Skupina Virvar víťazom hudobnej súťaže v Novákoch.

Skupina Virvar víťazom hudobnej súťaže v Novákoch.

 

Stretávajú sa každý týždeň v Základnej umeleckej škole J.L. Bellu v Kremnici a pod pedagogickým dozorom učiteľa gitary Mariána Vojtka tvoria hudbu, ktorá im na súťažiach vyhráva popredné miesta. Za posledný rok sa neumiestnili na horšom ako na druhom mieste. Skupina Virvar sa prezentuje vlastnou tvrobou a robí Kremnici dobré meno doma aj v zahraničí.

5-členná skupina Virvar pôsobí na hudobnej scéne takmer 5 rokov. V súťažiach sú úspešní každý rok, no v poslednom období si domov prinášajú iba prvé či druhé miesta. Pritom sa im často stáva, že sú na hudobnej súťaži jedinou skupinou s výlučne vlastnou tvorbou. V máji získali prvé miesto na hudobnej súťaži Novácky talent, bodovali aj na súťažiach Zemplínsky pop či Žarnovické pódium.

virvar

Piesne o živote aj o láske

Textár skupiny Marek Vojtko sa pri tvorbe inšpiruje svetom okolo seba. “Inšpiruje ma život okolo mňa, ľudia. Všímam si, čo sa okolo mňa deje,” vymenúva Marek. V textoch sa nevyhýba ani témam láska či škola.

Marek okrem textov skladá aj hudobnú časť repertoáru. “Počúvame skupiny ako One Republic, The Script či Coldplay a táto hudba nás najviac inšpiruje. Hráme pop-rock,” vysvetľuje hudobné pozadie Virvaru Marek.

 

Publikum si získali aj v Novom Jičíne

Skupina Virvar v máji koncertovala v českom Novom Jičíne, kde zahrali pre asi 150 ľudí. “Hrať pre české publikum bolo pre nás skvelým zážitkom, je to veľmi vďačné publikum,” opisuje zážitok Marek Vojtko.

S Virvarom však radi hrajú aj pre domácich. 30. júna si zahrajú na podujatí Zbohom škola, vitaj leto a v auguste ich čaká koncert v Michalovciach.

 

V skupine majú kamarátske vzťahy

Hoci skupina už nefunguje v pôvodnom zložení, kamarátske vzťahy pretrvávajú. Bratom Vojtkovcom vyhovuje aj spolupráca s otcom. “Otec má pre nás autoritu, na skúškach udržiava poriadok. No máme spolu priateľské vzťahy,” vysvetľuje Marek Vojtko.

Pre Mariána Vojtka je Virvar štvrtým hudobným zoskupením, ktoré viedol za 16 rokov pôsobenia v ZUŠ v Kremnici. Deti však postupne poodchádzali na stredné či vysoké školy a skupiny zanikli. V prípade Virvaru je Vojtko optimista. “Prispieva k tomu fakt, že väčšina členov pochádza z hudobníckych rodín a teda majú dobrý základ a podporu v rodinách. Navyše, prirodzenými lídrami sú bratia Vojtkovci, ktorí muzicírujú od rána do večera aj doma a vo svojej izbe skladajú nové autorské pesničky. Myslím si, že táto kapela, hoci už aj nebude v budúcnosti pod krídlami ZUŠ, má pred sebou výbornú budúcnosť na pódiách, pokiaľ zotrvajú na začatej ceste,” uviedol Marián Vojtko.

Členovia Virvaru si svoje hudobnícke obzory rozširujú aj na vyučovaní v ZUŠ. Basgitarista Samo stále navštevuje hodiny basgitary, Marek sa učí hrať na bicie a spevák Matúš chodí na spev a gitaru.

 

Ďalším cieľom je vlastný album

Podľa slov Mareka Vojtka by sa so skupinou radi dostali viac do povedomia najmä na slovenskej a českej hudobnej scéne, no najväčším snom je nahranie vlastného albumu či hudobného videa. Jedno video už síce vďaka víťazstvu v hudobnej súťaži majú, no chceli by mieriť ešte vyššie.

Najbližšie si skupinu Virvar môžu Kremničania vypočuť na podujatí Leto s Kubíkom 5. júla 2016 na Skalke pri Kremnici, kde odohrajú vlastný koncert.

 

Viac o skupine nájdete na facebookovej stránke Virvaru.

 

Veronika Chrienová

Zdieľať tento príspevok.