Podujatia v meste v roku 2019

Podujatia v meste v roku 2019

Kremnica. Posledný fašiang 2016.

V roku 2019 mesto oslávi Fašiangy. Tradičná rozlúčka so snehom sa presunie opäť na Skalku. Tentokrát pod názvom NEveľkonočné vajce.

Fašiangy po prvýkrát v MsKS

Už 1. marca sa môžeme tešiť na prvé podujatie pod hlavičkou mesta – Fašiangy. Nebude chýbať detský sprievod mestom, pouličný fašiang a celé to zavŕši veselica s Majerovcami a DJom Fabom v Mestskom kultúrnom stredisku. ,,Fašiangy sú snahou o začatie novej tradície v meste,” vysvetľuje krok riaditeľka Kultúrneho a informačného centra Zuzana Tileschová.

V marci mesto pripravuje ešte jednu novinku, NEveľkonočné vajce. To sa uskutoční na Skalke 9. marca. Pôjde o tradičnú karnevalovú rozlúčku so snehom, len s neveľkonočným dátumom. ,,Sme radi, že sa nám Vajce podarilo vrátiť na Skalku, kde to tamojší podniaktelia s nadšením prijali a spojili sa pri prípravách. Bude to však náročné, preto prosíme všetkých, ktorí by mali záujem pomôcť s podujatím, aby sa prihlásili v Kultúrnom a informačnom centre,” vyzýva Tileschová s tým, že ide najmä o pomoc priamo počas podujatia.

MDD opäť na Ludovike

V apríli sa v MsKS bude konať už 15. ročník detskej a mládežníckej hudobnej súťaže Kremnické laso. V máji sa už tradične môžeme tešiť na Guľky v Zechenterke či na Noc múzeí a galérií v réžii NBS – Múzea mincí a medailí.

Posledný májový deň mesto pripravuje MDD pre všetky deti navštevujúce kremnické škôlky a základné školy. To sa opäť po ročnej pauze uskutoční na Ludovike, kde sa na deti už teraz tešia vojaci z Prvého vojenského práporu.

Kremnická Jazzda, Kremnický hradný organ aj Hudba pod diamantovou klenbou

Leto Kremnica odštartuje hudobne. Tradične sa už v júni môžeme tešiť na začiatok festivalu Petra Michalicu a už 23. ročník Kremnického hradného organu.

Svojich fanúšikov už má aj festival Kremnická Jazzda, ktorý sa tento rok bude konať 3 posledné júnové dni.

V júni si Kremničania aj návštevníci mesta užijú aj Deň otvorených dverí v kremnickom archíve či 13. ročník súťaže v umeleckom prednese Prednášam, teda som.

 

Cechové hody kremnické budú skutočne o hodovaní

Kremnický jarmok a Cechové hody kremnické už poznajú svoj dátum. 19. – 20. júla sa Kremnica premení na symbol hodovania a zábavy. Podľa Zuzany Tileschovej budú môcť návštevníci ochutnať pôvodné aj súčasné jedlá, napríklad aj tradičný banícky pokrm jauzňa. Počas jarmoku mesto oslávi 691. výročie. Nebude chýbať hudba a stánky, tie však tento rok budú len počas jedného dňa.

V auguste NBS – Múzeum mincí a medailí pripravuje podujatia Príbehy v múzeu a Strašidlá na hrade. Už 39. ročník Kremnických gagov sa uskutoční 23. – 25. augusta. Na konci mesiaca sa bude konať volejbalový turnaj Zasmečuj deťom zdravie.

 

Jeseň s Kremnickým jablkom a slávnosťou vína

Prvý októbrový týždeň už tradične patrí výstave ovocia a zeleniny Kremnické jablko. Archív v Kremnici v okóbri pripravuje výstavu Kremnica v dejinách 20. storočia. NBS – Múzeum mincí a medailí poteší tých najmenších podujatím Strašidielka na hrade.

Po tretíkrát bude november v Kremnici patriť vínu. Kremnická slávnosť vína sa bude konať 16. novembra v stredovekých pivniciach v centre mesta.

 

December bude patriť Mikulášovi a Vianočným trhom

Mikuláš v meste privíta všetky deti v piatok 6. decembra. Už štvrtý rok sa pred Vianocami všetci Kremničania a návštevníci mesta budú môcť zohriať pri punči, medovine či varenom víne na Vianočných trhoch v medzibrání od 18. do 20. decembra.

 

Veronika Chrienová

Redakcia Kremnických novín

 

Zdieľať tento príspevok.