Jarné súťaže v kulturistike mužov a dorastencov

Jarné súťaže v kulturistike mužov a dorastencov

Pred začatím jarnej sezóny sme počítali len s prípravou dvoch súťažiacich v kategórii dorastencov. Ako hovorí ľudové príslovie ,,človek mieni a náhoda to zmení”,  tak sa to stalo aj v tomto prípade. Jarné súťaže mužov priniesli do radov kulturistického oddielu TJ Kremnica nového, ale skúseného pretekára Martina Nemca z Liptovského Mikuláša.

Keď sme si plánovali cestu na majstrovstvá Slovenska mužov do Púchova, ktoré boli dňa 23. apríla 2017, tak sme netušili že pôjdeme povzbudzovať nášho budúceho pretekára. Posledné roky Martin Nemec súťaží v kategórií mužov do 100 kilogramov. Dlhé roky štartoval za oddiel VTJ Liptovský Mikuláš a v tomto roku za oddiel Gabrhel Trenčín. Po jeho neúspešnom účinkovaní na pohárovej súťaži, ktorá sa konala dňa 8. apríla 2017 v Michalovciach, sa Kremničan Michal Zelina obrátil na mňa so žiadosťou, či nepomôžem Martinovi Nemcovi so záverečnou prípravou. Slovo dalo slovo a tak sme sa pustili do spoločnej práce, od ktorej sme čakali dobrý výsledok. Podmienkou bolo, že po ukončení jarných súťaží zrealizujeme prestup do nášho oddielu TJ KO Kremnica, ktorý sa na jar pre krátkosť časového termínu nedal uskutočniť. Martin dôsledne dodržal celý tréningový rozpis a hlavne vypracovaný jedálniček  pre jeho kategóriu do 100 kilogramov. So súťažnou hmotnosťou 99 kilogramov vyhral jednoznačne u všetkých bodových  rozhodcov a získal tak svoju prvú zlatú medailu z Majstrovstiev Slovenska.

Pre jarné súťaže v kategórii dorastencov sme mali v príprave avizovaných dvoch pretekárov, a to boli Kremničan Ján Pleško a žiak Súkromnej školy úžitkového výtvarníctva sedemnásťročný Lukáš Zakucia, ktorý pochádza z Čierneho pri Čadci. Naši začínajúci pretekári mali svoje prvé majstrovstvá dorastencov dňa 20. mája 2017 v Liptovskom Hrádku. V príjemnom prostredí pod Tatrami sa v kultúrnom dome uskutočnila súťaž dorastu a masters v kulturistike a fitnes.

Ako prvý v kategórií dorastencov do osemnásť rokov sa na súťažné pódium postavil iba pätnásťročný Ján Pleško kategórií do 70 kilogramov. V štrnásťčlennom štartovom poli bol jednoznačne najmladším pretekárom, čo sa troška prejavilo v jeho objemoch a tvrdosti svalovej hmoty. Neprebojoval sa do finálovej šestky a nemohol tak predviesť svoju voľnú zostavu, ktorú mal veľmi kvalitnú a s výbornou prezentáciou. V rámci celého Slovenska skončil na dobrom dvanástom mieste, ale s veľkým prísľubom pre jeho napredovanie do ďalších rokov.

Druhým naším zástupcom bol Lukáš Zakucia v kategórií klasická kulturistika. Rozhodol som sa ho postaviť  do klasiky a nie do váhovej kategórie do 80 kilogramov. Následne po súťaži sa ukázalo, že toto rozhodnutie nebolo správne. Pretekári, ktorí ukončili svoje váhové kategórie sa prihlásili aj do klasickej kulturistiky. Z kategórie klasická kulturistika takto neoficiálne vznikla aj súťaž o najlepšieho dorastenca celých Majstrovstiev Slovenska. Výsledok hovorí sám o sebe – víťaz nad 80 kg sa stal aj víťazom klasickej kulturistiky, víťaz do 80 kg skončil druhý a víťaz do 70 kg skončil na treťom mieste. Ďalší prihlásení medailisti z týchto troch kategórií sa potom prebojovali do finálovej šestky. Pre túto super silnú konkurenciu Lukáš Zakucia nepredviedol svoju veľmi dobrú voľnú zostavu a v prípade dobrého bodového hodnotenia mohol získať ešte lepšie umiestnenie. Presne po roku cvičenia v našom oddieli si vybojoval v tejto najťažšej dorasteneckej kategórií, kde štartovalo dvanásť pretekárov pekné deviate miesto. U obidvoch pretekároch, ktorí cvičia pomerne len krátku dobu môžem vyjadriť spokojnosť s ich dosiahnutými výsledkami na ich prvej súťaži.

Ján Ďurian

Zdieľať tento príspevok.