Zrekonštruovaný úsek cesty slávnostne otvorili

Deväť a pol kilometrový úsek cesty bol širokej motoristickej verejnosti odovzdaná do užívania v stredu 16. decembra.

Slávnostné prestrihnutie pásky. Zľava: generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera, štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, generálna riaditeľka Skanska Magdaléna Dobišová, primátor Alexander Ferenčík a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Emília Müllerová.

Slávnostné prestrihnutie pásky. Zľava: generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera, štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček, generálna riaditeľka Skanska Magdaléna Dobišová, primátor Alexander Ferenčík a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Emília Müllerová.

Zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie technických parametrov sa týkalo štyroch úsekov ciest v Banskobystrickom kraji s celkovou dĺžkou 30 kilometrov. V rámci zlepšenia bezpečnosti došlo k zvýšeniu reflexnosti dopravného značenia, na rekonštruovaných úsekoch pribudli nové zvodidlá a reflexné cestné smerové stĺpiky, dopravné gombíky, tlmiče nárazov a energeticky absorpčné koncovky, schopné absorbovať energiu pri náraze vozidla. Na nebezpečných miestach boli osadené zvodidlá s ochranou pre motocyklistov. Priechody pre chodcov v rizikových zónach boli vybavené LED výstražnými svetlami a detektorom pohybu chodcov, čo vodičov efektívnejšie upovedomí o prechádzajúcich osobách. Nainštalované boli aj ukazovatele teploty s integrovaným cestným senzorom a detektorom stavu povrchu vozovky. Systém informuje vodičov o aktuálnom stave vozovky, či výstrahách a namerané údaje počas zimných mesiacov prostredníctvom mobilnej dátovej aplikácie zasiela priamo k manažmentu zimnej údržby ciest.

S prípravou rekonštrukcie cesty na Kremnické bane ešte nezačali

Primátor Alexander Ferenčík v príhovore poďakoval zhotoviteľom a všetkým ktorí sa o rekonštrukciu pričinili. „Pevne verím, že rekonštrukcia bude prínosom pre bezpečnosť. Na druhej strane však vyslovím zbožné prianie, že touto rekonštrukciou sa práce na ceste nekončia.“ Podľa primátora by pre región bola prínosom rekonštrukcia cesty smerom na Kremnické bane. Viktor Stromček, tajomník ministerstva dopravy, na otázku kedy sa bude realizovať oprava cesty na Kremnické Bane, odpovedal vyhýbavo: „Je určitý finančný objem, ktorý môžeme investovať do príslušného regiónu a je daná cestná sieť, o ktorú sa treba starať. V spolupráci so všetkými starostami a primátormi sa budeme snažiť nájsť zhodu, aby sme prioritne realizovali tie úseky, ktoré vyhodnotia zástupcovia všetkých regiónov ako tie najdôležitejšie.“ Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest Romana Žemberu, je úsek cesty na Kremnické Bane stavbou, ktorá potrebuje na prípravu minimálne dva roky, s prípravou však ešte nezačali. Informácie o obmedzení dopravy na tomto úseku však považuje za fámu: „Na Slovenskej správe ciest zatiaľ vôbec neuvažujeme o tom, že by sme obmedzili dopravu na tejto ceste.“

 

Silver Jurtinus

Zdieľať tento príspevok.