom radosť, to je to, o čo sa snažím.“

K fotografii sa Dominik dostal úplnou náhodou. Požičal si fotoaparát a fotografia ho očarila hneď po prvom stlačení spúšte. „To bolo niečo neskutočné! Spravil som prvú fotku, druhú, tretiu a už to išlo, ide to až dodnes a ide to veľmi dobre.“ Dominik je úplný samouk a fotografiu sa nechystá študovať ani na vysokej škole. „Všetko som sa naučil na vlastných chybách. Mám svoj pohľad a bojím sa, že ak by som musel prispôsobiť názoru vyučujúceho, asi by som to nezvládol. Fotím dva roky a ľudia ma porovnávajú s fotografmi, ktorí fotia celý život. Pre mňa je to veľká pochvala a splnenie môjho sna.“

S myšlienkou vytvorenia kalendára Dominika oslovilo informačné centrum. „Ja som im ukázal svoje fotografie Kremnice a im sa to páčilo, dali sme to teda dokopy a vzniklo, myslím, unikátne dielo – Kremnica v noci. Človek, ktorý si kalendár kúpi a zavesí na stenu, musí byť rád že žije v tomto meste, musí ho to inšpirovať, lebo je nádherné.“ Kalendár Kremnica v noci je v predaji v Kultúrnom a informačnom centre.

 

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.