Skalka – Mekka slovenského bežeckého lyžovania

Skalka – Mekka slovenského bežeckého lyžovania

Kremnica - Skalka.Štadión Rudolfa Èillíka

 Aj takéto synonymum Skalky použili tvorcovia relácie Bežkopotulky, ktoré v druhej polovici februára odvysielala  RTVS Dvojka päťkrát a ČT SPORT štyrikrát. Mesto Kremnica využilo možnosť spropagovať bežecké lyžovanie na Skalke, ale aj ponuku na zimné športy priamo v meste a v jeden gýčovo krásny jaunárový deň bol nakrútený 10 minútový film. Film je k dispozícii na portáli www.cyklotoulky.cz, na stránke mesta www.kremnica.sk, ako aj na turistickom portáli visitkremnica.com.

Skalka – to je stovka kilometrov bežeckých tratí, ktoré začínajú priamo pod 312 metrov vysokým televíznym vysielačom Suchá hora, na Štadióne Rudolfa Čillíka. Trate sú vhodné pre náročných bežkárov, vrcholových športovcov, mladých i starších, skúsenejších i začiatočníkov.

Na Skalke môžeme počas zimy využívať dva druhy tratí. Na tratiach pre výkonnostné športové bežecké lyžovanie, tzv. štandardných tratiach sú organizované podujatia v bežeckom lyžovaní ako Slovenský pohár, Majstrovstvá Slovenska alebo Veľká cena Kremnice. Práve počas pracovného týždňa boli v uplynulej sezóne takmer denne upravované s cieľom poskytnúť aj rekreačným lyžiarom možnosť bežkovať na kvalitne upravenej trati. Na tomto má obrovskú zásluhu Roman Béreš, ktorý vo vlastnom záujme zabezpečoval takmer dennú úpravu in-line dráhy, štadióna a ,,hornej päťky“.

Rekreačné alebo tiež turistické trate sú určené pre všetkých nadšencov bežeckého lyžovania. Na severnom a južnom okruhu je organizovaný aj diaľkový beh na lyžiach Biela stopa Euroloppet. Počas sezóny boli upravované vždy pred víkendom, v prípade výrazného sneženia aj mimo tohto zavedeného systému. Nezabudnuteľné výhľady, panoráma okolitých hôr, luxusne široké a kvalitne upravené zvážnice, to všetko bola aj v uplynulej sezóne ponuka pre návštevníkov Skalky. Boli aj také víkendové dni, kedy aj všetkých 50 párov lyží z požičovne Cyklo santé boli v pohybe. Okrem požičania lyží je v Cyklosanté možnosť využiť aj poradenstvo a komplet servis, ktorý zaručí kvalitný zážitok z lyžovania.

Informácie o aktuálnom stave tratí bolo možné nájsť na stránkach BS www.bielastopa.eu, www.kremnica.sk, www.bezkar.sk, www.nabezky.sk, ďalej na stránke Skalkaareny, Holidayinfo.
Hlavným koordinátorom úpravy tratí je mesto Kremnica, ktoré úpravu zároveň financuje prostredníctvom rozpočtu Kultúrneho a informačného centra Kremnica. V roku 2017 bol rozpočet navýšený o 5 500 € a  na úpravu bolo  čerpaných 5 933 €. Mesto Kremnica počas zimnej sezóny opäť prevádzkovalo Skibus, ktorý cez víkendy, sviatky a prázdniny jazdil šesťkrát na Skalku a späť.
Aj v tejto sezóne sme pokračovali s predajom nálepiek ako formou príspevku na úpravu tratí. Na viacerých miestach (hotel Golfer, KIC, Cyklosanté, Chata Hostinec, Chata Limba, Kasa lanovky, bufet na Štadióne Rudolfa Čillíka, Relax centrum) bolo možné zakúpiť si nálepku v hodnote 5, 10, 20, 50 a 100€. Príspevok bol opäť dobrovoľný a za rok 2017 bolo vyzbieraných 2580,- €. Spolu so zostatkom z minulého roku je tak na účte na úpravu tratí k dispozícii 5 180,- €.

Novinkou  je, že od 1.1. 2017 na území Kremnických vrchov pôsobí Horská záchranná služba Veľká Fatra. V praxi to znamená, že v každom okamihu je zabezpečená starostlivosť o návštevníka. Profesionálna služba tak doplnila dobrovoľníkov, ktorí na Skalke a v Kremnických vrchoch pôsobili v rámci Horskej služby Kremnické vrchy najmä počas víkendov.  Z pohľadu cestovného ruchu v stredisku a starostlivosti o návštevníkov sa jedná o zlepšenie, dobrovoľní záchranári si spoluprácu s profesionálmi pochvaľujú. Zmena zákona so sebou však priniesla aj jednu významnú zmenu smerom k návštevníkovi rekreačného strediska – ten je povinný sa poistiť pre prípad zásahu Horskej záchrannej služby. Sadzba v poisťovni Union je v súčasnosti 0,56 €/ deň.

Zuzana Tileschová

Zdieľať tento príspevok.