Na Skalke sú na sezónu pripravení, už chýba “iba” sneh

Na Skalke sú na sezónu pripravení, už chýba “iba” sneh

Zimná údržba bude pokračovať v minuloročnom trende

Počas zimnej sezóny 2018/2019 sa bežecké trate budú upravovať podobne ako minulý rok. Severný a južný okruh na Skalke bude podľa riaditeľky Kultúrneho a informačného centra Kremnica Zuzany Tileschovej aj túto sezónu upravovať MKL Kremnica veľkým strojom a BÚDA, s.r.o. malým strojom každý piatok a sobotu, resp. priebežne podľa snehových podmienok. Štadión Rudolfa Čillíka a in-line dráhu aj tento rok bude upravovať Roman Béreš z Cyklosanté Kremnica, resp. aj iné subjekty podľa dohody.  ,,Pri južnom okruhu aj tento rok pomôže banskobystrická strana,” dopĺňa Tileschová.

 

Aj tento rok budú bežkári prispievať na úpravu bežeckých tratí

Tak ako vlani, aj túto sezónu môže každý bežkár starší ako 15 rokov prispieť sumou 2€ na úpravu bežeckých tratí. Príspevky sa budú počas víkendov, sviatkov a školských prázdnin vyberať aj priamo na bežeckých tratiach. ,,Za sumu 2€ dostane prispievateľ náramok. Zároveň dostane aj materiál o bežeckých tratiach, v ktorom nájde mapky okruhov,” vysvetľuje Zuzana Tileschová. Prispieť na úpravu bežeckých tratí bude aj tento rok možné formou kúpy celosezónnej nálepky v hodnote 30€. Tá je oproti minulému roku vyššia, keďže vlani sa s predajom začalo až počas prebiehajúcej sezóny.

Bežkári budú môcť prispieť v predajných miestach tak ako minulý rok, pričom podľa Tileschovej by mali pribudnúť aj nové. Zostatok z vyzbieraných príspevkov z minulého roka je 13 235,25 €.

 

Z vyzbieranej sumy za minulý rok budú pri Relax centre osadené kontajnery – sociálne zariadenia

,,Vďaka príspevkom na úpravu tratí mohol byť obstraraný sanitárny kontajner ako prvý krok k vybavenosti pre bežkárov,” hovorí Zuzana Tileschová s tým, že bolo na kontajner použitých 9 tisíc eur. Kontajner by mal byť osadený pri Relax centre na Skalke a bude slúžiť ako sociálne zariadenie pre návštevníkov Skalky.

Primátor mesta Alexander Ferenčík sľubuje aj trojkontajner, ktorý by mal slúžiť ako šatnes uzamykateľnými skrinkami.

 

Bežecké trate sa udržiavali aj v lete

Letná údržba bežeckých tratí si vyžaduje najmä čistenie tratí od kameňov a konárov, ktoré by pri tej zimnej mohli spôsobiť nepríjemnosti strojom aj bežkárom. Túto letnú sezónu si úprava tratí vyžidala niekoľko brigád, na ktorých subjekty strávili dokopy 100 hodín. ,,V spolupráci s mestskými lesmi, technickými službami,  MKL a Bielou stopou sa mulčovali a kosili štandardné trate,  severný a južný okruh,” vysvteľuje koordinátorka úpravy bežeckých tratí a zástupkyňa primátora mesta Iveta Ceferová.

Štandardné bežecké trate upravili technické služby mesta  a na severnom a južnom okruhu bol stroj zo Záhradníckych a rekreačných služieb mesta Banská Bystrica. ,,Na južnom okruhu od Bystrického po Kordícke sedlo boli strojom p. Frindta odstránené kamene, ktoré poškodzovali radlicu ratrakov a zároveň bol upravený úvoz pred  Lopušným vrchom zrovnaním terénnych nerovností.  Na severnom okruhu boli osadené smerové tabule pre lepšiu orientáciu bežkárov v teréne,” opisuje bližšie Ceferová. ,,Rozsahom vykonaných prác pri letnej údržbe bežeckých tratí mesto Kremnica dokazuje, že dobrovoľný príspevok, ktorý sa začal v minulej sezóne vyberať slúži k skvalitneniu služieb pre bežkárov,” dodáva.

 

Jeseň bola na Skalke silná

Podľa Zuzany Tileschovej bola jeseň 2018 na Skalke, čo sa týka návštevníkov Relax centra, silná. ,,Veríme, že ani zima nesklame a budeme sa tešiť z veľkého počtu bežkárov a turistov,” dopĺňa.

 

Veronika Chrienová

 

Zdieľať tento príspevok.