V historickom centre mesta sa bude degustovať víno v 8 pivniciach

V historickom centre mesta sa bude degustovať víno v 8 pivniciach

Po minuloročnom úspešnom prvom ročníku je tu opäť Kremnická slávnosť vína. Tá svojich návštevníkov bude hostiť v 8 historických pivniciach v centre mesta.

,,Minulý rok sme otvorili 6 pivníc: pod katolíckou farou, 2 pivnice pod Radnicou, pod Bellovým domom, pod Büglerovským domom a pod Rothovským domom. Farskú a Radničnú pivnicu tohto roku rozšírime o zadné, resp. bočné časti, čím sa vytvorí priestor pre viac vinárov, pre viac vínomilcov,” priblížil Martin Varhaňovský, hlavný organizátor slávnosti. Novinkou v druhom ročníku Kremnickej slávnosti vína budú dve pivnice – pod domom Komorského grófa u Petra Michalicu a v Campioneho dome (bývalé pohostinstvo Fontána).

V 8 pivniciach sa návštevníci môžu tešiť až na 26 vinárov. ,,Prvého ročníka Kremnickej slávnosti vína sa zúčastnilo 16 vinárstiev a dovozcov zahraničných vín. Tohto roku bol záujem zo strany vinárov omnoho väčší a v podstate sme si mohli vyberať, kto príde svoje vínne moky do Kremnice prezentovať,” vysvetľuje Varhaňovský a zároveň dodáva, že zastúpené budú všetky vinohradnícke oblasti Slovenska, čo sa minulý rok nepodarilo. Vínko budú účastnici slávnosti môcť ochutnať aj zo zahraničia, napríklad z Nemecka, Rakúska, Talianska, Portugalska či Moravy.

 

Stredoveká krčma aj výstava známok

Ponuka gastrošpecialít sa podľa Varhaňovského tento rok presunie z dvora radnice priamo do pivníc. Návštevníci si tak budú môcť niečo zahryznúť priamo pri degustovaní rôznej ponuky vín. Medzi špecialitami nájdeme sušené šunky a mäsové výrobky, syry, donuty, Muránske buchty, pagáče a štrúdle, ale aj kávu. ,,Aj reštaurácie na námestí sa opäť zapoja do Kremnickej slávnosti vína a pripravia špeciálne menu k vínu v Poľovníckej reštaurácií, v Bistre Gramo Galéria, ale aj v podniku Incité, ktorý opäť rozbehol mladý nadšenec Robo Palík,” vymenúva Varhaňovský.

V pivnici pod Radnicou dokonca organizátori pripravujú stredovekú krčmu v spolupráci so Spoločnosťou radosti. ,,Je to skupina mladých ľudí venujúcich sa rekonštrukcii dobového života v období stredoveku, konkrétne v 14. storočí na území Uhorského kráľovstva. Pri svojich aktivitách sa snažia ponúknuť divákom detailný obraz každodennosti našich dávnych predkov, odevy, remeslá, zábavu, jednoducho všetky náležitosti, ktoré mohol stredoveký človek užívať. Na Kremnickú slávnosť vína zavíta táto spoločnosť so svojou tavernou U mastného brucha. V tej nebude chýbať nič z toho, na čo by kedysi v stredovekej krčme človek natrafil. Ukážky stolovania, hazard, šarvátky, hudba, no najmä skvelé pochúťky podľa originálnych receptov,” vysvetľuje Varhaňovský.

Novinkou bude aj výstava známok s motívom vína, ktorú vlastní kremnický rodák Patrik Feben. ,,Touto výstavou vo vestibule radnice  pod názvom ,-Víno na obliznutie- zároveň o 15.00 hod. slávnostne otvoríme celý festival,” približuje Martin Varhaňovský.

Minulý rok si návštevníci vymienali degustačné vzorky za papierové žetóny, čo sa tento rok organizátori rozhodli zmeniť. Namiesto toho sa môžeme tešiť na špeciálne Ringbürgerove toliare, ktoré pre túto príležitosť vyrazila Mincovňa Kremnica.

Ani tento rok nebude chýbať komentovaná degustácia pre tých, ktorí si stihli kúpiť limitované vstupenky. ,,Degustácia bude na tému Slovensko verzus svet v dome komorského grófa. Súčasný majiteľ domu, lokálpatriot a husľový virtuóz v jednej osobe – maestro Peter Michalica, degustáciu otvorí husľovým koncertom,” vysvetľuje Varhaňovský.

Na slávnosti budú ľudí zabávať tradične Majerovci a po skončení festivalu sa môžete tešiť na skladby Johna Lennona prostredníctvom bystrickej kapely Working Class Hero.

 

 

Zdieľať tento príspevok.